Polecamy cykl spotkań ze sztuką w Szkole Artystycznej w Ełku

Nieznane o znanych

Wykłady odbywają się w czwartki, raz w miesiącu, od 29 października 2015 r. do 19 maja 2016 r.,
o godz. 9:00 dla grup zorganizowanych, o godz. 18:00 dla osób indywidualnych. Wstęp wolny.

Podczas spotkań są prezentowani malarze polscy z przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy wykładów mają możliwość zapoznania się z dziełami największych polskich malarzy tego okresu oraz ciekawostkami z ich biografii.

Wykłady poprowadzi Edyta Mańczuk, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, instruktor plastyki i ceramiki.

Terminy wykładów:
  • 29 października 2015 r. - Leon Wyczółkowski,
  • 26 listopada 2015 r. - Władysław Podkowiński,
  • 17 grudnia 2015 r. - Olga Boznańska,
  • 21 stycznia 2016 r. - Jiuliusz i Wojciech Kossakowie,
  • 25 luty 2016 r. - Maksymilian i Aleksander Gierymscy,
  • 31 marca 2016 r. - Jacek Malczewski,
  • 28 kwietnia 2016 r. - Stanisław Wyspiański,
  • 19 maja 2016 r. - Józef Mehoffer.
Więcej na: www.szkolaartystyczna.elk.pl

Karski i władcy ludzkości

film dokumentalny - fabularyzowany

w ECKu 18 maja 2015 r. o godz. 19:00, bilety w cenie 10 zł

Oficjalna strona filmu

Przed seansem prelekcję wygłosi historyk -
Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku - Kazimierz Bogusz

plakatO filmie ze strony FILMPOLSKI.PL: "Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty Sławomira Grünberga o Janie Karskim – bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański Newsweek uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.
Niekwestionowanym walorem filmu Sławomir Grünberg są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane materiały archiwalne – filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz archiwalnych nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego".

OPTYMISTYCZNE KINO W EŁKU

19 marca w ECKu o godz. 19:00 bezpłatny Festiwal Filmów Optymistycznych.

„44" (25 min.) Aleksandry Góreckiej to zabawna opowieść o tym, jak widzą świat mężczyźni po czterdziestce. Film zdobył Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego.

„Skrzydła"
(ok. 30 min.) w reż. Michała Bajtały to dokument o zwariowanym młodym człowieku, którego marzeniem jest zbudowanie skrzydeł. Film został nagrodzony specjalną Złotą Rybą przyznaną przez autorów bloga Sfilmowani.

„Ludzie ze stali" (23 min.) to z kolei dokument przedstawiający pracowników złomowiska, których życie zmieniło się na lepsze dzięki pracy w tym miejscu. Rafał Makolądra za ten obraz otrzymał Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego.

„Galumphing" (40 min) to inspirujący dokument Kamili Józefowicz o niezwykłej kobiecie, która zamieszkała samotnie na dzikim wybrzeżu Brazylii i prowadzi życie w zgodzie z naturą. Film otrzymał wyróżnienie.

szczegóły na stronie UM Ełk

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku serdecznie zaprasza

pełnoletnich mieszkańców Ełku i Powiatu ełckiego

na film pt. „Plac Zbawiciela” emitowany w ramach projektu „Zrozumiesz siebie – pokonasz problemy”

Seans filmowy odbędzie się 7 listopada 2014 r.

w sali kinowej Ełckiego Centrum Kultury przy ul. Wojska Polskiego 47 początek o godz. 17.00.

Wszystkie osoby chętne zapraszamy po odbiór biletów

do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku, ul. Piłsudskiego 5 pok. nr 4

zaproszenie PCPR