SZKOLNY KONKURS NA SLEEVEFACE ROZTRZYGNIĘTY!

Za nami obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Finałem święta było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na sleeveface („Nad)iluzje – książki portret przewrotny”, objętego honorowym patronatem przez starostę ełckiego, pana Marka Chojnowskiego. Zadaniem uczestników konkursu było zrobienie zdjęcia, którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę. Pasjonaci literatury i wielbiciele fotografii nie zawiedli. Na konkurs wpłynęło 61 prac, które dowiodły, że książka – rekwizyt zwykle postrzegany jako nieatrakcyjny – okazała się ciekawym obiektem do fotografowania.

W jury zasiadły Beata J. Koronkiewicz, Urszula Michalak, Iwona Możejko i Anita Cybulko. Nie jest chyba tajemnicą, że taki zestaw temperamentów i osobowości zagrażał erupcją emocji podczas obrad komisji. Na szczęście  zdobyliśmy dla was tyle nagród, że konieczność kompromisu nie była aż tak bolesna. A nagrody ufundowali: starostwo powiatowe (tablety), salon samochodowy AUTO WIM (czytnik e-booków) oraz Księgarnia BookBook (książki i kalendarze), Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki TULISZKÓW, Wydawnictwo Czarna Owca i Wydawnictwo Dolnośląskie (książki).

A oto laureaci:

- I miejsce: Justyna Dmochowska_1 – za stworzenie intrygującego, sugestywnego portretu femme fatale
I JD

- ex aequo II miejsce:
Katarzyna Urbanowicz – za dbałość o szczegóły i stworzenie enigmatycznego portretu
II-1

Marcin Waszkiewicz – za opowiedzenie frapującej historii i dbałość o szczegóły
II-2

Monika Zajkowska – za subtelność, harmonię i piękno
II-3

- ex aequo III miejsce:
Kamil Rogowski – za filmowe oko, stworzenie napięcia i budzenie emocji
III-1

w9

- Michał Jaszczurowski – wyróżnienie za idealny dobór modelki
w10

- Marta Karpińska – wyróżnienie za staranność w stworzeniu tajemniczego nastroju
w11

- Michał Maksimowicz – wyróżnienie za dowcipne podejście do tematu
w12

- Aleksandra Markuszewska – wyróżnienie za perspektywę
w 13

- Agata Milewska – wyróżnienie za staranność zapewniającą estetyczne wrażenia
w14

- Karolina Tołoczko – wyróżnienie za stworzenie klimatu oddającego ducha powieści
w15

- Patryk Tuziemski – wyróżnienie za dbałość o szczegóły
w16

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Zdjęcia z finału w galerii.

UWAGA!!!

SZKOLNY KONKURS NA SLEEVEFACE

(Nad)iluzje – książki portret przewrotny

W tym roku po raz piąty będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zapraszamy entuzjastów literatury i żarliwych wyznawców słowa pisanego do udziału w konkursie. Tym razem chcemy wam zaproponować bardzo popularną – głównie za sprawą portali społecznościowych – zabawę: inspirując się wybraną okładką książki, stwórzcie sleeveface. Ten niebanalny sposób popularyzowania literatury i wartości czytania polega na zrobieniu zdjęcia, którego elementem jest okładka książki częściowo zasłaniająca fotografowaną osobę – w taki sposób, aby stanowiły spójną całość.

O czym trzeba pomyśleć, tworząc sleeveface? Zawsze zaczynamy od rozruszania wyobraźni – przejrzyjcie dostępne wam książki i wybierzcie spośród nich tę, która zainspiruje was swoją okładką (nie zawadzi zajrzeć do szkolnej biblioteki i poszperać wśród setek nowości zakupionych w ostatnich miesiącach). Następny krok to planowanie sesji: wyszukajcie odpowiednie miejsce, które stanie się scenerią (tłem) zdjęcia, zbierzcie niezbędne rekwizyty, pomyślcie o właściwym kostiumie, fryzurze, makijażu. Zaangażujcie do waszych działań przyjaciół – przyda się dodatkowa para rąk podczas sesji. Zróbcie serię zdjęć, a będziecie mieć pewność, że jedno z nich okaże się doskonałe. Niezadowoleni z końcowego efektu mogą jeszcze popracować nad obrazem w dowolnym programie do edytowania zdjęć: regulamin konkursu dopuszcza zastosowanie korekty tonacji i kontrastu, kadrowanie oraz konwersję do czerni i bieli.

Pamiętajcie – sleeveface to nie tylko gra iluzji. To również sposób na wyrażenie siebie. Namawiamy więc was do artystycznej dezynwoltury i śmiałego eksperymentowania. Zabawcie się konwencjami. Ci, którzy stawiają na dystans, mogą sobie pozwolić na parodię, karykaturę, groteskę, deformację. Tradycjonaliści nastawieni na estetykę przekazu z pewnością wybiorą chwyty bardziej konwencjonalne.

Zajrzyjcie na stronę biblioteki szkolnej

Znajdziecie tu przykładowe sleeveface zrobione przez naszych uczniów w ramach akcji czytelniczych zainicjowanych przez panie bibliotekarki.

Na uczestników konkursu czekają jak zwykle nagrody: mnóstwo książek i gadżetów, a także czytniki e-booków ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz salon samochodowy AUTO WIM. Zdjęcia przesyłajcie do 14 kwietnia na adres p.dalej@o2.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Iwona Możejko

Regulamin tutaj.