Logo projektu

ROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKA

 

Pod hasłem „650 lat w służbie książki” rusza ogólnopolska akcja na rzecz wzrostu czytelnictwa. Sześć i pół wieku temu, w 1364 roku, w Polsce pojawił się stacjonariusz, którego zadaniem było wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg. Stacjonariusz zatem pełnił jednocześnie trzy funkcje – wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Dla upamiętnienia tej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił rok 2014 ROKIEM CZYTELNIKA.

Podejmując to wyzwanie, zaplanowaliśmy szereg akcji czytelniczych pod hasłem „Ekonomiak czyta”. Zrealizujemy je m.in. w czasie obchodówMiędzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 II), Międzynarodowego Dnia Poezji (21 III) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Czekają na was również majówka z książką, tydzień filmowy, podczas którego będziecie mieli okazję poznać wybitne ekranizacje i adaptacje dzieł literackich, terenowa gra szkolna oraz liczne wystawy książek. Rok czytelnika to okazja do udziału w różnorodnych konkursach z nagrodami. Pierwsze z nich ogłosimy już wkrótce. Z promowaniem czytelnictwa wyjdziemy także poza mury szkoły – podejmiemy współpracę z placówkami przedszkolnymi. Nasza młodzież przygotowuje już inscenizację baś ni dla najmłodszych czytelników, a w ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci (2 IV) przeprowadzimy akcję czytania przedszkolakom.

Zapraszamy wszystkich do włączania się w obchody ROKU CZYTELNIKA oraz dzielenia się własnymi pomysłami. Liczymy na zaangażowanie środowiska szkolnego – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Zespół programu „Ekonomiak czyta” (B. J. Koronkiewicz, U. Michalak, I. Możejko I. Chrostowska, D. Kawałko, I. Kowalczyk)

sprawozdanie

 


Nasze logo:
Ekonomiak czyta1
Ekonomiak czyta2
Ekonomiak czyta1 2014
Ekonomiak czyta2 2014
Ekonomiak czyta1 2015
Ekonomiak czyta2 2015
Ekonomiak czyta1 2016
Ekonomiak czyta2 2016

 


logo projektu
Nasza młodzież pod opieką p. Urszuli Michalak włączyła się w akcję Cała Polska czyta dzieciom i 7 grudnia 2014 r. odwiedzili oni przedszkolaki z MP Słoneczna Ósemka - zdjęcia


propozycje urna

 

Propozycje książek, które uważacie, że powinny być w naszej bibliotece zbieramy od Was za posrednictwem nauczycieli na lekcjach, przyjmujemy do urny na parterze oraz na stronie podaj-dalej

logo projektu

NOWA AKCJA CZYTELNICZA

Podaj dalej!

Szkolna lektura kojarzy się zwykle z przymusem, niechcianym obowiązkiem, męką „przerabiania” klasyki i wysiłkiem pozbawionym przyjemności. To przekonanie z pewnością nie sprzyja sięganiu po książkę z własnego wyboru. Postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę gombrowiczowskiej niemożności i przywrócić najdoskonalszy wynalazek ludzkości do łask. Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces oswajania literatury może okazać się długi, dlatego przedsięwzięcie, które kierujemy głównie do uczniów klas pierwszych, zaplanowane jest na cały rok szkolny.

Akcję rozpoczynamy od tego, co najbardziej oczywiste – od wyboru książki. Każda klasa spośród przedstawionych przez polonistów propozycji typuje jedną powieść, która ma być przeczytana przez wszystkich uczniów. Uczestnicy projektu kolejno czytają wybraną pozycję, przekazując sobie książkę (stąd Podaj dalej!) według ustalonego harmonogramu.

Czytający są zobowiązani do tego, żeby opowiedzieć o swoich wrażeniach z lektury na blogu. Nie wymagamy napuszonych recenzji czy sprawozdania z oddawania się rytuałowi czytania. Pożądane jest uruchomienie swojej wyobraźni i oddanie się dyktatowi talentu. Czujesz się sprawny w pisaniu? Napisz opowiadanie lub felieton zainspirowane przeczytaną książką, dopisz ciąg dalszy utworu, stwórz wyimaginowany dialog poruszający sprawy opisane w dziele. Wolisz obrazowe formy wyrazu? Zaprojektuj okładkę powieści, przygotuj ilustrację lub komiks, opracuj grafikę. A może bawisz się kamerą? Możesz pokusić się o adaptację wybranej sceny lub nakręcić krótki dokument dotyczący np. recepcji pisarza wśród młodych ludzi. Dozwolone są krzyżówki, łamigłówki i quizy, projekty gier, fotostory i fotomontaże, słowem – liczą się dobre pomysły, śmiałość i pasja.

Projekt Podaj dalej! podsumujemy w czerwcu. Żeby było ciekawie i nieformalnie, wyjdziemy w plener. Będziecie mogli podzielić się swoimi uwagami i emocjami przy ognisku czy porywalizować w międzyklasowym turnieju literackim.

Życząc wszystkim zaskakujących odkryć czytelniczych, radości obcowania z książką i twórczego wyżycia się, wyrażamy nadzieję, że śledząc wpisy swoich rówieśników na blogu, zarazicie się pasją czytania –

Iwona Możejko

Izabella Chrostowska

Agnieszka Strzała

czytaj więcej...


 

logo projektu     Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych     logo

 


 Tydzień Bibliotek w Ekonomiaku

logo projektu

8 maja 2014 roku, Świętowaniem Dnia Bibliotekarza, rozpoczął się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem: CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.

Na tę okoliczność przygotowaliśmy kolejne atrakcje i niespodzianki:

- konkurs: "Czy znasz tę książkę?" - przez cały tydzień będziemy prezentować wybrane fragmenty czytanych przez Was książek. Po rozpoznaniu tytułu i autora należy zapisać te informacje na kartce i wraz z imieniem, nazwiskiem oraz klasą dostarczyć do biblioteki szkolnej. Codziennie na ostatniej przerwie (po 7mej godz. lekcyjnej) - losowanie nagród książkowych od naszych sponsorów;

fragment 1

- ekspozycja z cyklu WASI NAUCZYCIELE POLECAJĄ... - zabawcie się w zgaduj-zgadulę i odgadnijcie, kto jest autorem propozycji. Przez cały tydzień - codziennie - nowe tytuły;

propozycja pierwsza

dotyk

- czekamy również na Wasze propozycje naszych zakupów do biblioteki - skrzynka na tytuły w holu na parterze szkoły. Najciekawsze wkrótce znajdą się na półce z nowościami :-)

propozycje zakupow

Aktualności z tych wydarzeń w zakładce...


logo projektu

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Ekonomiaku

Zapraszamy do czytania relacji i oglądania zdjęć w galerii... 

Logo projektuSZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY  

Ta książka chodzi mi po głowie…

Wyniki konkursu...


Logo projektuSZKOLNY KONKURS NA HASŁO

propagujące modę na czytanie rozstrzygnięty
 

urna

 

Zwycięskie hasło brzmi: "Pożeraj książki - czytanie nie tuczy" - autorką jest Ania Renowicka z klasy IV e.
Dodatkową nagrodę za aktywność i kreatywność w tym konkursie przyznaliśmy twórczyni największej ilości haseł promujących czytanie - Ani Stramowskiej z klasy IV e, która wymysliła aż 10 propozycji.

Warto wyróżnić również Filipa Zarzyckiego z klasy I l i jego dwa hasła: "Sięgaj po książki one nie mają granic zasięgu" oraz: "Nadejdzie kiedyś taki czas, że czytanie oczaruje Was".


logo projektu

krzyzowka

Krzyżówka literacka

na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Jako pierwsza prawidłowo rozwiązała Ania Stramowska z klasy IV e.

Drugą nagrodę w drodze losowania otrzymała Kinga Karwowska z klasy II e.

Hasło - oczywiście - brzmiało:"EKONOMIAK CZYTA".

Jezeli nie brałeś udziału w konkursie możesz spróbować swoich sił i też rozwiązać tę krzyżówkę.


logo
Święto książki już wkrótce!

Mole książkowe i etatowi czytelnicy łączcie się! Tuż po przerwie świątecznej, 23 kwietnia, po raz kolejny będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dozwolone jest: pożeranie książek, zarażanie pasją czytania i łapanie bakcyla (też czytania), zabijanie nudy książką, buszowanie w książkach, uwodzenie znajomością literatury, zaspokajanie apetytu na książkę i leżenie do góry brzuchem (ale tylko z dobrą powieścią). A czego możecie się spodziewać?

  • Na długiej przerwie uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy zdradzą Wam swoje literackie fascynacje i poradzą, co warto przeczytać.
  • Wydzielimy na terenie szkoły liczne strefy czytania, w których królować będą nauczyciele w roli lektorów swoich ulubionych książek.
  • Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.
  • Otworzymy wystawę Sztuka książki, która niejednego z Was zaskoczy. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba będzie zobaczyć! 
  • Rozstrzygniemy konkurs multimedialny Ta książka chodzi mi po głowie… – wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników o godz. 12. 35 w świetlicy szkolnej.

Na obchody święta książki i czytelników zaprasza –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.


logo

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Relacje ...

logo projektu 
Międzynarodowy Dzień Poezji 

Zapraszamy do Saloniku Poetyckiego (w s. 51) od godz. 11tej na świętowanie Mędzynarodowego Dnia Poezji...
Relacje...



Logo projektu

Najlepsi czytelnicy w 2014 roku

styczeń 2014

luty 2014

marzec 2014

kwiecień 2014

maj 2014

czerwiec 2014

Najbardziej aktywnym czytelnikiem w roku szkolnym 2013/2014 została

Alicja Sieńkowska z klasy I L - gratulujemy serdecznie!

dyplom_ czytelnik 2014

wrzesień 2014

październik 2014

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w Roku Czytelnika

najlepiej czytająca klasa i najlepsi czytelnicy otrzymują dyplomy i nagrody

1 nagrodzona 2 nagrodzona 3 nagrodzona klasa nagrodzona

listopad 2014

grudzień 2014

 


Logo projektu

 

CO WARTO PRZECZYTAĆ

Nauczycielu! Uczniu! Przyjdź do biblioteki i poleć coś do przeczytania innym. Zobacz pierwsze wpisy i dodaj swój...


wpisy Polecam książkę pt.: "Droga" Cormac McCarthy
Iwona Kowalczyk


Jeżeli komuś spodoba się "Droga" (a podoba się wszystkim), to koniecznie trzeba sięgnąć po "Miasto ślepców" Jose Saramago.
Iwona Możejko


"Dziewczyna z Times Square" - Pauliny Simons - wspaniała książka o losach młodej dziewczyny wpisana w krajobraz współczesnego Nowego Yorku.
Zachwyca, wzrusza, zapiera dech w piersiach...
Gorąco polecam kolejną wspaniałą książkę Pauliny Simons
Kasia


Każdą książkę warto przeczytać. A trzeba przeczytać tę pierwszą. Potem już jest łatwiej.
W. W.


Może inne kilmaty: dużo magicznej scenerii średniowiecznej Barcelony. "Katedra w Barcelonie" J. Falcones uczy, wzrusza, trzyma w napięciu. 
P.s. Przygotuj chusteczkę, łzy się leją.

Urszula Michalak

Urzekająca swym strachem "Koniec świata w Breslau" Marka Krajewskiego .
Michał

Każdy powinien ją przeczytać - "Komu bije dzwon" E. Hemingway'a.

Wspaniała książka na jeden wieczór (ok. 100 stron) - "Msza za miasto Arras" A. Szczypiorskiego. - R. Ch.

"Czas żyć. Czas zabijać" M. Żambocha - książka dla spragnionych prawdziwych emocji.

Polecam "Wszystko za życie" I. Krakauera

"Ostatnie życzenie" A. Sapkowskiego polecam, jeśli lubisz przenieść się w świat fantastyki.

"Władca much" - przygodowa i zastanawiająca, świetna, dobrze się czyta. :-)

Czytając książki żyjesz podwójnie, a powieści fanstasy przeniosą Cię we wspaniały świat przygód i legend. Polecam: trylogię Władca Pierścieni, Wiedźmina oraz "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy".

Polecam "Ptaśka" Williama Whartona.

"Inferno" Browna nie umywa się do pierwszej części "Kod d'Vinci".

"Zapisane w kościach" Simon Beckett - mrozi krew w żyłach.

Polecam "Władcę Marionetek" - zagmatwana leczw ciągająca :-)

Jana Frey "Bez odwrotu" i "Odlot na samo dno".

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stieg Larsson.

Świat II wojny światowej w pigułce. Dalsze losy bohaterki niesamowicie zaskakujące. Podróż przez Niemcy, Nowy Jork, aż do atolu Bikini. W tle - historia fotografii - serdecznie polecam!
Janusz L. Wiśniewski "BIKINI".
A. Strzała


Logo projektu 
KALEJDOSKOP KSIĄŻKOWY 

Miłość w tytule zaklęta Miłość w tytule zaklęta Miłość w tytule zaklęta Miłość w tytule zaklęta

 polka1

Pisarze grozy * Trzymajaca w napięciu * Sekrety przeszłści * Mroczne intrygi * Genialne zakończenia * Różnorodne postacie * Szybka akcja * Krwiste momenty bez sentymentówpolka2

Film czy książka? Film czy książka? Film czy książka? Film czy książka?

polka3

Książka jak piórko Książka jak piórko Książka jak piórko Książka jak piórko

Kasiazka jak piorko

Czytanie łączy pokolenia Czytanie łączy pokolenia Czytanie łączy pokolenia Czytanie łączy

polka czytanie laczy pokolenia

Spełniaja się Wasze życzenia Spełniaja się Wasze życzenia Spełniaja się Wasze życzenia

polka zyczen

Logo projektu

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W EKONOMIAKU

Jak przedstawić w formie graficznej słowa konsternacjachandryczyć się czy skonfundowany? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się uczniowie Ekonomiaka, którzy realizowali projekt, polegający na obrazowym przedstawieniu wyrazów wypieranych z codziennej polszczyzny przez ich kolokwialne odpowiedniki lub zapożyczenia. Prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej 21 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Pełną listę wyrazów i ich znaczenia znajdziecie TU.

Wybrańcy mogli też uczestniczyć w warsztatach językowych, wykorzystujących techniki twórczego pisania. Gry językowe dostarczyły świetnej zabawy i wielu emocji. Relację z obchodów święta języka polskiego znajdziecie w fotogalerii.

Iwona Możejko, Izabella Chrostowska


Logo projektuUWAGA SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY  

Ta książka chodzi mi po głowie…
 

Artystyczne dusze i wszelkiej maści mole książkowe ujawnijcie się! Zapraszamy Was do udziału w konkursie multimedialnym. Przedstawcie w dowolnej formie plastycznej lub filmowej swoją ulubioną książkę. Inspirując się nią, możecie wykonać projekt okładki lub ilustrację. Dla uśpionych talentów plastycznych proponujemy inną formę projektu – film. Możecie w nim po prostu opowiedzieć, jaka książka chodzi Wam po głowie, ale warto też pokusić się o adaptację wybranej sceny, nakręcenie teledysku do fragmentu utworu czy posłużenie się sondą uliczną. Jedynym ograniczeniem może być Wasza wyobraźnia.

Liczymy na niebanalne pomysły, kreatywność i śmiałe wykorzystywanie języka sztuki.

Czekają na Was nagrody ufundowane przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki TULISZKÓW, Wydawnictwo WIATR OD MORZA Michał Alenowicz, Wydawnictwo ZYSK I S-KA oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 5 w Ełku. Projekty prosimy składać w bibliotece szkolnej do 11 kwietnia 2014 roku. Ogłoszenie wyników 23 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Wszelkie pytania związane z konkursem prosimy kierować do p. Iwony Możejko i p. Izabelli Chrostowskiej.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia pracy konkursowej.

Zespół projektu „Ekonomiak czyta”


Logo projektuPlakat  UWAGA ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI

Jeżeli macie w domu zalegające na półkach książki, z których wyrośliście, przynieście je do biblioteki szkolnej.ksiazki

Podarujemy je w waszym imieniu przedszkolom, do których zawitamy wkrótce w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 IV). Uczniowie Ekonomiaka przygotowują przedstawienie teatralne oraz akcję czytania bajek maluchom. Wykorzystajmy tę okazję, by wzbogacić przedszkolne biblioteczki. Podzielcie się książkami w dobrym stanie, przeznaczonymi dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zbiórka potrwa do 31 marca 2014 r.

Iwona Możejko


 

Logo projektuurnaUWAGA KONKURS
 

Pożeraczki i pożeracze książek! Ogłaszamy konkurs na hasło propagujące modę na czytanie. Liczymy na nieograniczone możliwości waszej wyobraźni. Zachęcamy do zabawy przysłowiami, frazeologizmami, neologizmami czy zapożyczeniami. Eksperymentujcie, wykorzystując wieloznaczność słów czy rozbijając utarte schematy językowe. Możecie sięgać po aluzję literacką i przetwarzać utrwalone w kulturze sentencje.

Najciekawsze hasło zostanie wykorzystane jako motyw przewodniŚwiatowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Na autora zwycięskiego hasła czeka nagroda książkowa (Fundatorzy: Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki TULISZKÓWWydawnictwo WIATR OD MORZA Michał AlenowiczWydawnictwo ZYSK I S-KA, Wydawnictwo Sic! oraz Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 5 w Ełku).

Hasła prosimy dostarczać do biblioteki szkolnej do 11 kwietnia 2014 roku. Na kartce zapiszcie hasło oraz swoje imię, nazwisko i klasę. Propozycje można wrzucać do przygotowanej urny.

Zespół programu „Ekonomiak czyta

 


Logo projektuROK 2014 ROKIEM CZYTELNIKALogo projektu

 

Pod hasłem „650 lat w służbie książki" ruszyła ogólnopolska akcja na rzecz wzrostu czytelnictwa. Sześć i pół wieku temu, w 1364 roku, w Polsce pojawił się stacjonariusz, którego zadaniem było wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg. Stacjonariusz zatem pełnił jednocześnie trzy funkcje – wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Dla upamiętnienia tej rocznicy Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił rok 2014 ROKIEM CZYTELNIKA.

Podejmując to wyzwanie, zaplanowaliśmy szereg akcji czytelniczych pod hasłem „Ekonomiak czyta". Zrealizujemy je m.in. w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 II), Międzynarodowego Dnia Poezji (21 III) oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 IV). Czekają na was również majówka z książką, tydzień filmowy, podczas którego będziecie mieli okazję poznać wybitne ekranizacje i adaptacje dzieł literackich, terenowa gra szkolna oraz liczne wystawy książek. Rok czytelnika to okazja do udziału w różnorodnych konkursach z nagrodami. Pierwsze z nich ogłosimy już wkrótce. Z promowaniem czytelnictwa wyjdziemy także poza mury szkoły – podejmiemy współpracę z placówkami przedszkolnymi. Nasza młodzież przygotowuje już inscenizację baśni dla najmłodszych czytelników, a w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci (2 IV) przeprowadzimy akcję czytania przedszkolakom.

Zapraszamy wszystkich do włączania się w obchody ROKU CZYTELNIKA oraz dzielenia się własnymi pomysłami. Liczymy na zaangażowanie środowiska szkolnego – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Zajrzyj do naszych wydarzeń...

Zespół programu „Ekonomiak czyta" (B. J. Koronkiewicz, U. Michalak, I. Możejko I. Chrostowska, D. Kawałko, I. Kowalczyk)


Poczytaj więcej na ten temat:

"Zdaniem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich bardzo źle się stało, że w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014–2020 zabrakło bibliotek szkolnych...

Stanowisko Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w sprawie Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa
.

 

Relacja ze spotkania przedstawicieli bibliotekarzy z Minister Edukacji Narodowej 15 maja 2014 roku.

 

 

 

 

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone