2021 rok
23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
To najlepszy z możliwych dzień na otrzymanie paczki atrakcyjnych nowości do naszej biblioteki.
Za dary pięknie dziękujemy KiHTK TULISZKÓW!
Prezentacja poszczególnych tytułów w nowościach - zapraszamy do wypożyczeń.
Rozstrzygnięcie konkursu literacko-fotograficznego (Nad)interpretacje rzeczywistości
Z radością informujemy, że laureatami w konkursie zostali:
Ex aequo: Izabela Pawłowska z klasy 2G za wiersz „To koniec czy początek?” oraz Jakub Łada z klasy 4i za wiersz bez tytułu.
Aleksandra Orent z klasy 2R za opowiadanie „1 000 000 QUESTIONS = 1 ANSWER”
Patryk Grajewski z klasy 1R za wykonanie foto opowieści.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody książkowe, które ufundowały: Wydawnictwo Znak, Czarna Owca, Czarne, Oficyna Wydawnicza Drzewo Babel oraz Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki "TULISZKÓW".
Młodym twórcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Gorąco zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez szkołę.
Szkolny konkurs literacko-fotograficzny
(Nad)interpretacje rzeczywistości
PRZEDŁUŻONY TERMIN WYSYŁANIA PRAC DO 31 MAJA
Nieustannie interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość i ustawicznie zastanawiamy się, co jakiś fakt dla nas znaczy. Słyszymy to, co chcielibyśmy usłyszeć. Podświadomie zmieniamy fakty, stosując nasze emocje, przekonania, oceny, doświadczenia życiowe i niepisane zasady dotyczące tego, jak coś powinno wyglądać. Czy interpretowanie rzeczywistości nadaje sens Twojemu życiu? Ile z Twoich wypowiedzi i stwierdzeń dotyczących konkretnych sytuacji, to Twoje interpretacje zdarzeń? Czy nadinterpretowujesz rzeczywistość wykraczając poza komentowane fakty, zdarzenia, wypowiedzi? Czy masz świadomość, że negatywne interpretacje niszczą nasze dobre samopoczucie i relacje z innymi? Jeśli myślimy katastroficznie, zakładamy najgorsze intencje i generalizujemy, rzeczywistość staje się trudna do zniesienia. Nadinterpretacje wprowadzają wówczas do naszego życia niepokój i sprawiają, że żyjemy w nieustannym stresie. Czy Twoje interpretacje to historie, które opowiadasz sam(a) sobie, żeby ubarwić życie?
Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie literacko-fotograficznym organizowanym z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (Nad)interpretacje rzeczywistości.
Prace należy wysyłać drogą elektroniczną do 31 maja2019 r. na adres wskazany w regulaminie.
23 KWIETNIA – obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH w Ekonomiaku
W Katalonii w tym dniu chłopcy wręczają swoim wybrankom róże, a jeśli ich uczucie jest odwzajemnione – w zamian otrzymują książkę. Stąd natchnienie do obchodów święta czytania wzięło początek i obejmuje cały świat. W Ekonomiaku przywracamy modę na czytanie, dzielimy się pasjami czytelniczymi, manifestujemy pozytywne zaangażowanie w czytanie, zarażamy bakcylem czytania, spotykamy się przy książkach, z książkami i z powodu książek już od 2013 roku.
Podczas szóstej edycji tego święta proponujemy:
STREFY CZYTANIA w oznaczonych salach lekcyjnych.
KĄCIKI CZYTELNICZE w holu na parterze 3-ciej godz. lekcyjnej i na długiej przerwie.
TWÓRCZE KOMNATY dla blogerów, poetów, graczy i nie tylko - zapisy w piątek.
Akcja KUPUJ Z NAMI w holu na parterze zbieramy Wasze propozycje naszych zakupów. Najciekawsze wkrótce znajdą się na półce z nowościami :-) Do oznaczonego kartonika wrzuć tytuł i autora swojej propozycji.
Przyznamy TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA trzech pór roku.
Zapraszamy na tematyczne WYSTAWY NA PARTERZE (w holu i w bibliotece).
KONKURS NA RECENZJĘ – wszystkim uczniom proponujemy tworzenie recenzji książek, które opublikujemy na stronie internetowej szkolnej biblioteki. Mogą to być:
1. Teksty napisane w edytorze tekstu (lub odręcznie) składające się z ok. 120-150 wyrazów max. dotyczące:
a) książek z naszej biblioteki, które proponujecie innym do przeczytania
b) książek z domowej biblioteczki, które polecacie innym do przeczytania, a nam do zakupienia do biblioteki
c) nowości wydawniczych, których jeszcze nie czytaliście, ale uważacie, że warto kupić i marzycie, by przeczytać - wówczas zamiast recenzji piszecie wypowiedź, w której przekonujecie nas do ich zakupu.
2. Audio recenzje nagranie telefonem komórkowym - wówczas przekazujecie nam plik audio, w którym czytacie fragment z polecanej książki i ustnie zachęcacie do jej przeczytania lub zakupienia do biblioteki.
3. Video recenzje – pliki należy dostarczyć do biblioteki.
Wasze recenzje opublikujemy w zakładce nowości =>> polecane przez młodzież na stronie: www.bibliotekazs5elk.pl Aktywnym uczniom wpiszemy w dzienniku pozytywne uwagi. Mamy też nagrody dla najaktywniejszych i najbardziej twórczych uczniów. Recenzje przyjmujemy już w tym tygodniu oraz przez cały poniedziałek 23-go kwietnia. Przynieście je osobiście do biblioteki lub wyślijcie na e-mail: biblioteka@zs5.elk.pl
Zapraszamy do udziału!
Bądźcie aktywni i kreatywni!
Zbliża się wielkimi krokami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto miłośników literatury obchodzić będziemy w poniedziałek (24 kwietnia). A będzie się działo – nie tylko w naszej szkole, ponieważ po raz pierwszy wyjdziemy poza mury Ekonomiaka, by porozmawiać o książkach z ełczanami. Jak zwykle proponujemy wam szereg spotkań, gier, konkursów i zabaw angażujących w lekturę.
Tradycyjnie tego dnia sale lekcyjne staną się strefami czytania. Wasi nauczyciele z pewnością wygospodarują czas na to, by poczytać głośno wybrane przez siebie książki. Wy będziecie mogli im się odwdzięczyć, polecając w kącikach czytelniczych, które uruchomimy na parterze, swoich ukochanych autorów. Własny księgozbiór udostępni wam Nauczycielski Klub Książki, który przez 4 lata swojej działalności zgromadził 86 pozycji. Stosując się do koncepcji bookcrossingu, będziemy również uwalniać książki.
Święto czytelników nie może obyć się bez odpowiedniego entourage`u. Jak zwykle na korytarzu zawiśnie pajęczyna literacka, a w bibliotece szkolnej będziecie mogli obejrzeć wystawę Książka jest dobra na wszystko. Zachęcamy nauczycieli i uczniów do współtworzenia jednego z jej elementów – chcemy zebrać 70 argumentów na 70-lecie Ekonomiaka, że… książka jest dobra na wszystko.
Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursach Trzy razy wygraj. Amatorzy łamania głowy będą mogli ubiegać się o nagrody książkowe, rozwiązując krzyżówki literackie i rebusy. Wybierzemy również spośród waszych propozycji najbardziej oryginalne hasło propagujące czytanie.
Tego dnia rozwiążemy konkurs na sleeveface (Nad)iluzje – książki portret przewrotny, objęty honorowym patronatem starosty ełckiego. Czekają na was nagrody rzeczowe i książkowe. Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na ogłoszenie wyników do świetlicy szkolnej (sala nr 51) o godz. 12.35.
Niektórzy z was wyruszą w miasto, by przeprowadzić sondę uliczną na temat tego, co czytają ełczanie.
Wzorem ubiegłego roku otworzymy dla was „twórcze komnaty”. Na wybrane zajęcia, gry i warsztaty możecie zapisywać się w czwartek i piątek – szukajcie list w holu szkoły. Oto propozycje:
Kilkadziesiąt rozdanych nagród, kilkanaście „Twórczych komnat”, wiele zabawy i niezapomnianych doświadczeń – wszystko za przyczyną książek. Tego dnia w Ekonomiaku po raz czwarty królowały książki. Wystąpiły w roli głównej i drugoplanowej, były podmiotem i przedmiotem, przymiotnikiem i rzeczownikiem odmienianym przez wszystkie przypadki, inspirowały do wystąpień teatralnych, były pretekstem do sięgnięcia po adaptacje filmowe, źródłem nagrań audio i video, służyły za wskazówki, do dekoracji, były czytane, wypożyczane, wręczane, przekazywane z ręki do ręki, a nawet po raz pierwszy podjęliśmy próbę „ubarnia się” w książkę (koniecznie obejrzyjcie nasze sleeveface).
Obchody tego święta stają się u nas coraz bardziej atrakcyjne i ogarniają już całą społeczność szkolną. Każdy może znaleźć coś dla siebie. W strefach czytania nauczyciele od rana tkwią w głośnej lekturze wybranych przez siebie fragmentów książek, zachęcając młodzież do czytania i wspomagając ich w wyborach literackich. Ponadto młodzież w kącikach czytelniczych eksponuje biblioteczne oraz własne ulubione książki, co zawsze owocuje kolejką w wypożyczalni i raduje serca pań bibliotekarek. Tegoroczna pajęczyna, obok książkowych cytatów w pudełeczkach, eksponowała sparafrazowane książkowo przysłowia, jak na przykład: „Apetyt rośnie w miarę czytania”, „Ciekawość to pierwszy stopień do biblioteki”, „Nie odkładaj do jutra tego, co masz przeczytać dziś”, „Wszędzie dobrze, ale w bibliotece najlepiej”. Te i wiele innych, w znakomity sposób, ułożyła nam, zainspirowana polskimi przysłowiami, pani Iwona Możejko. Na korytarzach i w różnych zakamarkach znajdowało się wiele wskazówek, poszukiwanych zarówno przez szkolne alfy i omegi z języka angielskiego, rywalizujące ze sobą w English Quest Game, jak również przez mijających się z nimi detektywów, poszukujących sprawcy zbrodni w kryminalnej intrydze obmyślonej przez uczniów z klasy 4e. A oto, co jeszcze działo się w „Twórczych komnatach” i angażowało Waszą uwagę tego dnia:
Fotoroom - Martyna, Sandra i Basia z 3R eksperymentowały "ubierając w książkę" koleżankę - tym samym zainicjowały w naszej szkole modę na sleeveface.
Dziękujemy Kindze z 4e za pozowanie do zdjęć.
Ecokomnata Ogrody wyobraźni - dziwy natury - uczniowie zainspirowani opisami roślin, które przygotowała im p. Katarzyna Żóber, tworzyli niebanalne, atrakcyjne kolaże "Dziwy natury". Dopiero po ukończeniu swej pracy mogli obejrzeć prawdziwe oblicze wybranej rośliny.
Dziękujemy Pani Kasi Ż. za inspirujące opisy.
Komnata pozytywnie zaKRĘCONYCH - literackie inspiracje w montażu filmów - obejrzyjcie efekt.
Dziękujemy Patrykowi Mazurkowi z 3i1 za poprowadzenie warsztatu uczniom z klasy 2i2.
Komnata dźwięku - Arek Sikora z asystentką p. Anną Strykowską zaproponowali lekturę przed mikrofonem. Nagrywając wybrane bajki Ezopa wprowadzili w tajniki tworzenia audiobooków - wysłuchajcie fantastycznie zrealizowanych czterech bajek w wykonianiu naszych uczniów: Zofii Leszki, Oskara Chorużego, Karoliny Zyskowskiej, Arka Bogdaniuka, Dawida Olszewskiego, Arka Sikory.
Pisalnia fantasy - p. Agnieszka Strzała zaprosiła do udziału w dwugodzinnych warsztatach pisarskich dotyczących fantasy. Czytaj więcej...
Komnata pantomimy - p. Ula Michalak otworzyła podwoje naszego szkolnego teatru. Czytaj więcej....
Sienkiewiczada, czyli sztafeta literacka - p. Izabella Chrostowska zaproponowała uczniom udział w turnieju oraz humorystyczne przedstawienie scen miłosnych, występujących w dziełach Henryka Sienkiewicza. Oto one:
Film I - Potop - scena miłosna
Film II - Ogniem i mieczem - scena miłosna
Film III - Krzyżacy - scena miłosna
Komnata bóstw Chaosu skupiła miłośników fantasy pod wodzą niezrównanego w tej dziedzinie mistrza gry, p. Łukasza Zdanowskiego.
Komnata detektywów – gra symulacyjna, podczas której młodzież wraz z p. Iwoną Możejko ścigała sprawcę zbrodni.
English Quest Game – p. Agnieszka Bernat przygotowała łamigłówki,krzyżówki i inne niespodzianki - wszystko po angielsku.
Giercownia – to komnata ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, p. Teresa Świerzbińska zadbała, abyście zapomnieli o komputerach i smartfonach i dali się "wciągnąć" w gry planszowe i karciane, tj. Dawno, dawno temu; DIXIT, Upwords, Scrabble, Osada, szachy, warcaby i inne.
Komnata osobliwości IZ-Kar – Oskar A. z 4i1 ze swą asystentką p. Izabelą Łochowską zapewnili miejsce dla miłośników metafor i zabaw słownych, pragnących wyżyć się twórczo.
W Laboratorium zapachu p. Dorota Kawałkozaproponowała... relaks z ekranizacją Pachnidła Patricka Süskinda.
Komnata ilustratorów pozwoliła ujawnić Wasze talenty plastyczne. Do swej sali przygarneła młodych ilustratorów p. Ewa Drozdowska, miłośniczka książek Adama Wajraka, która zaproponowała zadania inspirowane jego ostatnim tytułem – Wilkami.
Największe skupisko było w Komnacie (nie)spełnionych podróżników, gdzie szkolna wojażerka p. Anna Żółtowska snuła pasjonującą opowieść o Japonii. Zjechała ona na rowerze kawałek świata: Krym, Armenię, Turcję, Tajlandię, Kambodżę, Sri Lankę, Japonię i podzieliła się cennymi wskazówkami, jak planować takie podróże.
Biblioteka szkolna zaprosiła na akcję Trzy razy wygraj, czyli konkursy z nagrodami. Rozwiązywaliscie rebusy i krzyżówkę literacką, a także rozpoznawaliscie tytuły książek po ich fragmentach.
Dziękujemy również za Wasz udział w wyborach literackich, w których oddawaliscie głos na ulubionego pisarza.
Finałem dnia, wzorem ubiegłych lat, było rozstrzygnięcie konkursu na kolaż fotograficzny: (Nad)zwyczajna anatomia książki, który w tym roku zotał objęty honorowym patronatem Starosty Ełckiego.
W przyszłym roku pięciolecie tego święta w naszej szkole. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału w naszym małym jubileuszu. Spodziewamy się, że ten dzień w 2017 będzie równie atrakcyjny jak w tym roku.
W piątek 22 kwietnia po raz czwarty będziemy fetować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Amatorzy literatury i niewolnicy słowa wszelkiej maści – łączcie się! Ruszajcie w teren, by pozyskać dla pasji czytania kolejnych adeptów. Stałych i okazjonalnych bywalców bibliotek czy księgarni zapraszamy do udziału w spotkaniach książkowych i okołoksiążkowych. A będzie w czym wybierać…
Żelaznym punktem programu, którego nie może zabraknąć również w tym roku, jest czytanie książek podczas lekcji. Sale lekcyjne zamienią się w strefy czytania, a nauczyciele porzucą swoją tradycyjną rolę i przeobrażą się w lektorów. Kto wie? – może podzielicie ich olśnienia i fascynacje literackie? Tego dnia obowiązuje hasło: „Poczytaj mi, nauczycielu”.
Swoim pedagogom będziecie mogli się zrewanżować w kącikach czytelniczych. Na czwartej lekcji, pod literacką pajęczyną (wtajemniczeni wiedzą, że należy jej szukać na parterze) spotkamy się, by porozmawiać o książkach, które was ostatnio urzekły, oraz o pisarzach, których kochacie.
Zachęcamy również do udziału w wyborach literackich. Będziecie mogli oddać głos na ulubionego pisarza. Spośród uczestników wylosujemy jedną osobę, która otrzyma nagrodę – książkową oczywiście.
Dzień Książki nie może obyć się bez bookcrossingu – stoisko przygotuje biblioteka szkolna. Przy tej okazji proponujemy wam również akcję Z ręki do ręki: na czwartej lekcji obok kącików czytelniczych uruchomimy dodatkowe stanowisko, na którym będziecie mogli sprzedać swoim kolegom zalęgające i zapomniane w domach książki (za drobną opłatą: 5-10 zł).
Biblioteka szkolna zaprasza na akcję Trzy razy wygraj, czyli konkursy z nagrodami. Będziecie rozwiązywać rebusy i krzyżówki literackie, a także rozpoznawać tytuły książek po ich fragmentach. Śledźcie stronę internetową biblioteki, na której na bieżąco będą publikowane zadania. Więcej szczegółów znajdziecie na plakatach.
Finałem dnia, wzorem ubiegłych lat, będzie rozstrzygnięcie konkursu na kolaż fotograficzny: (Nad)zwyczajna anatomia książki. W tym roku konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Ełckiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 12.35 w sali nr 51 – zapraszamy wszystkich uczestników.
Mnóstwo atrakcji zapewnią tego dnia wasi koledzy, którzy wraz ze swoimi asystentami (w tej roli nauczyciele) zorganizują od drugiej godziny lekcyjnej zajęcia w różnych punktach szkoły. Tylko w wyjątkowych przypadkach nastąpi zamiana ról – liderem/gospodarzem będzie nauczyciel, a asystentem uczeń. Wspólnie otworzymy dla was „twórcze komnaty” (TU-> harmonogram). Na wybrane zajęcia i gry możecie zapisać się w bibliotece szkolnej:
zespół programu „Ekonomiak czyta”.
Jak co roku zapraszamy społeczność uczniowską Ekonomiaka do wzięcia udziału w konkursie, którego motywem przewodnim jest książka. Tym razem namawiamy was do stworzenia kolażu fotograficznego – kompozycji polegającej na połączeniu kilku zdjęć lub ich fragmentów w całość. Projekt może być inspirowany wybranym dziełem sztuki – w takiej sytuacji wklejcie jego reprodukcję (lub fragment reprodukcji) do kolażu. Tworząc kompozycje, zmierzajcie do metafory, niejednoznaczności, zderzenia sensów, uwydatnienia symboliki, wskazania konkretnego przesłania czy rozbicia formy. Namawiamy was do uwolnienia wyobraźni, eksperymentowania i zabawy konwencjami.
Pamiętajcie, by w głównej roli obsadzić… książkę. Liczymy na oryginalne, śmiałe pomysły, wyszukane koncepty, niebanalne, energetyczne realizacje. Bierzcie przykład z surrealistów, dadaistów i kubistów – rozprostujcie skrzydła fantazji!
Niewtajemniczonym w technikę kolażu fotograficznego polecamy podpatrywanie największych: odnajdźcie w Internecie kolaże Davida Trullo, Fredericka Sommera, Hannah Höch, Małgorzaty Chwiły czy Wojciecha Bykowskiego. Zajrzyjcie na stronę internetową magazynu Hiro, opisującego współczesne trendy w kolażu:
http://hiro.pl/dziwaczne-kolaze-z-klasycznych-obrazow/
http://hiro.pl/powrot-do-kolazu/
Jak zwykle postaramy się dla was o nagrody książkowe i rzeczowe. Kolaże przesyłajcie do 13 kwietnia na adres p.dalej@o2.pl. Ogłoszenie wyników 22 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Zespół programu Ekonomiak czyta
Regulamin tutaj.
Obchody święta książki w Ekonomiaku
Co można robić w szkole w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich? Może zabijać nudę książką? Albo leżeć do góry brzuchem z kawałkiem dobrej prozy? A może dostawać bzika na punkcie lektury, tracić dla niej głowę, bujać w literackich obłokach? Czemu nie! 23 kwietnia czas lekcyjny odmierzaliśmy rytmem przewracanych stron książek. Tegoroczne obchody święta literatury odbyły się pod znakiem przeżywającego renesans kryminału.
Od rana bakcylem czytania zarażali nauczyciele. W strefach czytania zamiast w tradycyjne wykłady uczniowie wsłuchiwali się w opowieści z dreszczykiem, w historie z błyskotliwą intrygą, zagadkowe, wywołujące ciarki. Sherlock Holmes i jego literaccy następcy na ten wyjątkowy dla miłośników książek dzień zawładnęli zbiorową wyobraźnią. Jak co roku uczniowie w kącikach czytelniczych opowiadali o swoich lekturowych odkryciach. Obok powieści detektywistycznych zachęcali do sięgania po książki nurtu fantasy i science-fiction, a także literaturę młodzieżową, której nie brakuje w szkolnej bibliotece. Wśród propozycji szczególnych i nieoczywistych znalazły się powieści Kurta Vonneguta i Josepha Hellera.
Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się gra terenowa z wątkiem kryminalnym. Drużyny, w skład których weszli przedstawiciele kierunków kształcenia, musiały zmierzyć się z przeróżnymi zadaniami, wymagającymi umiejętności tropienia, rozszyfrowywania wiadomości, spostrzegawczości, kojarzenia faktów, twórczego myślenia oraz… choćby minimalnych zdolności muzycznych. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy, układali puzzle, odszukiwali kluczowe książki oraz rekwizyty kojarzące się ze zbrodnią, układali dialogi dotyczące śledztwa, rozpoznawali portrety słynnych detektywów, a także recytowali fragmenty powieści kryminalnych w rytm motywu przewodniego z filmu Różowa pantera. Pierwsze miejsce w grze terenowej zdobyli logistycy: Alicja Sieńkowska, Karolina Kaniewska, Marlena Wielgat i Karolina Tołoczko. Dziewczyny najskuteczniej ze wszystkich drużyn poszukiwały informacji, doskonale ze sobą współpracowały, a co najważniejsze – świetnie radziły sobie z przydzielaniem zadań zgodnie ze swoimi predyspozycjami i umiejętnościami. Publiczność zachwyciła się m.in. brawurowym wykonaniem zadania muzycznego. Triumfatorki zdobyły nagrody – książki oraz koszulki i fartuchy z motywem literackim. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe certyfikaty.
Tradycyjnie finałem dnia było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literackiego Waria(n)ty opowieści. W tym roku uczestnicy konkursu pisali opowiadania inspirowane wierszem, piosenką, obrazem, rzeźbą lub fotografią. Podczas uroczystości wręczenia nagród nie brakowało niespodzianek. Laureaci: Dominik Oskar Adasiewicz (3i1), Bartosz Banach (3i1) i Klaudia Łubowicz (2r) czytali fragmenty swoich opowiadań. Nie zawiedli się też ci, którzy otarli się o podium – prowadzące uroczystość, Iwona Możejko i Izabella Chrostowska, cytowały nieustannie co ciekawsze i najbardziej frapujące fragmenty zgłoszonych na konkurs tekstów. Niezapomniany nastrój stworzyli utalentowani muzycznie uczniowie: Aleksandra Baklarz, Justyna Słabińska, Radosław Nikonowicz, Karol Kiryłło, Bartłomiej Stankiewicz, Dominik Oskar Adasiewicz i Jakub Królczyk.
Więcej na temat konkursu przeczytacie na blogu: http://podaj-dalej.webnode.com/konkurs-literacki/
Tekst Iwona Możejko
Na naszej stronie udostępniliśmy opowiadania laureatów i nie tylko.Nagrody w konkursie − tablet, czytnik ebook, pendrive oraz książki − ufundowali Starostwo Powiatowe w Ełku, Zespół Szkół nr 5 w Ełku, sklep komputerowy MASZKOMP, biblioteka ZS nr 5, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków” oraz Wydawnictwo Czarna Owca.
Światowy Dzień Książki tuż, tuż…
Już po raz trzeci będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem Trup w bibliotece… (gdy zbrodnia ukrywa się w książce). Amatorzy kryminalnych zagadek i mrocznych opowieści będą mogli rozwinąć skrzydła. Zapraszamy bezkrytycznych wielbicieli detektywów, inspektorów, komisarzy i innych oryginałów uganiających się za mniej lub bardziej przebiegłymi przestępcami do skorzystania z przygotowanych dla was propozycji.
Na obchody Światowego Dnia Książki zaprasza –
zespół programu „Ekonomiak czyta”.
Święto książki i czytelników już za nami…
Szkoła kojarzy się najczęściej z jarzmem lektury obowiązkowej – i to lektury nudnej, oderwanej od współczesnego życia, niezrozumiałej czy męczącej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich potraktowaliśmy jako świetną okazję do zamanifestowania pozytywnego zaangażowania w czytanie. Amatorzy literatury włączyli się aktywnie w obchody święta książki, nieprzekonani i uczuleni na słowo drukowane łapali bakcyla czytania.
Ci pierwsi starali się zarażać swoją pasją w wydzielonych kącikach czytelniczych. Młodzież zachęcała do sięgania po mroczne powieści spod znaku Harlana Cobena, Simona Becketta czy Stephena Kinga, literaturę postapokaliptyczną (Cormaca McCarthy`ego i Dmitrija Głuchowskiego), bestsellery nurtu fantasy (głównie Andrzeja Sapkowskiego i J. R. R. Tolkiena), popularne wśród uczniów książki Carlosa Ruiza Zafóna, Paula Coelho i Érica-Emmanuela Schmitta czy wzruszające historie stworzone przez Richarda Paula Evansa, Monikę Szwaję i Izabelę Sowę. W promowanie czytelnictwa włączyli się nauczyciele, którzy na swoich lekcjach wystąpili w niecodziennej roli lektorów ulubionych książek. Wachlarz propozycji lekturowych był szeroki – literatura piękna, non-fiction i popularnonaukowa, powieść obyczajowa, fantasy, science fiction i reportaż, literatura polska, rosyjska, anglojęzyczna i niemieckojęzyczna. Dużą niespodziankę sprawił pan Łukasz Zdanowski, który zaprezentował uczniom własną twórczość – powieść SF Dziecko próżni.
W bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawę Sztuka książki, eksponującą dzieła wyróżniające się integralnością tekstu i obrazu. Pozwoliła ona zgłębić niepowtarzalną atmosferę książki, jej wartość edytorską i estetyczną. Tajemniczo brzmiące terminy, takie jak rycina, inicjał, iluminacja, ornament, litografia czy exlibris, poparte widomymi przykładami, przemówiły do wyobraźni. Wśród zgromadzonych pozycji można było znaleźć książki XIX-wieczne, m.in. wydany w 1831 roku Słownik łacińsko-grecko-polski autorstwa Franciszka Antoniego Woelkego czy egzemplarz Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza z 1888 r., opatrzony pieczątką jednej z syberyjskich bibliotek.
Finałem dnia było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu multimedialnego Ta książka chodzi mi po głowie…, na który uczestnicy zgłaszali projekty okładek lub filmiki przedstawiające ich ulubione lektury. Ogłoszeniu nazwisk laureatów konkursu i wręczeniu nagród towarzyszyła prezentacja prac. Muzyczną ucztę zapewnili zespół Jeże oraz Aleksandra Baklarz i Karol Kiryłło.
Przez cały dzień uczniowie penetrowali bookspace – ciekawscy i dociekliwi mogli obejrzeć reprodukcje plakatów Jana Bajtlika, grafiki promujące czytelnictwo i ekspozycję uczniowskich projektów okładek, odnaleźć sentencje związane z książką, sprawdzić tytuły utworów zakazanych oraz rozwiązywać krzyżówkę literacką. Zachłanni czytelnicy brali udział w akcji uwalniania książek.
Światowy Dzień Książki obchodziliśmy 23 kwietnia, ale świętować nie przestajemy. Przed nami jeszcze kilka akcji czytelniczych, wszak Rok Czytelnika nadal trwa…
Iwona Możejko
SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY
ROZSTRZYGNIĘTY!
23 kwietnia, podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, został rozstrzygnięty konkurs Ta książka chodzi mi po głowie… Uczestnicy konkursu w formie plastycznej lub filmowej prezentowali swoją ulubioną książkę. Projekty ujawniły preferencje czytelnicze uczniów Ekonomiaka – obok nostalgicznych powrotów do lektur dziecięcych (z nieśmiertelnym Kubusiem Puchatkiem na czele) pojawiły się młodzieżowe bestsellery (seria Harry Potter czy saga o Wiedźminie), hity ostatnich lat (powieści Harlana Cobena, Jo Nesbø czy Stephanie Meyer) oraz pozycje z wyższej półki (np. Władca much Williama Goldinga). Na konkurs wpłynęło 35 prac – 4 filmiki i 31 projektów okładek. Komisja konkursowa, której przewodniczył pan Wojciech Wawrzyńczak, doceniła indywidualizm oraz walory artystyczno-wizualne prac.
Oto nazwiska laureatów:
w kategorii FILM
I MIEJSCE – Anita Zambrowska (IV E)
za filmik do serii komiksów autorstwa Kevina Smitha i Phila Hestera Green Arrow
II MIEJSCE – Kinga Zawadzka (III E)
za filmik do powieści Anji Snellman Dziewczynki ze świata maskotek
WYRÓŻNIENIA
Katarzyna Renkiewicz (II E)
za filmik do powieści Bolesława Prusa Lalka
Sylwia Biaduń (IV E)
za filmik do serii powieści Joanne Kathleen Rowling Harry Potter
w kategorii OKŁADKA/ILUSTRACJA
I MIEJSCE – Dawid Topczewski (IV i1)
II MIEJSCE – Maciej Sawicki (IV i1)
III MIEJSCE – Mateusz Jakimiec (III E)
WYRÓŻNIENIA
Anna Stramowska (IV E)
Mateusz Chrapowicki (IV i1)
Rafał Zyskowski (IV H)
Nagrody książkowe ufundowali: Wydawnictwo Wiatr od Morza, Zysk i S-ka, Wydawnictwo Sic!, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków”. Czytniki Ebook i pendrive'y pozyskaliśmy dzięki wsparciu Rady Rodziców przy ZS nr 5, Starostwa Powiatowego w Ełku, sklepu komputerowego MASZKOMP, firmie ROBCAR Anna Pazdej oraz barowi szybkiej obsługi BarBados.
Gratulujemy laureatom oraz zapraszamy do oglądania nagrodzonych projektów oraz zdjęć z finału i świętowania Dnia Książki w naszej szkole.
Zespół programu „Ekonomiak czyta”
Święto książki już wkrótce!
Mole książkowe i etatowi czytelnicy łączcie się! Tuż po przerwie świątecznej, 23 kwietnia, po raz kolejny będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dozwolone jest: pożeranie książek, zarażanie pasją czytania i łapanie bakcyla (też czytania), zabijanie nudy książką, buszowanie w książkach, uwodzenie znajomością literatury, zaspokajanie apetytu na książkę i leżenie do góry brzuchem (ale tylko z dobrą powieścią). A czego możecie się spodziewać?
Na długiej przerwie uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy zdradzą Wam swoje literackie fascynacje i poradzą, co warto przeczytać.
Wydzielimy na terenie szkoły liczne strefy czytania, w których królować będą nauczyciele w roli lektorów swoich ulubionych książek.
Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.
Otworzymy wystawę Sztuka książki, która niejednego z Was zaskoczy. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba będzie zobaczyć!
Rozstrzygniemy konkurs multimedialny Ta książka chodzi mi po głowie… – wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników o godz. 12. 35 w świetlicy szkolnej.
Na obchody święta książki i czytelników zaprasza –
zespół programu „Ekonomiak czyta”.
Wiecej na temat tego święta i jego historii przeczytasz tutaj... oraz na stronie Polskiej Izby Książki... oraz na stronie CEO...
zdjęcia z obchodów już w galerii
Święto książki 2013 zbliża się wielkimi krokami…
Już wkrótce, bo 23 kwietnia, będziemy świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej szkole dziać się będzie wiele. Spróbujemy przywrócić modę na czytanie. Sceptycy podnoszący statystyki uczulonych na książkę uważajcie! Możecie zostać zarażeni! A co Was czeka?
> Finał konkursu fotograficznego W stronę książki, czyli poszukiwania niestraconego czasu– wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników w świetlicy o godz. 11.50. Nagrody już na Was czekają. Książkowe oczywiście
> Etatowi czytelnicy wszelkiej maści spróbują przekonać Was do zagłębiania się w meandry słowa pisanego. Dzielić się będą swoimi pasjami literackimi w kącikach czytelniczych, które uruchomimy na długiej przerwie. Szukajcie ich na parterze. Miejsce wskaże drogowskaz.
> Na spragnionych literackich wrażeń i potrzebujących pobudzenia wyobraźni czekają strefy czytania. W świetlicy czytać Wam będą p. Dorota Kawałko i p. Iwona Możejko, a w sali nr 43 p. Agnieszka Strzała. Dla własnego komfortu możecie zadbać o jaśki-przytulajki.
> Przez cały dzień będziemy uwalniać książki. Bookcrossing w murach szkoły – tego jeszcze nie było. Jeżeli macie w domu zapomniane książki, dajcie im drugie życie – przynieście je ze sobą i zostawcie na parapetach. Nie podrzucajcie jednak kukułczych jaj – po stare podręczniki nikt zapewne nie sięgnie :-)
> Będziecie mogli również penetrować booktunel. Brzmi tajemniczo? I niech tak pozostanie. Zapewniamy, że booktunelu nie da się przegapić.
Obejrzyj film z obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole.
I miejsce – Wioleta Karwowska (IV i2)
II miejsce ex aequo – Aleksandra Pietrzykowska (IV E1)
i Weronika Niedźwiecka(III i1)
III miejsce – Jakub Balcerek (III i1)
wyróżnienia – Wojciech Krukowski (III i1)
Radosław Nikonowicz (I L)
Paulina Kołodziejczyk (I L)