Korowód sienkiewiczowski ulicami Ełku

plakat_korowód 

24 maja 2016 roku, w samo południe, wraz z przedstawicielami ełckich szkół wszystkich typów, w niecodziennych strojach i nastrojach, uczestniczyliśmy w korowodzie ulicami miasta.

korowód sienkiewiczowski64To kolejne wydarzenie związane z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza, w które bardzo aktywnie i kreatywnie włączyła się nasza szkoła. Poniedziałkowa akcja pod hasłem Poniedziałek w szkole z Henrykiem Sienkiewiczem doskonale przygotowała młodzież do wystąpienia w rolach bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza. Ogromną furorę zrobiły towarzyszące nam kukiełki - Helena Kurcewiczówna oraz wspaniały szlachcic Jan Onufry Zagłoba - oczywiście mistrzowsko wykonane przez panią Ulę. Dzięki nim nasza reprezentacja była jedyna w swoim rodzaju. korowód sienkiewiczowski70Balony oraz cukierki z cytatami, które wręczaliśmy przechodniom wywołały wiele serdecznych uśmiechów, którymi byliśmy obdarowywani już od pierwszych kroków na ulicach. Nie co dzień ełczanie mają okazję spotykać tak szykowne delegacje, ale z pewnością wiele napotkanych, strojnie ubranych dam i wesołków, to uczniowie Ekonomiaka. Tym razem - w strojach szkolnego koła teatralnego Słowo-Gest-Muzyka oraz specjalnie na tę okoliczność wypożyczonych z Ełckiego Centrum Kultury. Barwny korowód spod Pomnika Michała Kajki przeszedł przed budynki naszych władz, a następnie wzdłuż promenady i ul. Armii Krajowej do biblioteki miejskiej, gdzie był poczęstunek oraz wręczenie nagród laureatom konkursu "Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza". Nasza uczennica Edyta Olender z 2i2 zajęła III miejsce - gratulujemy! korowód sienkiewiczowski38Nagrodę w Twoim imieniu odebrała p. Ula - czekamy na Ciebie w bibliotece szkolnej.

korowód sienkiewiczowski117Na trasie korowodu było kilka przystanków, w czasie których młodzież czytała fragmenty utworów pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, były też śpiewane piosenki oraz odgrywane krótkie scenki wyreżyserowane na podstawie twórczości Sienkiewicza. Podczas postoju przy pięknym zejściu na promenadę również my mieliśmy swoje przysłowiowe pięć minut. Nasza dzielna i niezawodna wokalistka Justyna Słabińska pięknie zaśpiewała Pieśń o małym rycerzu. Pobliska woda z pewnością poniosła jej donośne Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa... wzdłuż promenady. Natomiast fantastyczna ekipa lektorów z Ekonomiaka: Oskar Choruży, Ola Jola Waszkiewicz, Kamil Kurłowicz, Michał Jaszczurowski, wcielając się w bohaterów, odczytała zebranym fragment Potopu.
Korowodowi przewodził pan Krzysztof Piłat, a nagrody w MBP wręczyła pani Mariola Raczyńska naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Ełku. Całokształt wydarzenia to owoc współpracy lokalnych bibliotek w celu uczczenia obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

Galeria zdjęć

List gratulacyjny


Rok Henryka Sienkiewicza

szkolne obchody 23 maja 2016

certyfikatHSPięćdziesięciu uczniów z dziewięciu klas ubiegało się o miano znawcy życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Dwóch z nich – Adam Sinocha z 1i2 oraz Michał Sirant z 2i1 zdobyło największą liczbę punktów, czyli 36 na 39 możliwych. Gratulujemy! Spora grupa uzyskała 90%, ale byli i tacy, którzy wykonali tylko część zadań.

poniedziałek HS63Poniżej zamieszczamy prawidłowe rozwiązania wszystkich zadań – zweryfikujcie i utrwalcie swoje wiadomości. Certyfikaty z indywidualnymi wynikami znajdują się w szkolnej bibliotece – zapraszamy do osobistego odbioru.

ZADANIA

I. ZAKOCHANE PARY W LEKTURACH SIENKIEWICZA
II. BITWY W POWIEŚCIACH SIENKIEWICZA
III. BOHATEROWIE DZIEŁ SIENKIEWICZA
IV. ZADANIA * Z TRUDNOŚCIĄ MATEMATYCZNĄ (wynik rozwiązanego równania to data wydarzenia historycznego, które jest opisane  w jednej z powieści H. Sienkiewicza. Należało podać jej tytuł).
V. CYTATY Z DZIEŁ SIENKIEWICZA
VI. FAKTY Z ŻYCIA HENRYKA SIENKIEWICZA

Dziękujemy operatorom sprzętu Pawłowi A. oraz Tomkowi P. z klasy 2i2, którzy tego dnia wytrwale prezentowali Wam multimedia związane z twórczością Henryka Sienkiewicza, w tym również filmiki stworzone przez naszych tegorocznych absolwentów z klasy 4L. Humorystyczne ujęcia sienkiewiczowskich scen miłosnych w ich wydaniu są naprawdę zabawne, możecie do nich dotrzeć przez stronę biblioteki (w zakładce Światowy Dzień Książki - pod hasłem Sienkiewiczada, czyli sztafeta literacka)

poniedziałekHS01Specjalne podziękowania należą się również Mateuszowi G. z klasy 2i2, który ciesząc się ogromnym zaufaniem swego wychowawcy pana Andrzeja Szmurło, a dzięki temu możliwością korzystania z jego specjalistycznego sprzętu, zorganizował w czytelni szkolnej prawdziwe studio fotograficzne i uwiecznił Was w rolach bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza.

Obejrzyjcie zdjęcia...

Mamy nadzieję, że przyjemnym doświadczeniem było dla Was również słuchanie głośnej lektury fragmentów dzieł Sienkiewicza podczas lekcji. Dziękujemy gorąco nauczycielom, którzy włączyli się w ten sposób w szkolne obchody Roku Henryka Sienkiewicza.Szkolny poniedziałek 23 maja z Henrykiem Sienkiewiczem

Rok HS poniedziałkowe ogłoszenie

W przeddzień sienkiewiczowskiego korowodu ulicami Ełku przypominamy, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, aby w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
 
Z tej okazji w poniedziałek 23 maja w holu na parterze podczas przerw prezentujemy piosenki nawiązujące do dzieł Henryka Sienkiewicza oraz filmiki w wykonaniu uczniów klasy 4 L, którzy w humorystyczny sposób zaprezentowali wątki romantyczne i sceny miłosne zawarte w twórczości naszego noblisty.
 
Ponadto proponujemy Wam turniej wiedzy pod hasłem: ZAWALCZ O PIĄTKĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO!
W najbliższy weekend warto dokształcić się w zakresie życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Podczas poniedziałkowych przerw w holu na parterze będziemy zamieszczać zadania do wykonania. Bez trudu i z przyjemnością rozwiążecie zagadki i udzielicie odpowiedzi na pytania. Na koniec dnia w bibliotece odbierzecie CERTYFIKAT ZNAWCY ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA, uprawniający do otrzymania bardzo dobrej, a nawet celującej oceny cząstkowej z języka polskiego. RHS_nagrodyNatomiast na 7-mej godz. lekcyjnej odbędzie się rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu na temat "Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza" oraz wręczenie nagród autorom trzech prac - z tą miłą niespodzianką odwiedzimy Was podczas lekcji.

Świętujcie z nami Rok Henryka Sienkiewicza. 
rok HSDecyzją Senatu RP rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Środowisko bibliotekarzy miasta i powiatu ełckiego: bibliotek szkolnych, powiatowej biblioteki pedagogicznej i miejskiej biblioteki publicznej podjęło wspólną inicjatywę uczczenia H. Sienkiewicza, podkreślenia istoty jego twórczości, wartości, jakie twórczość ta przynosi wielu pokoleniom Polaków.  

 

rok sienk plakat m

Dnia 24.05.2026 r. punktualnie o godz. 12:00 (w samo południe) pod pomnikiem M. Kajki w Ełku spotyka się młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych tworząc barwny korowód postaci – bohaterów sienkiewiczowskich.

Następnie korowód przemaszeruje pod siedzibę Urzędu Miasta w Ełku oraz Starostwa Powiatowego w Ełku. Kolejnym etapem marszu jest Promenada. Trasa przemarszu zakończy się w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nasierowskiej w Ełku, gdzie odbędzie się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Moja ilustracja dzieł H. Sienkiewicza”.  

Na każdym etapie marszu korowodu czytane będą fragmenty utworów H. Sienkiewicza, śpiewane utwory z adaptacji filmowych do dzieł  autora. Dla najmłodszych mieszkańców miasta przygotowano inscenizację bajek H. Sienkiewicza.

Uczestnicy korowodu zostaną zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej na słodki poczęstunek, a autorzy prac plastycznych otrzymają nagrody, których sponsorami są Księgarnia Oświatowa w Ełku oraz Rutkowski Development Sp. J.

Serdecznie zapraszamy.

(Na trasę korowodu weźmiemy ze sobą kukiełki, których tworzenie już rozpoczęte - FOTORELACJA)


Więcej o obchodach Roku Henryka Sienkiewicza w Ełku na stronie PCPP-P w Ełku

W naszej szkole na prace konkursowe na temat: "Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza" czekamy do poniedziałku 16 maja. (W pierwszym 
etapie - szkolnym - wyłonimy trzy prace, które wezmą udział w drugim etapie w Miejskiej Bibliotece Publicznej). 


ogłoszenie ROKHS konkurs

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

Zgoda rodzica/opiekuna 

Prace laureatów szkolnego etapu:

Olender
autor: Edyta Olender, 2i2
 kurłowicz_mini

autor: Kamil Kurłowicz, 2i2

 Sobuń_mini

autor: Kacper Sobuń, 2i2

  * * * * *

Wykaz publikacji o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości, które możecie u nas wypożyczyć.

 * * * * *

Więcej o Henryku Sienkiewiczu

 * * * * *

A może Wy chcecie nam coś zaproponować..? - z każdym pomysłem na uczczenie tego wydarzenia przyjdźcie do biblioteki szkolnej.

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone