Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

logo 2017

Wzorem ubiegłego roku zachęcamy wszystkich do czytania w tym dniu uczniom na lekcjach fragmentów książek, czasopism przynajmniej przez 5-10-15 min.

Dlaczego propagujemy obchodzenie w szkole świąt czytelniczych?

Ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu itd...

Rok temu nasi nauczyciele czytali uczniom na głos w 19 klasach na 38 lekcjach. Były to głównie nowości zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ RÓWNIEŻ W TYM ROKU

29.09.2017

Poniżej lista tytułów książek, które były czytane poszczególnym klasom w tym dniu:

4L W dżungli codzienności
2i2 W dżungli codzienności
1h Jesteś cudem
2r Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń
1i1 Cesarz
3r Wyspa na Prerii
4h Eli, Eli
2h Eli, Eli
1L1 Jesteś cudem
2e Elita
4e Elita
1h Elita
1h Podróżnik
1e Podróżnik
3r Wyspa na Prerii
4e Narkotyki, anoreksja i inne sekrety
2i2 Blondynka nad Gangesem

ODGC_2017_5 ODGC_2017_4 ODGC_2017_3 ODGC_2017_2 ODGC_2017_1

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.
NPRC logo

Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Zachęcamy wszystkich do czytania książek, czasopism, gazet. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu, szczególnie w te jesienne deszczowe dni.

Dziś, 29 września 2016 roku, w bibliotece czytamy na głos uczniom (i wszystkim innym zainteresowanym słuchaczom) ciekawostki z książki "500 zdań polskich" Jerzego Bralczyka, która została zakupiona z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Również wspólne czytanie dowcipów sprawiło nam wiele radości.

Nauczycielom proponowaliśmy poświęcenie 5-10-15 min. lekcji i czytanie uczniom na głos. Część zaproponowanych książek wyłożyłyśmy w pokoju nauczycielskim, po inne zapraszałyśmy do biblioteki.
ODGC_2016_3
Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania fragmentów książek na lekcjach, które tego dnia odbyły się w bibliotece, m.im. Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń. Jej autor Nick Vujicic pisze, jak przełamuje stereotypy. Na własnym przykładzie pokazuje, że osoba z wysokim stopniem niepełnosprawności może prowadzić ekscytujące życie i może być człowiekiem spełnionym. Oczywiście książka ta jest dostępna w naszej bibliotece dzięki funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy do wypożyczeń. Wobec zainteresowania, jakie wzbudził ten autor, wkrótce w bibliotece dostępne będą również inne jego pozycje.
ODGC_2016_2
Miło nam było gościć w tym dniu absolwentów i wysłuchać Opowieści oautorskiej w wykonaniu samego twórcy. Zachęcamy do lektury. Osobiście przekonacie się, co nas rozbawiło, gdy nadstawialiśmy ucha jak czytał Oskar.
ODGC_2016_1

Oto dwadzieścia tytułów (w dużej mierze zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), z których fragmenty tego dnia - w 19 klasach - na 38 lekcjach - głośno czytali nasi nauczyciele uczniom:

Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego

500 zdań polskich Jerzego Bralczyk

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń Nicka Vujicica

1H

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję i aktywnie włączyli się w jej przebieg. Natychmiastowe wypożyczenia książek czytanych na głos świadczą o jej sukcesie.
2R Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego
1R Poleciały w kosmos Idy Linde
1H Rekin z parku Yojogi Joanny Bator
4h 500 zdań polskich Jerzego Bralczyk