W roku 2022 czytanie dla pokoju

Z racji tego, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego jako hasło na 2022 rok wybrało „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”, skrócone w Polsce do: „Czytanie dla pokoju” proponujemy książki wokół tematów konfliktów zbrojnych, reportaże (nie tylko wojenne), książki, które pokazują, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Wśród propozycji są np. bogato ilustrowane: „Mury” i „Rewolucje”, w których punktem wyjścia są pytania: „Po co w ogóle są mury?” i „Po co wymyślono rewolucje?” oraz literatura faktu: „Więźniowie geografii”, „Najważniejszy wrzesień świata”, „Komunizm światowy” i inne. Ponadto proponujemy na te dni książki psychologiczne i poradniki, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem, tj.: „Jak się dogadać mimo różnic?”, „Rozwiązywanie konfliktów”, „Najpierw pomyśl. Trening umiejętności radzenia sobie z gniewem i agresją uczniów szkół ponadpodstawowych”, poradniki metodyczne zawierające gotowe scenariusze lekcji wspomagające np. w rozstrzyganiu konfliktów, a także inne książki o nietolerancji, hejcie, przemocy, cyberprzemocy i książki popularnego Nicka Vujicica zawierające liczne inspirujące rozważania oraz podpowiadające „jak bronić się przed poniżaniem, zastraszaniem, dręczeniem i innymi formami przemocy rówieśniczej”. Link do zestawienia tych propozycji w naszej bazie 
Ponadto na platformie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki jest propozycja scenariusza lekcji dedykowanej starszej młodzieży na temat: „Tolerancja i nietolerancja”. Link do scenariusza 
Gorąco zachęcamy wszystkich nauczycieli do głośnego czytania w najbliższych dniach uczniom fragmentów książek przynajmniej przez 5-10-15 min. Przypominajmy uczniom, że czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, a nawet empatię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu. 

Z książką ci do twarzy

to hasło, które towarzyszy nam obchodom Miedzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2020 roku
MMBS2020


Początek tegorocznych obchodów nie mógł być piękniejszy, ponieważ rozpoczął się od wielkich zakupów uzupełniających dłużej lub krócej wyczekiwane braki. (Nowości ..TU). Równocześnie, już od września, zaczęły spływać dary od życzliwych wydawnictw, które częściowo uzupełniły nasze zasoby, a częściowo stanowią atrakcyjne nagrody książkowe uczestnikom naszych konkursów.
Za wszystkie dary życzliwym wydawnictwom ogromnie dziękujemy!
Wśród naszych tegorocznych ofiarodawców znaleźli się: Oficyna Literacka Noir sur Blanc *** Muzeum Historyczne w Ełku ***  Wydawnictwo Albatros *** Wydawnictwo Czarna Owca *** Wydawnictwo Drzewo Babel  *** Wydawnictwo Fabryka Słów ***  Wydawnictwo Jaguar ***Wydawnictwo Kobus ***Wydawnictwo Literackie ***Wydawnictwo Znak
Powiększone grono naszych Przyjaciół Biblioteki poznasz TU>>
....

Październikowe Igrzyska Literackie zakończone


nagrody

 

dyplomW ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w ZS5 w Ełku wyłoniliśmy Najlepszego Październikowego Czytelnika, którym została Julia Zalewska z pierwszej klasy technikum ekonomicznego. Serdecznie gratulujemy! Imponująca liczba kilkunastu przeczytanych przez Julię powieści niech będzie inspiracją dla pozostałych naszych uczniów. (Przypominamy, że w czerwcu wyłonimy czytelnika roku szkolnego 2019/2020).

wystawa pokonkursowa
Na szkolny konkurs Wyobraź sobie, że… reklamujesz książkę wpłynęło 30 prac, w tym jedna multimedialna. Uczniowie mogli przygotować pracę literacką, graficzną, przestrzenną, multimedialną. 6 prac zostało nagrodzonych i 6 wyróżnionych. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a nauczycielom za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia. Szczegóły dotyczące wyników oraz prace znajdziecie TU>> 

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy naszych konkursów otrzymują dyplomy i nagrody książkowe dzieki życzliwości Wydawnictwa Albatros, Wydawnictwa Czarna OwcaWydawnictwa Znak,  Wydawnictwa CzarneOficyny Wydawniczej Drzewo Babel oraz Księgarni i Hurtowni Taniej Książki - TULISZKÓW. Sponsorom nagród serdecznie dziękujemy a społeczność szkolną zapraszamy do odwiedzin na ich stronach internetowych.

mama kazalaDOBRE PRAKTYKI - Dziekujemy wszystkim ofiarodawcom indywidualnym, którzy swoimi przeczytanymi książkami wzbogacają nasz księgozbiór. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to doskonała okazja, by przekazać nam książki, które powinny zasilić nasze zasoby i jednocześnie dla nas najlepszy czas, by za te dary podziękować.
W październiku odbyła się także 14. edycja kiermaszu taniej książki - szczegóły TU>>

rekomendacjeDziękujemy za ponad 50 Waszych rekomendacji do zakupów książkowych. Z radością informujemy, że część z nich znajduje się w naszym księgozbiorze, a część zostanie dokupiona w najbliższym czasie. Zapraszamy do śledzenia pojawiających się nowości książkowych w naszej bibliotece TU>>plakat1Nadal trwa zbiórka książek na bookcrossing.

plakat2Niepotrzebne już Wam książki przynoście do biblioteki szkolnej, a my znajdziemy im nowe miejsce i darujemy "drugie życie".


Autorkami plakatów promujących akcję są: Lidia Duba i Julia Wielgat z klasy 2iPoniżej krótka fotorelacja z odnawiania budki, która wisi przed naszą szkołą (Ełk, ul. Sikorskiego 5)
budka1  budka2  budka3 budka4
Serdecznie dziękujemy za pomoc przy jej odnowieniu uczniom z klasy technikum informatycznego oraz pracownikom obsługi ZS5 w Ełku.

Wystawy, które biblioteka prezentowała w październiku to:

polski kryminał1 polski kryminał2Polski kryminał. Wiecej na temat tego rodzaju literatury znajdziecie >> TU

Nobel 
warto przeczytaćWarto przeczytać - propozycje lektur, rankingi...

wystawa
4 października wraz z delegacją uczniów z klasy 1 RP uczestniczyliśmy w cyklu wykładów i interesujących spotkań wokół hasła: "Znajdźmy wspólny język!" To już piata edycja tego wydarzenia w kraju, po raz trzeci organizowana przez bibliotekarzy z ZS1 w Ełku w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Młodzież wysłuchała zasad dialogu w oparciu o "Hymn o miłości" św. Pawła, które zaprezentował ks. dr Jacek Graszk, następnie wykładu dr Rafała Żytyńca na temat: "Czy Polak z Niemcem sie dogada?" oraz prelekcji, którą wygłosił dr Ryszard Skawiński na temat: „Język Polski – łączy i dzieli?“. Kolejny gość, pan Jarosław Wasilewski rozważał różnice między Mazurami, Mazowszanami i Mazurzanami, a na zakończenie pani Aneta Zamojska rozważała zagadnienie jak „Wszyscy pięknie się różnimy“ i jakie z tego płyną korzyści. Rozpoczęte poszukiwania wspólnego języka to proces, który został rozpoczęty, ale nie zakończony. Mamy nadzieję, że przynajmniej część słuchaczy podejmie trud kontynuacji tych poszukiwań.
NocBibliotek
NocBibliotek NocBibliotek NocBibliotek

 

Let's Imagine to hasło obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2019 roku 


PIL
Z tej okazji zapraszamy naszych uczniów do udziału w Październikowych Igrzyskach Literackich. Z biblioteką szkolną nie będziecie się nudzić!
***
W tym miesiącu proponujemy udział w szkolnym konkursie na reklamę książki. Prace można dostarczać do biblioteki do 25 listopada. Szczegóły i regulamin na stronie >> TU 
***
Tradycyjnie wyłonimy również najlepszego październikowego czytelnika. Dłuższe wieczory sprzyjają częstszemu sięganiu po książki, a oferta naszej biblioteki jest bogata. Każdy uczeń może u nas znaleźć coś dla siebie. Zachęcamy do czytania!
***
kryminały PILW każdym tygodniu października na parterze przy bibliotece eksponujemy tematyczne wystawy. Zaczęliśmy od polskiego kryminału. Wiecej na temat tego rodzaju literatury znajdziecie >> TU. Rozszerzenie wystaw znajduje się w bibliotece. Zapraszamy do odwiedzin!
***
skrzynkaPILCzekamy również na Wasze propozycje naszych zakupów do biblioteki. Skrzynka na tytuły znajduje się w holu na parterze. Najciekawsze z Waszych propozycji wkrótce znajdą się na półkach z nowościami. 
***
Po raz czternasty w naszej szkole odbędzie sie kiermasz taniej książki. To akcja, którą dwukrotnie w roku (jesienią i wiosną) organizujemy we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki TULISZKÓW z Żychlina. Prezentujemy ofertę wydawniczą, gromadzimy i składamy zamówienia. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej księgarni oraz do skorzystania z niskich cen i promocji. Można będzie nabyć pomoce do matury w dobrej cenie, czy prezent na zbliżające się święta.
***
bookcrossingOd 2012 roku prężnie działamy na rzecz bookcrossingu, dlatego w czasie trwania tego miesiąca nie może zabraknąć akcji zbiórki bookcrossingowej. Zachęcamy społeczność naszej szkoły do włączenia się do grona osób darujących książkom "drugie życie". Szczegóły w bibliotece i na stronie bookcrossing.pl
***
Zachęcamy do korzystania z bogatej i różnorodnej oferty wydarzeń organizowanych przez instytucje kultury w naszym mieście. Wyszukaliśmy propozycje na październik:
* 5 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku odbyło się uroczyste podsumowanie III Międzynarodowego Konkursu Literackiego Siegfrieda Lenza - czytaj więcej...
* 9 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku odbędzie się spotkanie autorskie z p. Dorotą Sumińską która jest lekarzem weterynarii, autorką wielu różnorodnych książek oraz prowadziła programy telewizyjne i audycje radiowe o zwierzętach - czytaj wiecej...
* 10 października w Muzeum Historycznym w Ełku wykład otwarty Siegfred Lenz i niemieckie zmagania z winą II wojny światowej (godz. 18:00, wstęp wolny) - czytaj więcej...
* do 11 października w wagonie edukacyjnym w Muzeum Historycznym w Ełku młodzież szkolna może wziąć udział w zajęciach edukacyjnych na temat II Wojny Światowej. Do wyboru są następujące tematy: 1. Nazizm. Korzenie zła. 2. Wrzesień 1939. 3. Wojna oczami dziecka. 4. Śladami II Wojny Światowej w powiecie ełckim (koszt: 3 PLN od ucznia) - czytaj więcej...
* 12 października w Ełckim Centrum Kultury koncert zespołu Fisz Emade Tworzywo (SalaZebra, miejsca stojące, bilety po 65 PLN) - czytaj więcej...
* 13 października to Europejski Dzień Kina Artystycznego - w naszym Kinie ECK Ełk dramat pt. "Portret kobiety w ogniu" - czytaj więcej...
* od 17 do 20 października w Ełckim Centrum Kultury odbędą się kreatywne warsztaty muzyczne Ełckie Ogrody Wyobraźni z wrocławskim muzykiem, gitarzystą i kompozytorem  Michałem Zygmuntem oraz  Ewą Dobrołowicz autorką filmów dokumentalnych i teledysków (zapisy do 16.10.2019) - czytaj więcej...
* 19 października w Sali Widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Katarzyny Groniec "Ach!" - czytaj więcej...
* do 20 października w Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury można oglądać prace pana Edwarda Dwurnika-współczesnego malarza i rysownika - czytaj więcej...
* 25 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku odbędzie się spotkanie autorskie z polskim dziennikarzem i reportażystą panem Andrzejem Mellerem, który przedstawi relację z półrocznej podróży camperem z Polski do Afganistanu - czytaj więcej...
* do 27 października w Muzeum Historycznym w Ełku można zwiedzać wystawę Ełk po kolei. Podróż przez historię miasta. To opowieść o dziejach miasta po kolei (czyli chronologicznie) oraz o tym, jak Ełk i Mazury rozwijały się po (wybudowaniu) kolei (wtorek-niedziela, 9:00-10:00) - czytaj więcej...

Zachęcamy również do zapoznania się z październikową ofertą ełckich kin:
Planet Cinema - zajrzyj TU
Kino ECK - zajrzyj TU
***
ISLMZapraszamy na stronę internetową International School Library Month (ISLM)
*
*
*
*
*
*

Święto Bibliotek Szkolnych w 2018 roku obchodzimy pod hasłem „Książka to przyszłość”.


(Do)wolność czytania - zaproszenie, które w październiku kierujemy do uczniów pierwszych klas.

Weźcie udział w lekcji w bibliotece, podczas której przedstawimy Wam zasady korzystania z biblioteki szkolnej i bogatą ofertę naszego księgozbioru oraz zapoznamy z  działaniami realizowanymi w szkole.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Hasło święta bibliotek szkolnych w 2016 roku brzmi:

"Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".

"Learn to Decode Your World".

 


 


Szkolne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2016 roku

podsumowanie

1. Niecodzienne lekcje z literaturą i o książkach – 8 nauczycieli przeprowadziło 34 lekcje w 17 klasach (wykaz i dokumentacja na stronie biblioteki)

2. Warsztaty:
3. Kiermasze:
  • Czwartkowe kiermasze – Książka za 1zł (6, 13, 20, 27 października, zebrano 44zł)
  • Jesienny kiermasz taniej książki współorganizowany z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki – ósma edycja, od 20 do 31 października
4. Wystawy:
  • Wasze skarby znalezione w naszych książkach - trzecia edycja, cały październik;
  • Zbrodnia w bibliotece. Czy odważysz się przyjść?  – ostatni tydzień października
  • Książkowe inspiracje (sleeveface) – ostatni tydzień października
5. Projekt Czytam-polecam – nagrano i opublikowano 21 audiorecenzji, nagrodzono 2 najbardziej aktywnych uczniów: Mateusza Sulkę z klasy IV E oraz Natalię Różę Luberecką z klasy IV H

6. Szkolny konkurs na spot reklamujący projekt „Ekonomiak czyta”

7. Elektroniczne ankietowanie szkoły "Czy Ekonomiak czyta?" - 400 uczestników, w tym 345 uczniów, 35 nauczycieli oraz inni pracownicy szkoły.

8. Rankingi czytelnicze:
  • Najlepiej czytająca klasa - IE nagrodzona dyplomem
  • Najlepsi czytelnicy października – dyplomem i książką nagrodzono 4 uczniów: Dominikę Domańską z IVE, Agatę Mańkiewicz z IIIE, Olę Waszkiewicz z IIR i Karolinę Mróz IE
9. Biesiada czytelnicza (podsumowanie „Październikowej książkomanii” i szkolnego konkursu na spot reklamujący projekt „Ekonomiak czyta”, rozdanie nagród pozyskanych przez bibliotekę) – 27 października, udział 4 klas: IE, IIi2, IIR, IIIR.

Biesiada czytelnicza - 27.10.2016 

Zwieńczeniem "Październikowej książkomanii" w naszej szkole była Biesiada czytelnicza, w której obok wyróżnionych indywidualnym zaproszeniem miłośników książek, wzięli udział również uczniowie klasy IIi2, IIR, IIIR oraz IE  - czytaj więcej...Październikowa sesja sleevefaceWarsztat kreatywnego tworzenia zakładek
 


Prezentacja nowości podróżniczych zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki w Ekonomiaku - Wykaz zakupionych nowości (wkrótce...)CZWARTKOWA WYMIANA KSIĄŻEK
 

Tego dnia możecie wymieniać się między sobą przeczytanymi książkami z Waszych półek.

Możecie też zakupić wyprzedawane przez bibliotekę książki za symboliczną złotówkę.

Akcja, począwszy od dziś, będzie miała miejsce w każdy czwartek października na długiej przerwie na korytarzu (na parterze) oraz na pozostałych przerwach w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału!  
książka za 1zł 

czwartkowa wymiana księżek czwartkowa wymiana księżek2 czwartkowa wymiana księżek3
Śledźcie inne propozycje PAŹDZIERNIKOWEJ KSIĄŻKOMANII W EKONOMIAKU
 

pazdziernikowa ksiazkomania

 
5.10.2016

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pod tytułem: Wasze skarby znalezione w naszych książkach. Prezentujemy tu różne znaleziska pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o czytelnikach oraz pokazują, co wypada zostawiac w książkach, a co nie. Tegoroczna ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2015/2016 to już trzecia edycja cyklu, który zamierzamy kontynuować w nastepnych latach. Być może na mały jubileusz 5-lecia ogłosimy plebiscyt na najbardziej niezwykłe znalezisko pozostawione w książce..?

4.10.2016

Wasze skarby_2016


MMBS
Hasło w 2015 roku brzmi: Biblioteki szkolne rządzą! 

 


Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią - w kolejnej księdze - przygotowałysmy Wam wystawkę z cyklu "Wasze skarby znalezione w naszych książkach". Są to różne znaleziska, pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o Was jako czytelnikach oraz pokazują, co wypada zostawiac w książkach, a co nie ;-) Oto ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2014/2015:
wasze skarby 2


Podsumowanie szkolnego konkursu na nieszblonową recenzję.

Dziękujemy uczniom, którzy dostarczyli swoje prace na ogłoszony przez nas konkurs. Główną myślą było zgromadzenie recenzji na naszą stronę.

Wpłynęło 20 prac, a 12 postanowiłyśmy nagrodzić książką oraz publikacją na naszej stronie (w dziale NOWOŚCI oraz w POLECANE PRZEZ MŁODZIEŻ).
Nagrody ufundowane przez Przyjaciół naszej BibliotekiWydawnictwo Literackie oraz Wydawnictwo Czarna Owca zostały wręczone 6 listopada.
dypl nieszbl recPoniżej prezentujemy dwunastu laureatów:na konkursie1

Dominik Oskar Adasiewicz z kl. IV i1 - za oryginalną formę recenzji i osobiste, poruszające słowa zachęcające do przeczytania książki.
Karolina Glińska i Dominika Dojnikowska z kl. IV R - za trafne i zwięzłe słowa zachęcające do przeczytania książki.
Izabela Górska i Justyna Słabińska z kl. III H - za znalezienie przesłania książki i słowa zachęcające do jej przeczytania.
Natalia Kraśnicka z kl. I E - za słowa zachęcające do kupienia i przeczytania książki.
Klaudia Łubowicz z kl. III R - za osobiste i poruszające słowa zachęcające na konkursie2do przeczytania książki.
Julia Klaudia Surmacewicz z kl. II H - za słowa, które nie pozwalają być obojętnym na książkę i zachęcają do jej przeczytania, a nawet kupienia.
Magdalena Szczerba z kl. III R - za filmową formę i dobór przejmującej muzyki, które zachęcają do kupienia i przeczytania książki.
Ilona Szklarz z kl. I L - za słowa, które zwracają uwagę na wzruszającą twórczość popularnego autora literatury kobiecej i zachęcają do czytania jego książek.
Agnieszka Sznel z kl. IV H - za oryginalny sposób zachęcenia wierszem do przeczytania książki.
Katarzyna Wiśniewska z kl. I R - za słowa ukazujące emocje towarzyszące czytaniu książki.

Wśród recenzowanych przez Was książek znalazło się kilka tytułów, które zamówiłyśmy i już są udostępnione na naszych półkach: 
Purpurowe rzeki Jeana-Christophe'a Grange'a,
Hopeless Colleen Hoover, 
Tożsamość Rodneya Cullacka Przemka Angermana,
Inicjały zbrodni Sophie Hannah
.

książki po recenzji
Raz jeszcze dziękujemy uczniom, którzy napisali recenzje, nauczycielom wspierającym nasze działania oraz wszystkim sympatykom. Szczególnie dziękujemy panu dyrektorowi Dariuszowi Malinowskiemu za wręczenie nagród oraz pani Izabelli Chrostowskiej za przytoczenie fragmentu - o tym, jak to biblioteka nie jest kosztem, tylko bardzo dobrym społecznym interesem - z książki, której premiera odbyła się we wrześniu tego roku: Szwecja czyta. Polska czyta pod red. Katarzyny Tubylewicz oraz Agaty Diduszko-Zyglewskiej - oto cytat: "Człowiek jest w bibliotece ważniejszy niż książki. Zachęcanie ludzi, zwłaszcza dzieci, do czytania ma ogromną wartość społeczną. Jeste wiele badań, które to potwierdzają. Na przykład duńska firma konsultingowa Copenhagen Economics przeprowadziła analizę sprawdzającą społeczną wartość bibliotek. Badający doszli do wniosku, że biblioteki rocznie zwiekszają PKB Danii w przybliżeniu o dwa miliardy dunskich koron. Chodzi o to, że to dzięki bibliotekom dzieci w czasie wolnym rozwijają swój język, co później przyczynia się do tego, że zdobywaja lepsze wykształcenie, a to zapewnia im lepiej płatną pracę. Mając ją, wiecej konsumują i wydają, a to zwiększa PKB. Biblioteka nie jest więc kosztem, tylko bardzo dobrym społecznym biznesem. Inwestycją w przyszłość. politycy muszą to zrozumieć."

Jeszcze do końca tygodnia przyjmujemy zamówienia na książki w ramach kiermaszu taniej książki z KiHTK TULISZKÓW. Zapraszamy!


UWAGA KONKURS w ramach świętowania MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH w Ekonomiaku

 

Przedstaw nam swoje wrażenia z przeczytanej książki – napisz kilka zdań, nagraj wypowiedź, napisz krótki wierszyk, namaluj, wyśpiewaj… - zrób to w dowolnej, pasującej Ci formie i dostarcz do 30 października do biblioteki szkolnej.

Najlepiej przedstaw książkę dostępną w naszej bibliotece lub przekonaj nas do innej, którą warto kupić.

Gwarantujemy kilkadziesiąt nagród - z każdej klasy wyłonimy przynajmniej jedną recenzję, którą nagrodzimy.

Wasze recenzje opublikujemy na stronie biblioteki szkolnej.

Dodatkowe informacje w bibliotece.


******

 

W roku 2015 w czasie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych tradycyjnie zapraszamy na jesienne promocje i kiermasz taniej książki. O kolejnych atrakcjach poinformujemy wkrótce na naszej stronie ;-)


******
Kilka niespodzianek na
zakończenie miesiąca bibliotek, który świętowaliśmy w 2014 roku

******

Zaprosiliśmy do zakupu książek w atrakcyjnych cenach podczas kolejnego Jesiennego Kiermaszu Książek Księgarni i Hurtowni Taniej Książki i Wydawnictwa IBIS Mariusz Napierała ze Starego Miasta

(wkrótce podsumowanie kiermaszu) 

******

Czytelnicy miesiąca października zostali nagrodzeni upominkami :-)

Nagrody otrzymali:

Aleksandra Pieloch

Aleksandra Pieloch z klasy I L

książkę Krystyny Siesickiej pt. Kapryśna piątkowa sobota


1 nagrodzona
 Natalia Luberecka Natalia Róża Luberecka z klasy II h
książkę Fiodora Dostojewskiego pt. Zbrodnia i kara
 2 nagrodzona
Anna Szleter Anna Bożena Szleter z klasy IV h
książkę Karen Blixen pt. Pożegnanie z Afryką
 3 nagrodzona

Zgodnie z zapowiedzią, klasa, która w tym miesiącu wypożyczyła najwięcej książek otrzymała specjalny dyplom i "słodkie myśli" dla każdego.

klasa Ie Tytuł 
Najlepiej Czytającej Klasy

zdobyli uczniowie I e

tytuł i "słodkie myśli" dla każdego ucznia klasy I e wręczyliśmy na ręce wiceprzewodniczącej

klasa nagrodzona

Wszystkim serdecznie gratulujemy i pamiętajcie, że biblioteka "to nigdy nie gasnące źródło na pustyni."

*******

We czwartek 30 października 2014 zaprosiliśmy na WARSZTATY KREATYWNEGO TWORZENIA ZAKŁADEK DO KSIĄŻEK. W przyszłym roku liczymy na większe zainteresowanie.

*******

Do piątku 31 października 2014 przyjmowaliśmy prace (w różnorodnej formie) na konkurs "Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart". Plakat

*******

W piątek 31 października 2014 odbyło się spotkanie z autorem książki Amazonki - panem Pawłem Arciszewskim, dawnym nauczycielem z naszej szkoły. 

Oczywiście książka jest już dostępna na naszej półce z nowościami.

Zainteresowanych nową fantastyką zapraszamy do zakupu - cena egz. 15 zł


spotkanie autorskie

logo

W 2014 r. świętujemy z hasłem: "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie".

Zapraszamy do obejrzenia specjalnie dla Was przygotowanej wystawy "Wasze skarby znalezione w naszych książkach", gdzie prezentujemy różne znaleziska pozostawione w książkach przez naszych czytelników. Interesujące pomysły i oryginalne formy zakładek, którymi zaznaczacie strony lektury mówią wiele o czytelnikach oraz pokazują co wypada zostawiac w książkach, a co nie. Tegoroczna ekspozycja znalezisk z roku szkolnego 2013/2014 to początek cyklu, który zamierzamy kontynuować w nastepnych latach. Być może w przyszłości będzie to przyczynkiem do ogłoszenia plebiscytu na najbardziej niezwykłe znalezisko pozostawione w książce..?

skarby1


2013 r. (1 października) hasło: "Biblioteki szkolne - bramy do życia"

2010 rok hasło: "Różnorodność, Wyzwanie , Elastyczność: Biblioteki szkolne mają to wszystko".

2009 rok hasło: "Biblioteki szkolne: Pełen obraz".

Od 2008 roku już nie jeden dzień lecz cały miesiąc. Hasło: "Umiejętność czytania i uczenie się w twojej bibliotece szkolnej".

2007 (22 października) hasło: "Uczenie się: Wspomagane przez twoją biblioteką szkolną".

2006 (23 października) hasło: "Czytać. Poznawać. Działać".

2005 (24 października) hasło: "Odkryj przygodę".

2004 (25 października) hasło: "Współpraca bibliotek, czytanie i uczenie się".

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych
 zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - www.iasl-online.org).
Pierwsze obchody odbyły się 
18 października 1999. Hasło: "Dzień z życia".
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone