Charlie Mackesy, Chłopiec, kret, lis i koń - fragment czyta i książkę poleca "dla tych ciekawych świata i dla tych, którzy chcą być bardzo wyjątkowi " Kacper G. z klasy IV R
POSŁUCHAJ AUDIO
październik 2022

Ulubiony fragment: 

"Opowieść Ryana sprawia, że po raz pierwszy od dawna lekko się uśmiecham. 
- To właśnie jest w nim najseksowniejsze - szepczę. 
- Jego współczucie. 
Ryan wzrusza ramionami. 
- No nie wiem... ma też świetny tyłek."
Czy warto przeczytać "Too late" Colleen Hoover? - książkę rekomenduje Julia Z. z klasy IV EP

Ta książka nie jest dla osób bardzo wrażliwych, bo zawiera bardzo brutalne sceny przemocy fizycznej i psychicznej. To mroczna i pełna pożądania powieść, w której nie ma wyborów. "Too late" to historia trudnej i toksycznej miłości. Miłości, którą można pomylić z pożądaniem i uzależnieniem od drugiej osoby, które ma zaspokajać egoistyczne potrzeby i dowartościowywać. Pokazuje, jak ciężko wyrwać się z takiej relacji oraz żyć po niej. Opisuje, jak brutalny potrafi być człowiek i do jakich czynów jest zdolny dla miłości. Młody i przystojny Asa ma wszystko, czego dusza zapragnie: pieniądze, władzę, piękne kobiety. Ale do pełni szczęścia brakuje mu tej jedynej, która pokocha go całą sobą. Sloan staje się jego słabością i obsesją. Tylko przy niej czuje szczęście i spokój, ale z każdym dniem ogranicza jej wolność, traktuje ją jak swoją własność. Gdyby nie niepełnosprawny brat, Sloan pewnie nie zgodziłaby się na ten toksyczny związek. Karmi się wciąż nadzieją, że chłopak się zmieni, co nigdy nie następuje. Jej życie się zmienia, gdy poznaje Cartera, który traktuje ją inaczej, niż jej chłopak. Jednak Asa nie da tak łatwo odejść miłości swojego życia. 
Harlan Coben, W głębi lasu - "książka ma wiele zwrotów akcji... bardzo ciekawi... koniec mnie strasznie zdziwił..." - fragment czyta i książkę poleca Marta K. z klasy III EP
październik 2022


         
Zwiadowcy   John Flanagan, Zwiadowcy   Fragment czyta i książkę poleca Kacper G. z klasy II R
         
    Remigiusz Mróz, Chór zapomnianych głosów
t. 1
  Fragment czyta i książkę poleca Jakub K. z klasy IV E
8.10.2020
         
Orlando
  Wirginia Woolf, Orlando   Fragment czyta i książkę poleca Mateusz S., kl. IV E
26.10.2016 
         
Hannibal+piecz
  Thomas Harris,Hannibal po drugiej stronie maski   Fragment czyta i książkę poleca Mateusz Sulka, kl. IV E
19.10.2016 
         
Quo vadis+pieczątka   Henryk Sienkiewicz, Quo vadis   Fragment czyta i o książce mówi Mateusz Sulka, kl. IV E
18.10.2016 

 
 
Ogniem i mieczem+pieczatka
  Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem
  Fragment czyta i książkę poleca Mateusz Sulka, kl. IV E
18.10.2016 
         
Czern kruka+biel nocy+piecz
  Ann Cleeves, Czerń kruka oraz druga część Biel nocy   Fragment czyta i książkę poleca Mateusz Sulka, kl. IV E
17.10.2016 
         
lacberg 1-9
  Kaznodzieja i Pogromca lwów, Camilli Läckberg 

9-tomowa Saga o Fjällbace 
  Fragment czyta i o książkach opowiada Paulina K. z kl. I E
5.10.2016 
         
    Zostań, jeśli kochasz, Gayle Forman

tom 1 cyklu: Jeśli zostanę 
  Czyta i poleca Natalka R. L. z kl. IV H
5.10.2016 
       
    Cykl: Pan Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza   Fragment czyta i do lektury zachęca Krzysiek N. z kl. 2 R
4.10.2016 
       
    Richard Paul Evans, Stokrotki w śniegu   Czyta i poleca Natalka R. L. , kl. IV H
4.10.2016 
       
Kwiaty na poddaszu+pieczatka
  Virginia C. Andrews, Kwiaty na poddaszu   Posłuchajcie fragmentu książki i słów zachęty do przeczytania tej książki.

Ola W., II R 

28.09.2016 
         
Ten jeden dzien+pieczatka   Gayle Forman,
Ten jeden dzień
  Jak to jest zakochać się w nieznajomym? Jak można oddać swoje serce mężczyźnie którego zna się zaledwie kilka godzin? Wyjechać z nim na jeden dzień, a później go stracić ? Książka pt. "Ten jeden dzień" Gayle Forman, opowiada o miłosnej historii młodej kobiety, która poznaje mężczyznę i od razu się w nim zakochuje. Autorka tej powieści jest znana tez z innych popularnych książek takich jak: ‘’Zostań, jeśli kochasz’’, czy też  ‘’Wróć, jeśli pamiętasz’’.
Główna bohaterka Allyson podczas swojego wyjazdu poznaje zabójczo przystojnego Willema, od tego momentu jest  w nim po uszy zakochana.  Różnią się pod każdym względem, lecz kiedy Willem namawia bohaterkę na wyjazd do Paryża na jeden dzień, ona się zgadza.  Podczas tego dnia miedzy nimi rozpęta się wiele uczuć.
‘’Ten jeden dzień’’ jest książką, która ukazuje nam jak piękna i porywcza może być miłość. Czytając tę powieść poczułam się zafascynowana, jak pięknie i prawdziwie opisała to autorka. Za każdym razem, gdy musiałam odejść od książki czułam się nie pełna, chciałam wrócić do niej jak najszybciej. Powieść jest bardzo wciągająca, a jak się skończy nie masz pojęcia co się stało dalej, kończy się w takim momencie, że musisz iść i znaleźć drugą część by wiedzieć jaki koniec ma ich miłość. Pierwszy raz zostałam tak zauroczona książką.
Jest warta przeczytania i polecenia dalej. Warto również sięgnąć po nią nie jeden raz J

Aleksandra Jola I R
         
 zostań, jeśli kochasz+pieczątka  

Gayle Forman, Zostań, jeśli kochasz

 

„Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz.”

Życie ludzkie w dużym stopniu składa się z wyborów. Stajemy przed nimi każdego dnia. Codziennie podejmujemy decyzje. Czasem takie, które całkowicie odmieniają nas samych i nasz los.

Mia – utalentowana wiolonczelistka i wielbicielka muzyki klasycznej, ma wszystko co potrzebne do szczęścia. Wspaniałą rodziną, przyjaciółkę od serca i kochającego chłopaka. Prowadzi normalne życie, jak każdy z nas. Lecz pewnego dnia, w pewnej sekundzie wszystko się zmienia. Podczas rodzinnej przejażdżki samochodem dochodzi do dramatycznego wypadku. Rodzice giną na miejscu, a jej mały braciszek Teddy chwilę później umiera w szpitalu. Mia trafia w ciężkim stanie do szpitala. Trwa walka między życiem, a śmiercią. Musi podjąć decyzję – wrócić do żywych, czy poddać się i umrzeć.

Jaką decyzję podejmie? Czy miłość pokona śmierć?

Książka, którą czytałam jednym tchem. Opowiada nie tylko o miłości, a także o przyjaźni, rodzinie, sztuce. O tym, co w życiu jest dla nas ważne. Zachęcam do przeczytania nie tylko tej książki, ale także innych tej oto autorki.

Natalia, III h

         
p+r dostepne  

Leila Meacham, Plantacja Sommerset oraz Róże

 

Twoja rodzina bedzie przeklęta - te słowa wypowiada matka Silasa Tolivera, który porzuca swoja narzeczoną, by ożenić się z inna kobietą.

Poznajemy pragnienia dwóch różnych osób. Silasa, który chce stworzyć swoją własną plantację bawełny w Teksasie oraz Jssiki, która marzy, aby każdy człowiek, niezależnie od koloru skóry, miał te same prawa.

Mijają miesiące, Silas i Jessika zbliżają się do siebie i myślą, jacy są szczęśliwi, ale nagła śmierć Joshuy powoduje rozmyślania, czy klątwa rzeczywiscie istnieje. 

Iza, III h 

         
451 stopni + pieczątka   Ray Bradbury,
451° Fahrenheita
 

Klasyka science fiction, najsłynniejsza powieść Ray-a Bradburego, opublikowana po raz pierwszy 55 lat temu, potrafi skłonić do snucia refleksji na temat świata codziennego. W pewien sposób można określić ja mianem powieści parabolicznej, zawierającej drugie dno, zawarte w niej wydarzenia, które tak naprawdę nigdy nie miały miejsca w historii, w pewnym stopniu odzwierciedlają sytuację, z którą spotykamy się w dzisiejszych czasach. Problematyka powieści polega na tym, że świat zostaje zdominowany przez opery mydlane, historyjki obrazkowe, tanią rozrywkę dla mas, środki masowego przekazu stają się dla większości priorytetem, a coś co tak naprawdę zawiera i niesie pewną wartość, czyli „kultura”, cały dorobek cywilizacyjny, jest w pewnym znaczeniu książki rzucane na stos. W świecie, który opisuje Bradbury nie ma miejsca na to, by człowiek mógł myśleć samodzielnie. To typowo antyutopijna rzeczywistość, w której życiem ludzi rządzą odgórnie narzucone, często absurdalne, ale zastrzeżone strasznymi sankcjami nakazy, by stłumić te część społeczeństwa, która nie poddaje się władzy despoty.  Zostaje powołana Straż Pożarna, której zadaniem jest niszczyć wszelkie dobra kultury, palenie książek i domów, w których one się znajdują, staje się główna czynnością strażaków, a właściciele „zakazanych ksiąg” sa skazani na śmierć, w najlepszym wypadku, tylko na więzienie. Jednak, jako to bywa w antyutopiach, w końcu rodzi się bunt, który stopniowo dojrzewa do wyzwolenia. Przykładem dysydenta, który zachował resztki człowieczeństwa i podjął się nierównej walki z dyktatorem, jest główny bohater powieści Guy Montag. Strażak zrozumiał, że dotychczasowe życie sprowadziło się jedynie do tego, by wyzbyć się wszelkich uczuć i ogłupić tłum, do takiego stopnia, że manipulowanie nimi przez władzę stało się rzeczą, której nie byli nawet świadomi.

Mikołaj, IVi1

         
utrata
  Rachel Van Dyken

Utrata 
  "RAK TO NIE WYROK"
Poruszajaca, a przede wszystkim pouczająca książka o walce z chorobą. Książka pełna życiowych sentencji wyrażonych przez młodego chłopaka znajdującego się na granicy życia i śmierci.
"Życie nie jest sprawiedliwe, ale bycie żywym? Bycie żywym jest niebem. Bycie żywym jest darem. Każda droga jest inna, z jakiegoś powodu taka jest nasza. Im wcześniej to zaakceptujemy, tym wcześniej przestaniemy płakać i zaczniemy żyć."
Potwierdza fakt, że w życiu pieniadze nie są ważne. Pieniądze to rzecz nabyta. "Choroba" to słowo, które może wywrócić do góry nogami. Nie da się nie wzruszyć. Pokazuje ogromną walkę i przepiękną miłość. Łzy same ciekną po policzku. Walka jaka Wes toczy sam ze sobą jest niewyobrażalna. Stawia czoła wszystkiemu, ryzykuje. Pokazuje, że nie warto sie poddawać, a trzeba walczyć. Strach nas paraliżuje, ale musimy twardo stać na nogach i stawiać czoła życiu, które jest niesprawiedliwe. Książka, po którą chce się sięgnąć jeszcze raz. Ałzy przy jej czytaniu będą twoim towarzyszem.
WALKA = ZWYCIĘSTWO

Kasia, I r

Książka od grudnia dostępna w naszej bibliotece - za dar gorąco dziękujemy Kasi z klasy I R!
         
powod by dost
  Rebecca
Donovan

Powód, by oddychać 
  Pozornie Emma jest zwykłą nastolatką. Dobrze się uczy, bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych, lubi spędzać czas ze swoją przyjaciółką Sarą. I tylko Sara wie, jak naprawdę wygląda życie Emmy. Emma mieszka u wujostwa, ponieważ jej ojciec ginie w wypadku, a matka wpada w alkoholizm i nie może się nią opiekować. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ciotka Carl znęca się nad Emma psychicznie i fizycznie. George, jej wujek, stara się tego nie zauważać, ale sam nie jest lepszy.
Książka bardzo mnie poruszyła. Podczas czytania płynęły mi  łzy. I zapytanie: dlaczego matka jej nie zatrzymała i nie walczyła z uzależnieniem? Dlaczego nikt nic nie widzi? Czytając miałam ciarki. Zastanawiałam się jak ona znosi ten niewyobrażalny ból.
Książka pokazuje, że nie warto przejść obojetnie obok innych ludzi i ich problemów. Poruszająca, dramatyczna powieść o nadziei i walce o lepsze jutro.

Kasia, I r
         
my dzieci z dworca zoo   Christiane F.

My, dzieci z dworca ZOO
  Wszyscy spotykamy się z groźnie brzmiącym słowem "narkotyk". Powoli stał się on nieodłącznym elementem naszego świata, Takim samym jak alkohol.
Zdajemy sobie sprawę z groźby, jaką niesie biały proszek (ale i nie tylko), a jednoczesnie nie rozumiemy jego władzy.
Książka "My, dzieci z dworca ZOO" daje prawdziwe spojrzenie na sprawę narkomanii. Ta książka musi wstrząsnąć czytelnikiem. Niby wszystko jest dla nas oczywiste - każdy wie, że narkotyki uzależniają, a jednak sięgają i wyniszczają organizm. Cały problem jest tu ukazany od podszewki. Nie jesteśmy już biernymi widzami - a stajemy w samym centrum wydarzeń, obserwujemy jak bohaterka dokonuje przerażających i nielogicznych dla nas wyborów, widzimy rozpaczliwą, bezskuteczną walkę z nałogiem. 
Poruszyła mnie do głębi i dała do myślenia, jak wiele jeszcze nie wiem i jak cienka linia jest od spróbowania do uzależnienia. Jak ogromną batalię trzeba stoczyć z samym sobą, by tę walkę wygrać.

Kasia, I r

W naszych zasobach znajdziecie również Życie mimo wszystko tej autorki ukazujące przejmującą walkę człowieka z nałogiem, ze szwankującym zdrowiem i batalię o odebrane dziecko.
         
szklany klosz
    Sylwia Plath

Szklany klosz
    Długo nosiłam się z zamiarem przeczytania "Szklanego klosza" Plath. Jednak ostatecznie ciągłe zainteresowanie tym dziełem przewazyło nad brakiem czasu i setką błachych argumentów "przeciw". W dużej mierze miała na to wpływ historia samej autorki, która miesiąc po premierze książki popełniła samobójstwo, co mnie zaintrygowało.

Powieść Plath to krzyk cierpiącej kobiety. To historia o świecie czucia, świecie,w  którym ból i przerażenie szaleją pod niewidzialnym kokonem pozornej obojetnosci. Esther czuje sie pod nim bezpiecznie, ale... zimne spojrzenie i lodowata kalkulacja śmierci i życia... prowadzą te młodą kobietę do choroby, a ta jest dla niej niwysłowionym cierpieniem. Piekłem i próżnią zarazem.

"Szklany klosz" to bliskie mi dzieło, które przestrzega, niemal krzyczy, że izolacja i tworzenie cel więziennych w samym sobie, to kiepski sposób na szczęście. A przecież kazdy go pragnie! Nie kazda droga prowadzi do spełnienia i radości z niej płynacej. Jednak każdy ma wybór... ale czy wszyscy o tym pamiętają?

Klaudia, IIIr
         
 zew cthulhu   H. P. Lovecraft

Zew Cthulhu
 

Zew Cthulhu

Zrodzony grą Azathotha
Ponad przestrzenią i czasem
Potężniejszy od śmierci
Żywy przed eonami
Czeka na znak
Wielki Cthulhu
Nie uciekniesz
Nie masz gdzie
Nie ukryjesz
Nie masz jak
Widok jego
Zwiastun końca
Myśli jego
Nadir słońca
Spójrz przez stronice
W strachu oblicze
Wyjdź naprzeciw szaleństwu
Poczuj Zew

Oskar, IV i1
         
 trylogia simons   Paullina Simons

Jeździec Miedziany,
Tatiana i Aleksander
Ogród Letni
   

Trzyczęściowa powieść Paulliny Simons ( Jeździec Miedziany, Tatiana i Aleksander oraz  Ogród Letni ) wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jest jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek czytałam.  Atrakcyjna i wciągająca fabuła.

Akcja toczy się w 1941 roku w Związku Radzieckim. 17-letnia Tatiana zakochuje się w przystojnym oficerze wojsk rosyjskich. Na ich drodze do szczęścia staje wojna niosąca ze sobą śmierć najbliższych, a także rozłąkę kochanków. Główna bohaterka przeistacza się ze słabej, niewinnnej dziewczyny w niezwykle silną kobietę. Jej wielka wiara w odnalezienie ukochanego jest wspaniałym przykładem na to, że bez względu na wszelkie trudności życia człowiek jest w stanie je pokonać.

Polecam tę książkę każdemu, kto jeszcze nie miał okazji przeczytać jakiejkolwiek powieści Paulliny Simons. :)

Justyna, III h

         
    Chogi Reginy Egbeme Złota klatka   Książka "Złota klatka" to autobiografia Chogi Reginy Egbemy. Autorka urodziła się w 1976 roku w Nigerii, w mieście Lagos. Przez szesnaście lat mieszkała na farmie i w haremie ojca. Po zawartym małżeństwie przeprowadziła się z powrotem na farmę. Tam była molestowana przez swego męża. Po jakimś czasie z pomocą matek postanawia uciec. Powieść ta jest bardzo poruszająca. Przedstawia ona inną kulturę. Pokazuje czytelnikowi przez co musi przechodzić młoda dziewczyna. W książce zawarte są jej obawy. Można zauważyć, że z czasem gdy Choga dorasta, zaczyna coraz bardziej nie rozumieć panujących tam zasad. Kobieta zawsze stara się postępować zgodnie z wolą bożą. Jest osobą głęboko wierzącą.  Przedstawiona jest tutaj również matczyna miłość. Lisa robi wszystko, aby tylko jej córkę spotkało w życiu jak najmniej cierpienia. Zaś dla Chogi nie liczy się to, że jej dziecko jest owocem gwałtu. Kocha je ponad życie. Książkę przyjemnie się czyta. Akcja rozwija się powoli. Czytelnik może nadążyć nad wszystkimi wydarzeniami. Można przez nią zarwać noc, ale nie jest to czas stracony. Książkę polecam przeczytać każdemu. Uczy ona pokory i wiary, że przy odpowiednim wysiłku możemy osiągnąć nasze cele. Powinniśmy pamiętać, że niektórzy mają gorzej od nas. Doceniajmy to co mamy. 

Natalia, I E
         
    Elif Shafak Honor   Droga czytelniczko. Chciałabym opowiedzieć o przemocy wobec kobiet. Nie, nie odkładaj tego artykułu. To może spotkać każda kobietę. W domu, w pracy, na ulicy i nie chodzi tu tylko o przemoc fizyczną, bo w tych czasach coraz popularniejsza jest przemoc psychiczna.  Kobieta z opowiadania Elif Shafak „Honor” była emigrantką z małej kurdyjskiej wioski. Kilkuletni pobyt w Londynie pokazał jej, że tradycje w jej kraju, a tam gdzie wyjechała różnią się diametralnie. Ludzie w Londynie całują się na ulicach, ubierają się swobodnie. Pembe po pewnym czasie zaczyna upodabniać się do nich. To nie podoba się jej synowi Iskanderowi. Chłopak tradycję ma mocno zakorzenioną we krwi. Po tym jak dowiaduje się, że matka zdradza, postanawia ją zabić. I udaje mu się, jednak zabija on również swoją ciotkę i siostrę bliźniaczkę Jamilę. Pomyślcie, że to przez tradycję. Możliwe.  Tyle się teraz czyta o zamachach lecz przemoc może spotkać nawet ciebie.  Uważajcie na siebie i nie bójcie się o tym mówić. 

Alicja, III L
         
   
Hopeless
  Colleen Hoover

Hopeless


  Sky, nastolatka, która po długim czasie nauki w domu, braku technologii, bez której świat jest lepszy, uparła się pójść do szkoły, kiedy nieznajomy chłopak przyprawia ją  o motylki w brzuchu. Zła przeszłość chłopaka nie przekonuje jej do zawarcia bliższej znajomości. Jednak spotykają się ponownie. Ich relacje się zacieśniają. Aż pewnego dnia Dan przewraca jej życie do góry nogami. To, czego nie chciała pamiętać, wraca. Jej przyjaciółka, a siostra Dana popełnia samobójstwo. Nagle w splocie przebiegu akcji wychodzi to, czego tak bardzo się obawiała. Dann i Sky pomału uczą się żyć z tym, co ich spotkało. A miłość jaka ich łączy,m bardzo im pomaga. Emocjonalna i wywołująca łzy w oczach powieść o nastolatkach, które w młodym wieku muszą już dźwigać tak ogromny bagaż doświadczeń. WSZYSTKO, CO WYDAJE CI SIĘ STABILNE, MOŻE RUNĄĆ JAK DOMEK Z KART.

Powaliła mnie na kolana i nie mogę się z niej otrząsnąć, ale to dobrze, bo nie chcę. Nie pamiętam już kiedy ostatni raz moje serce biło tak mocno. Niezwykle dojrzała i emocjonalna powieść. Wstrząsnęła moim srcem. Historia poruszająca trudne tematy, przepełniona bólem, a takze o nadziei na lepsze jutro. Rzadko zdarza mi się wracac do książek, ale myślę, że dla tej zrobię wyjatek od reguły.

Ulubiony cytat:
"Muszę podziekować ci za wszystko, dziękuję ci za danie mi odwagi, abym zawsze zadawała pytania, nawet kiedy nie chcę znać odpowiedzi. Dziękuję za kochanie mnie tak, jak kochasz. Dziękuję za pokazanie mi, że nie zawsze musimy być silni, żeby być przy sobie - że w porządku jest być słabym, tak długo jak jesteśmy razem. I dziekuję za odnalezienie mnie po tych wszystkich latach, ale najbardziej dziekuje za stracenie mnie tyle lat temu... Bo moje życie nie byłoby takie samo, gdybys nigdy nie odszedł."

Warta przeczytania, by zobaczyć, że to co jest w chronologicznym porządku, jutro może być chaosem.

Kasia, I r


Miłość to temat, którym łatwo jest przyciągnąć niewymagającego czytelnika. Nie potrzeba przy tym większego wysiłku, bo prawie każda nastolatka nie oprze się książce, która opisuje perypetie licealnych miłostek. Chęć trafienia do serc tych bardziej wymagających odbiorców nie jest już taka prosta i z reguły wymaga włożenia większego wysiłku w dzieło. Receptą na sukces jest obarczenie głównych bohaterów masą problemów z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Dramatyzm jest obowiązkowym elementem bez którego książki tego typu nie mogły by powstać. Do tego trafnie wykreowane postacie, ciekawa fabuła i wciągający styl pisania to nieodłączne elementy bez których nie dałoby się złożyć tej układanki.

Colleen Hoover jest amerykańską pisarką, twórczynią powieści, które wielokrotnie gościły na pierwszych miejscach list bestsellerów i tak też było w przypadku powieści ‘Hopeless’.

Główną bohaterka książki jest prawie osiemnastoletnia Sky. Wychowywana przez nadopiekuńczą, adopcyjną matkę, która wszelkie technologię świata współczesnego traktuje jako zło konieczne. Mimo sprzeciwu rodzicielki Sky wreszcie udaje się namówić ją na pójście do publicznego liceum. Kontakt z rówieśnikami i nowe otoczenie wprawia główną bohaterkę w niesamowitą ekscytację. Mimo, że udaje się tam sama, bo jej najlepsza przyjaciółka Six wyjeżdża na wymianę do Europy cieszy się, że wreszcie może wyrwać się z domu. Zaraz po zaczęciu nauki, na zakupach w supermarkecie spotyka tajemniczego Deana Holdera, który nie wywarł na niej zbyt dobrego wrażenia, a jednak wywrócił jej życie do góry nogami i zadomowił się w nim na dłużej. Jak się późnij okazuje  Sky jest częścią zawiłej zagadki z przeszłości. Kłamstwa i intrygi jakie wychodzą na wierzch z biegiem czasu zrównają z ziemia dotychczasowe życie Sky.

Za każdym razem gdy wracam myślami do ‘Hopeless’ wprawia ona moje serce w stan rozanielenia. Zmusza do refleksji, w niektórych momentach wzrusza do łez, a nawet potrafi złamać czytelnikowi serce. Mimo, że opinie na temat tej książki były pisane w samych superlatywach, a negatywne komentarze pojawiały się bardzo rzadko nie spodziewałam się tak dobrego wrażenia jakie na mnie wywołała. Do tej pory byłam przekonana, że nikt w tych czasach nie przeczyta książki ze szczyptą dramatu i niekoniecznie szczęśliwym zakończeniem. ‘Hopeless’ jest jednak dowodem na to jak bardzo się myliłam. Śmiało mogę okrzyknąć ją królową książek z serii young adult. W myślach odkładam ją na półkę by zajęła tam honorowe miejsce, a w głębi serca obawiam się, że już nigdy nie trafię na nic lepszego i absolutnie nie będę zdolna wyleczyć się z przysłowiowego ‘kaca książkowego’ jaki po sobie zostawiła.

Grzechem byłoby nie polecić tej książki innym. Uważam, że lektura ta jest wstanie zachwycić nastolatka, a nawet dorosłego. Można by rzec każdego. Obok ‘Hopeless’

ciężko jest przejść obojętnie. Nie potrafię wypowiedzieć się na jej temat inaczej niż pozytywnie."Bez względu na to, co się zdarzy życie idzie dalej, słowa wciąż napływają, prawda jest wyrzucana czy ci się to podoba, czy nie, a życie nigdy nie pozwoli ci zatrzymać się i złapać cholerny oddech."  

         

Julia, IIh


         
papier marz

 
  Richard
Paul
Evans


Papierowe marzenia
  Cenię Evansa za życiowe powieści, które czyta się lekko i przyjemnie. Potrafią one wzruszyć i ukazać co w t najwaze. Do nich należy również książka Papierowe marzenia.

Syn marnotrawny, najlepszy ojciec na świecie i szczęśliwe zakończenie - to miła odskocznia po innych, nietrafionych książkach.

To była piękna historia. Właśnie takiej literatury było mi potrzeba. Z niecierpliwością czekam na następne i serdecznie polecam tę książkę.

Ilona, I L

Inne powieci tego autora dostępne w naszej bibliotece: Obiecaj mi, Kolory tamtego lata, Dotknąć nieba, Bliżej słońca, Szukając Noel, Stokrotki w niegu, Zimowe sny.
         
Tożsamość rc
  Przemek
Angerman

Tożsamość Rodneya Cullacka
  Kliknij, by obejrzeć.

Magdalena, III r
       
kronika wypadków miłosnych   Tadeusz Konwicki

Kronika wypadków miłosnych
 

Ksiązka, która przeniosła mnie w świat romansu. Ukazała mi prawdziwą miłość i pomogła mi poradzić sobie ze złamanym sercem.

Karolina i Dominika, IV r

         
Inicjały zbrodni   Sophie Hannah

Inicjały zbrodni
 
  Przeczytałam książkę "Inicjały zbrodni",
nie zajęło mi to wielu tygodni.
Sophie Hannah wznowiła przygody postaci,
która została dawno wykreowana.
Opowieść ta wciągająca i ciekawa,
pobudzająca jak mocna kawa z rana.
Detektyw Poirot każdą zagadkę rozwiąże,
zabójców z ofiarami dokładnie powiąże.
Inspektor Catchpool mu pomaga,
cechuje go duża odwaga.
Choć podejrzanych było wielu,
wszystko wyjaniło się w brytyjskim hotelu.
Jannie Hobbs to główna sprawczyni zbrodni z inicjałami
powiązana z nieżyjącymi już istnieniami.
Wiedziała, że karą będzie powieszenie,
przed śmiercią nie należy jej się rozgrzeszenie.

Agnieszka, IV h
         
oddechy 1-3 rec
  Rebecca
Donovan


Oddechy 
  Czasem oddech świeżego powietrza powoduje, że się uspokajamy, że nabieramy chęci do życia. Jednak w przypadku Emmy, wzięcie oddechu przychodzi jej z trudem. Przez lata była workiem treningowym Carol, zony swego wujka. Przez cały pobyt w tym domu, cały czas czas słyszała od niej, że jest nic niewarta, że powinna umrzeć, że nie jest nikomu potrzebna, co odbiło się na jej samoocenie. Wiedziała, że tak trudno oddychać, gdy trzeba radzić sobie z tak silnymi emocjami.

Iza, III h 
         
znajdz mnie
  Michelle
Knight

Znajdź mnie 
  Od najmłodszych lat Michelle była wykorzystywana seksualnie. Po ciężkich latach z radością powitała na świecie swego synka. Ale radość nie trwała wiecznie, bo chłopiec został jej odebrany. Potem poznała Ariela Castro, który był kierowcą szkolnego autobusu. Myslała, że to dobry człowiek, godny zaufania, bo pomógł jej w trudnej sytuacji. Okazało się, że to było spotkanie z potworem, który przez 11 lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad nią i dwiema kobietami. W końcu po 11 latach dla Michelle, Giny i Amandy wraz z córką rozpoczyna się nowe życie bez potwora z Clevland.

Książka autorstwa Michelle Knight "Znajdź mnie" to historia opisana na faktach, autorka chciała podkreslić, że człowieka nie można tak łatwo złamać. Ale można uczynić go silniejszym.

Iza, III h
         
 Purpurowe rzeki   Jean-Christophe Grange

Purpurowe rzeki
 

Czy kradzież dzienników szkolnych coś może łączyć z okrutnym morderstwem bibliotekarza z uniwersytetu? Czy można być jednocześnie martwym i żywym?  Czy można żyć połową własnego życia? Jak to jest być jednocześnie panem i sługą? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w książce Jeana-Christophe'a Grange pt. "Purpurowe rzeki". Oryginalny tytuł to "Les Rivieres Pourpres", Powieść w Polsce została wydana w roku 2011 przez wydawnictwo Albatros, tłumaczenia na język polski dokonała Wiktoria Melech. Autor książki to najmodniejszy obecnie we Francji twórca thrillerów. To on stworzył mega bestseller "Imperium wilków".

Bohaterowie powiesci to Pierre Niemens i Karin Abdouf. Obaj kochają swoją prace. ten pierwszy prowadzi dochodzenie w sprawie strasznego morderstwa bibliotekarza. Drugi zajmuje się sprawą kradzieży dzienników szkolnych i profanacji grobu. W pewnym momencie ich sprawy łączą się.

Czy Karim i Piere rozwiążą zagadkę i ujmą mordercę? 400 stron lektury uzmysławia nam, że ta książka to typowa "matrioszka". Co chwila odkrywamy jej kolejne warstwy. Jestesmy zaskakiwani różnymi zwrotami akcji. chłopiec okazuje się być dziewczynką, w nocy zmienia sie waga noworodka, a strach przed psami może kosztować życie.

W treść książki zostały wplecione wątki: miłosny i  człowieka idealnego. Na szczęście nie przysłaniają nam pasjonującego śledztwa.

Czytelnik polubi głównych bohaterów. Niemens jest sławnym łowcą morderców i dilerów narkotyków. Abdouf to wysoki Arab z warkoczykami i kolczykami w uszach. Mężczyźni bardzo sie od siebie różnią, mimo to - gdy trzeba - zaczynają ze sobą współpracować. Mają również cechy wspólne. Obaj są brutalni, przebiegli i kochają swoją pracę.

Mimo tego, że nie ma tej książki w bibliotece szkolnej, bardzo gorąco polecam ją każdemu, kto ma ochotę na odrobinę dreszcyku. Zwłaszcza, że książka jest wciągająca i intrygująca. Przy niej czas płynie inaczej. Niemozliwe staje się możliwe.

Natalia, I e

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone