Dziękujemy nauczycielom, którzy świadomi
korzyści 
wynikających z głośnego czytania włączyli się w szóstą edycję szkolnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Dzień ten świętujemy rokrocznie 29 września. Przypominamy wówczas, że głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole…

Wzorem lat ubiegłych zachęciliśmy naszych nauczycieli do poświęcenia 5-10-15 min. lekcji na poczytanie uczniom na głos książek i czasopism dostarczonych do pokoju nauczycielskiego.

W tym roku w akcję włączyło się 8 nauczycieli, którzy czytali w 12 klasach na 14 lekcjach. Zainteresowaniem cieszyły się książki fantasy, podróżnicze, felietony i poradniki psychologiczne.

Cieszymy się, że nasi nauczyciele aktywnie promują czytanie wśród młodzieży i angażują się w proponowane przez bibliotekę inicjatywy.

głośne czytanieUbiegłoroczne badania Biblioteki Narodowej pokazują, że mamy obecnie w Polsce najlepszy od sześciu lat wynik, jeśli chodzi  o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w minionym roku.


 

Głosne czytanie29 września 2020 roku obchodziliśmy mały jubileusz głośnego czytania. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Po raz piąty nauczyciele w Zespole Szkół nr 5 w Ełku aktywnie włączyli się w akcję. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 8 nauczycieli i 9 różnych klas. Głośne czytanie odbyło się na 14 lekcjach.

W siedmiu klasach czytano książki motywacyjne. Klasy: 2LP, 2RP, 3E, 4i1, 4G słuchały fragmentów z poradnika  Michała Zawadki Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Z kolei uczniom klasy 3L i 4G nauczycielka czytała przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny ojca Adama Szustaka OP Szusta rano.

Cztery klasy: 1LP, 2i, 2LP, 3E dzięki swoim polonistkom mogły wysłuchać lektur obowiązkowych.

W trzech kolejnych klasach: 1LP, 1RP, 3E uczniowie zaznajamiali się ze stylem noblistki Olgi Tokarczuk słuchając opowiadań ze zbioru Szafa. Otrzymali próbkę klasyki grozy uprawianej przez  H. P. Lovecrafta. Wysłuchali fragmentów thrillera poczytnego Simona Becketta, którego wszystkie części z antropologiem sądowym Davidem Hunterem w roli głównej posiadamy w naszej bibliotece. 

Ten dzień jest okazją do częściowego zaprezentowania społeczności szkolnej bogactwa i różnorodności naszego księgozbioru. Proponujemy książki podróżnicze, reportaże, opowiadania, powieści, poradniki z różnych dziedzin, a także poezję, czy audiobooki. Podczas akcji przypominamy uczniom, że czytając wzbogacają słownictwo, poprawiają pamięć, pobudzają wyobraźnię, uczą się myślenia, poprawiają koncentrację, poszerzają wiedzę. Zachęcając młodzież do czytania przypominamy także, że czytanie ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

Naszym czytającym nauczycielom dziękujemy za udział w akcji. 

 Głośne czytanie

Głośne czytanie2020

Raport z akcji w 2019 roku

Na zaproszenie do głośnego czytania młodzieży w naszej szkole odpowiedziało 13 nauczycieli. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wsparli akcję i w miarę mozliwości aktywnie w niej uczestniczyli.

Na dziewiętnastu  lekcjach w dwunastu klasach uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów książek czytanych głośno przez nauczycieli lub rówieśników. Najwięcej czytano w klasach pierwszych i trzecich. W dwóch przypadkach uczniowie słuchali obowiązkowych lektur szkolnych, na pozostałych lekcjach słuchano takich autorów jak: R. Kapuścińskiego, R. Brett, N. Vujicica, H. P. Lovecrafta, M. Puzo, W. Tochmana, J. Ćwieka, W. Cejrowskiego, B. Pawlikowskiej, J. Saramago. Proponowane lektury były bardzo różnorodne: od reportaży, poprzez kryminał, fantastykę, poradniki, biografie, aż po apokaliptyczne wizje rozpadu społeczeństwa. Nauczyciele zachęcali do przeczytania całych książek, z których fragmenty były prezentowane na lekcjach i do sięgania po inne tytuły tych autorów.

Cieszymy się, że to cykliczne działanie na rzecz promocji czytelnictwa wśród młodzieży stało sie już tradycją w naszej szkole. Wszystkim czytającym i słuchającym dziękujemy za udział.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Od 2016 roku obchodzimy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przypadające na minioną niedzielę obchody uczcimy w dniu dzisiejszym, czyli 30 września 2019. Wzorem lat ubiegłych zachęcamy Państwa do poświęcenia 5-10-15 min. lekcji i czytania uczniom na głos. Propozycje „sprawdzonych” książek zostały wyłożone w pokoju nauczycielskim, po inne zapraszamy do biblioteki.

Przypominamy, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole…

Zapraszamy do udziału!

Akcja – głośne czytanie w Ekonomiaku

4 października 2018 w naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania. Nauczyciele stanęli na wysokości zadania, bowiem aż na 36 lekcjach w 17 klasach czytali uczniom fragmenty wybranych książek. Wśród nich największą popularnością cieszyły się Bóg nigdy nie mruga i Jesteś cudem Reginy Brett oraz Wyspa na prerii i Gringo wśród dzikich plemion Wojciecha Cejrowskiego. Poza tym uczniowie usłyszeli fragmenty poradników i książek motywacyjnych, jak np. Trening szczęścia i W dżungli codzienności Beaty Pawlikowskiej, Bez granic Nicka Vujicica, Najlepszy Łukasza Grassa. Wzorem lat ubiegłych pojawiły się reportaże i felietony, a wśród nich Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Ryszarda Szabłowskiego, Jak być kochanym Janusza Głowackiego. Z kategorii literatury faktu pojawiła się również książka Tima Peake’a Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie. Nie mogło zabraknąć fantastyki, dzięki czemu uczniowie wysłuchali fragmentów Opowieści o pilocie Pirxie i Kongresu futurologicznego Stanisława Lema, przeczytanych przez znanego w naszej szkole wielkiego miłośnika i znawcy tego gatunku. Humanistki zaproponowały uczniom wysłuchanie fragmentów Opowiadań Sławomira Mrożka, Folwarku zwierzęcego Geoge’a Orwella i esejów Herty Müller Głód i jedwab, zaś katechetki czytały m.in. fragmenty Pisma Świętego i Różańca zawierzenia z księdzem Dolindo Joanny Bątkiewicz-Brożek.

Wielką radością inicjatorek akcji są wypożyczenia czytanych przez nauczycieli książek oraz rosnące nimi zainteresowanie, stąd ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy zechcieli przyłączyć się do głośnego czytania.


Głosne czytanie 2018 Głosne czytanie 2018

Wzorem ubiegłych lat również i w roku 2018 zachęcamy wszystkich nauczycieli do głośnego czytania uczniom fragmentów książek, czasopism przynajmniej przez 5-10-15 min., a w miarę możliwości nawet na całej lekcji. Dotychczas w ramach tej akcji nasi nauczyciele czytali na głos w 36 klasach i mamy nadzieję, że liczba ta będzie dynamicznie rosła.
W związku z tym, że tegoroczne święto przypadło na sobotę, zapraszamy do szkolnego świętowania we czwartek 4 października. Niech tego dnia książka będzie wszechobecna w szkole. Nasze propozycje to głównie reportaże, poradniki, książki podróżnicze, ale nie tylko. U nas macie w czym wybierać.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

logo 2017

 

Wzorem ubiegłego roku zachęcamy wszystkich do czytania w tym dniu uczniom na lekcjach fragmentów książek, czasopism przynajmniej przez 5-10-15 min.

Dlaczego propagujemy obchodzenie w szkole świąt czytelniczych?

Ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu itd... 

Rok temu nasi nauczyciele czytali uczniom na głos w 19 klasach na 38 lekcjach. Były to głównie nowości zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ RÓWNIEŻ W TYM ROKU

29.09.2017

Poniżej lista tytułów książek, które były czytane poszczególnym klasom w tym dniu:

 

4L W dżungli codzienności  
2i2 W dżungli codzienności  
1h Jesteś cudem  
2r Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń  
1i1 Cesarz  
3r Wyspa na Prerii  
4h Eli, Eli  
2h Eli, Eli  
1L1 Jesteś cudem  
2e Elita  
4e Elita  
1h Elita  
1h Podróżnik  
1e Podróżnik  
3r Wyspa na Prerii  
4e Narkotyki, anoreksja i inne sekrety  
2i2 Blondynka nad Gangesem  

 


   ODGC_2017_5 ODGC_2017_4 ODGC_2017_3 ODGC_2017_2 ODGC_2017_1

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.
NPRC logo

Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Zachęcamy wszystkich do czytania książek, czasopism, gazet. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu, szczególnie w te jesienne deszczowe dni.

Dziś, 29 września 2016 roku, w bibliotece czytamy na głos uczniom (i wszystkim innym zainteresowanym słuchaczom) ciekawostki z książki "500 zdań polskich" Jerzego Bralczyka, która została zakupiona z budżetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Również wspólne czytanie dowcipów sprawiło nam wiele radości.

Nauczycielom proponowaliśmy poświęcenie 5-10-15 min. lekcji i czytanie uczniom na głos. Część zaproponowanych książek wyłożyłyśmy w pokoju nauczycielskim, po inne zapraszałyśmy do biblioteki.
ODGC_2016_3
Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego czytania fragmentów książek na lekcjach, które tego dnia odbyły się w bibliotece, m.im. Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń. Jej autor Nick Vujicic pisze, jak przełamuje stereotypy. Na własnym przykładzie pokazuje, że osoba z wysokim stopniem niepełnosprawności może prowadzić ekscytujące życie i może być człowiekiem spełnionym. Oczywiście książka ta jest dostępna w naszej bibliotece dzięki funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapraszamy do wypożyczeń. Wobec zainteresowania, jakie wzbudził ten autor, wkrótce w bibliotece dostępne będą również inne jego pozycje.
ODGC_2016_2
Miło nam było gościć w tym dniu absolwentów i wysłuchać Opowieści oautorskiej w wykonaniu samego twórcy. Zachęcamy do lektury. Osobiście przekonacie się, co nas rozbawiło, gdy nadstawialiśmy ucha jak czytał Oskar.
ODGC_2016_1

 

Oto dwadzieścia tytułów (w dużej mierze zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), z których fragmenty tego dnia - w 19 klasach - na 38 lekcjach - głośno czytali nasi nauczyciele uczniom:

2R

Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego

2E

3H

4h

Bóg nigdy nie mruga Reginy Brett

1i2

Jesteś cudem Reginy Brett

4R

3R

3H

Osmaleni Irit Amiel

3E

2R

Wywiad z władzą Oriany Fallaci

1R

Historie Bronona Ferrero

2i2

Zło Jana Guillou

2L

Huckleberry Finn Marka Twaina

2i2

3i2

Jakbys kamień jadła Wojciecha Tochmana

2L

Zbłocona Joyce Carol Oates

1R

1L

4L

1i1

Zakochani w świecie. Indie Joanny Grzymkowskiej-Podolak

4R

2R

Złodziejka książek Markusa Zusaka

1R

Historia pewnego Niemca. Wspomnienia 1914-1933 Sebastiana Haffnera

2E

Lalki w ogniu Pauliny Wilk

1E

2E

Wałkowanie Ameryki Marka Wałkuskiego

2L

artykuły z Logistyki

3L

1R

Poleciały w kosmos Idy Linde

1E

1H

Rekin z parku Yojogi Joanny Bator

4h

500 zdań polskich Jerzego Bralczyk

1L

Bóg jest czerwony. Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach Liao Yiwu

2E

1E

211

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń Nicka Vujicica 

1i2

1H


Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję i aktywnie włączyli się w jej przebieg. Natychmiastowe wypożyczenia książek czytanych na głos świadczą o jej sukcesie. 
2R Rwący nurt historii Ryszarda Kapuścińskiego
2E  
3H  
4h Bóg nigdy nie mruga Reginy Brett
1i2 Jesteś cudem Reginy Brett
4R  
3R  
3H Osmaleni Irit Amiel
3E
2R Wywiad z władzą Oriany Fallaci
1R Historie Bronona Ferrero
2i2 Zło Jana Guillou
2L Huckleberry Finn Marka Twaina
2i2
3i2 Jakbys kamień jadła Wojciecha Tochmana
2L Zbłocona Joyce Carol Oates
1R
1L
4L
1i1 Zakochani w świecie. Indie Joanny Grzymkowskiej-Podolak
4R
2R Złodziejka książek Markusa Zusaka
1R Historia pewnego Niemca. Wspomnienia 1914-1933 Sebastiana Haffnera
2E Lalki w ogniu Pauliny Wilk
1E
2E Wałkowanie Ameryki Marka Wałkuskiego
2L artykuły z Logistyki
3L
1R Poleciały w kosmos Idy Linde
1E
1H Rekin z parku Yojogi Joanny Bator
4h 500 zdań polskich Jerzego Bralczyk
1L Bóg jest czerwony. Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach Liao Yiwu
2E
1E
211 Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń Nicka Vujicica
1i2
1H
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone