Światowy Dzień Turystyki

SDT2016-AZ7
SDT2016-AZ12
SDT2016-AZ9

Choć Światowy Dzień Turystki minął 27 września, chcemy wypromować to święto w naszej szkole, dlatego proponujemy obchody dziś - przyznacie sami, że lepiej późno, niż wcale. Tym bardziej, że dzieki naszym fantastycznym nauczycielom i uczniom mamy dla Was pierwszorzędne niespodzianki.

Na początku kilka faktów. Święto ŚDT zostało ustanowione przez Światową Organizację Turystyki w 1979 roku. Polska należy do UNWTO od 1975 roku. Prognozy pokazują, że do 2030 roku 25% zatrudnionych będzie pracować na rynku turystyki, począwszy od bezpośredniej obsługi klienta po promocję regionów. W naszej szkole jest wielu podróżników zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, a niektórzy mają szczęście uczestniczyć w wędrówkach organizowanych przez p. Iwonę Bielecką w ramach grantu "Po drodze nam ze zdrowiem" (kto przegapił, ma czego żałować).

Po co to wszystko? Celem tego dnia jest podniesienie świadomościna temat roli, jaką odgrywa turystyka w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.
Oto wydarzenia, które z tej okazji miały miejsce w naszej szkole:

6 października (czwartek)

1 godz. lekcyjna - p. Ewa Drozdowska prezentuje nowości podróżnicze dostępne w naszej bibliotece szkolnej - kl. 2 R - s. 65

2 godz. lekcyjna - p. Ewa Drozdowska prezentuje nowości podróżnicze dostępne w naszej bibliotece szkolnej - kl. 2 L - s. 65

3 godz. lekcyjna - p. Ewa Drozdowska prezentuje nowości podróżnicze dostępne w naszej bibliotece szkolnej - kl. 2 E - s. 65

4 godz. lekcyjna - Patryk Mazurek z IV i1 oraz Monika Zajkowska z IV E prezentują JAMA Euro Trip 2016 - wyprawę Juchnowskiej Aktywnej Młodzieży Alternatywnej Poznań - Amsterdam - Antwerpia - Paryż - Hanower - 5 miast, 9 dni, 12 osób, 4000 km; biblioteka prezentuje nowości podróżnicze; zapraszamy klasy: IV i1, IV E, I E, II E, IV R - s. 51

5 godz. lekcyjna - p. Iwona Bielecka prezentuje zdjęcia z podróży Turcja - Syria 2008; biblioteka prezentuje nowości podróżnicze; zapraszamy klasy III R, I i1 1gr., I i2, IV i2, I R - s. 51

6-7 godz. lekcyjna - p. Ania Żółtowska prezentuje podróże po następujących miejscach: Krym, Armenia, Turcja, Tajlandia, Kambodża, Sri Lanka, Japonia, Meksyk, wysłuchamy też wywiadu radiowego z podróżniczką Jolą Kufel, możliwość dyskusji, zadawania pytań, porady, promocja bibliotecznych nowości podróżniczych; zapraszamy klasy II R, II i1, III i2, IV H, I L, I i2 - s. 51

7 października (piątek)

2 godz. lekcyjna - podsumowanie grantu "Po drodze nam ze zdrowiem" realizowanego przez p. Iwonę Bielecką, na którym będzie gościła pani Berenika Bratny, właścicielka Krainy Wolnych Koni - s. 51

Dzięki dzisiejszym prezentacjom wiemy, że poznawanie świata jest wysiłkiem logistycznym, fizycznym i intelektualnym. Wzięliśmy sobie do serca słowa Ryszarda Kapuścińskiego: "Nie trzeba koniecznie podróżować w przestrzeni. Można odbywać podróż w głąb własnej duszy... Są jednak ludzie, którzy muszą poznawać świat w całej różnorodności - stanowi to część ich natury. Takich ludzi jest niewielu". Cieszymy się, że te nieprzeciętne osoby są wśród nas i dzielą się wyjątkowymi doswidczeniami, pięknymi zdjęciami i zarażają nas bakcylem podróżowania.

Gorąco dziękujemy za współpracę zaangażowanych osób, mamy nadzieję, że grono podróżników (bliżej, dalej oraz w głąb) rośnie.
Więcej zdjęć w galerii.

SDT2016-136.10.2016 r.