2022 rok
To już nasze 10. wspólne świętowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Tym razem czekają na Was zagadki, zabawa i nagrody. Zapraszamy!
strona w budowie...
czy znasz te ksiazke autorstwa Beata Julita Koronkiewicz


2021 rok


23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.To najlepszy z możliwych dzień na otrzymanie paczki atrakcyjnych nowości do naszej biblioteki.
Za dary pięknie dziękujemy KiHTK TULISZKÓW! 
Prezentacja poszczególnych tytułów w nowościach - zapraszamy do wypożyczeń.
dostawa


 

Rozstrzygnięcie konkursu literacko-fotograficznego (Nad)interpretacje rzeczywistości

Z radością informujemy, że laureatami w konkursie zostali:

Ex aequo: Izabela Pawłowska z klasy 2G za wiersz „To koniec czy początek?” oraz Jakub Łada z klasy 4i za wiersz bez tytułu.

Aleksandra Orent z klasy 2R za opowiadanie „1 000 000 QUESTIONS =  1  ANSWER”

Patryk Grajewski z klasy 1R za wykonanie foto opowieści.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody książkowe, które ufundowały: Wydawnictwo Znak, Czarna Owca, Czarne, Oficyna Wydawnicza Drzewo Babel oraz Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki "TULISZKÓW".

Młodym twórcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Gorąco zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez szkołę.

  

Szkolny konkurs literacko-fotograficzny

(Nad)interpretacje rzeczywistości

PRZEDŁUŻONY TERMIN WYSYŁANIA PRAC DO 31 MAJA

 

Nieustannie interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość i ustawicznie zastanawiamy się, co jakiś fakt dla nas znaczy. Słyszymy to, co chcielibyśmy usłyszeć. Podświadomie zmieniamy fakty, stosując nasze emocje, przekonania, oceny, doświadczenia życiowe i niepisane zasady dotyczące tego, jak coś powinno wyglądać. Czy interpretowanie rzeczywistości nadaje sens Twojemu życiu? Ile z Twoich wypowiedzi i stwierdzeń dotyczących konkretnych sytuacji, to Twoje interpretacje zdarzeń? Czy nadinterpretowujesz rzeczywistość wykraczając poza komentowane fakty, zdarzenia, wypowiedzi? Czy masz świadomość, że negatywne interpretacje niszczą nasze dobre samopoczucie i relacje z innymi? Jeśli myślimy katastroficznie, zakładamy najgorsze intencje i generalizujemy, rzeczywistość staje się trudna do zniesienia. Nadinterpretacje wprowadzają wówczas do naszego życia niepokój i sprawiają, że żyjemy w nieustannym stresie. Czy Twoje interpretacje to historie, które opowiadasz sam(a) sobie, żeby ubarwić życie?

Zapraszamy do udziału w  szkolnym konkursie literacko-fotograficznym organizowanym z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (Nad)interpretacje rzeczywistości.

Prace należy wysyłać drogą elektroniczną do 31 maja2019 r. na adres wskazany w regulaminie. 

23 KWIETNIA – obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH w Ekonomiaku

W Katalonii w tym dniu chłopcy wręczają swoim wybrankom róże, a jeśli ich uczucie jest odwzajemnione – w zamian otrzymują książkę. Stąd natchnienie do obchodów święta czytania wzięło początek i obejmuje cały świat. W Ekonomiaku przywracamy modę na czytanie, dzielimy się pasjami czytelniczymi,  manifestujemy pozytywne zaangażowanie w czytanie, zarażamy bakcylem czytania, spotykamy się przy książkach, z książkami i z powodu książek już od 2013 roku.

Podczas szóstej edycji tego święta proponujemy:

SDKiPA 2018STREFY CZYTANIA  w oznaczonych salach lekcyjnych.

KĄCIKI CZYTELNICZE  w holu na parterze 3-ciej godz. lekcyjnej i na długiej przerwie.

TWÓRCZE KOMNATY dla blogerów, poetów, graczy i nie tylko - zapisy w piątek.

Akcja KUPUJ Z NAMI w holu na parterze zbieramy Wasze propozycje naszych zakupów. Najciekawsze wkrótce znajdą się na półce z nowościami :-) Do oznaczonego kartonika wrzuć tytuł i autora swojej propozycji.

Przyznamy TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA trzech pór roku.

Zapraszamy na tematyczne WYSTAWY NA PARTERZE (w holu i w bibliotece).

KONKURS NA  RECENZJĘ – wszystkim uczniom proponujemy  tworzenie recenzji książek, które opublikujemy na stronie internetowej szkolnej biblioteki. Mogą to być:

1. Teksty napisane w edytorze tekstu (lub odręcznie) składające się z ok. 120-150 wyrazów max. dotyczące:

a) książek z naszej biblioteki, które proponujecie innym do przeczytania

b) książek z domowej biblioteczki, które polecacie innym do przeczytania, a nam do zakupienia do biblioteki

c) nowości wydawniczych, których jeszcze nie czytaliście, ale uważacie, że warto kupić i marzycie, by przeczytać - wówczas zamiast recenzji piszecie wypowiedź, w której przekonujecie nas do ich zakupu.

2. Audio recenzje nagranie telefonem komórkowym - wówczas przekazujecie nam plik audio, w którym czytacie fragment z polecanej książki i ustnie zachęcacie do jej przeczytania lub zakupienia do biblioteki.

3. Video recenzje – pliki należy dostarczyć do biblioteki.

Wasze recenzje opublikujemy w zakładce nowości =>> polecane przez młodzież na stronie: www.bibliotekazs5elk.pl   Aktywnym uczniom wpiszemy w dzienniku pozytywne uwagi. Mamy też nagrody dla najaktywniejszych i najbardziej twórczych uczniów. Recenzje przyjmujemy  już w tym tygodniu oraz przez cały poniedziałek 23-go kwietnia. Przynieście je osobiście do biblioteki lub wyślijcie na e-mail: biblioteka@zs5.elk.pl

Zapraszamy do udziału!

Bądźcie aktywni i kreatywni!


Piąta edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Ekonomiaku

 

Zbliża się wielkimi krokami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto miłośników literatury obchodzić będziemy w poniedziałek (24 kwietnia). A będzie się działo – nie tylko w naszej szkole, ponieważ po raz pierwszy wyjdziemy poza mury Ekonomiaka, by porozmawiać o książkach z ełczanami. Jak zwykle proponujemy wam szereg spotkań, gier, konkursów i zabaw angażujących w lekturę.

Tradycyjnie tego dnia sale lekcyjne staną się strefami czytania. Wasi nauczyciele z pewnością wygospodarują czas na to, by poczytać głośno wybrane przez siebie książki. Wy będziecie mogli im się odwdzięczyć, polecając w kącikach czytelniczych, które uruchomimy na parterze, swoich ukochanych autorów. Własny księgozbiór udostępni wam Nauczycielski Klub Książki, który przez 4 lata swojej działalności zgromadził 86 pozycji. Stosując się do koncepcji bookcrossingu, będziemy również uwalniać książki.

Święto czytelników nie może obyć się bez odpowiedniego entourage`u. Jak zwykle na korytarzu zawiśnie pajęczyna literacka, a w bibliotece szkolnej będziecie mogli obejrzeć wystawę Książka jest dobra na wszystko. Zachęcamy nauczycieli i uczniów do współtworzenia jednego z jej elementów – chcemy zebrać 70 argumentów na 70-lecie Ekonomiaka, że… książka jest dobra na wszystko.

Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursach Trzy razy wygraj. Amatorzy łamania głowy będą mogli ubiegać się o nagrody książkowe, rozwiązując krzyżówki literackie i rebusy. Wybierzemy również spośród waszych propozycji najbardziej oryginalne hasło propagujące czytanie.

Tego dnia rozwiążemy konkurs na sleeveface (Nad)iluzje – książki portret przewrotny, objęty honorowym patronatem starosty ełckiego. Czekają na was nagrody rzeczowe i książkowe. Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na ogłoszenie wyników do świetlicy szkolnej (sala nr 51) o godz. 12.35.

Niektórzy z was wyruszą w miasto, by przeprowadzić sondę uliczną na temat tego, co czytają ełczanie.

Wzorem ubiegłego roku otworzymy dla was „twórcze komnaty”. Na wybrane zajęcia, gry i warsztaty możecie zapisywać się w czwartek i piątek – szukajcie list w holu szkoły. Oto propozycje:
 

Tego dnia hojnie wręczane są liczne nagrody książkowe i nie tylko, a jest to możliwe dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Ełku, Wydawnictwa Czarna Owca, księgarni BookBook, Księgarni i Hurtowni Taniej Książki "TULISZKÓW", Wydawnictwa Dolnośląskiego oraz salonu samochodowego AUTO WIM. Wszystkim sponsorom gorąco dziękujemy.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w 2016 roku w Ekonomiaku

Kilkadziesiąt rozdanych nagród, kilkanaście „Twórczych komnat”, wiele zabawy i niezapomnianych doświadczeń – wszystko za przyczyną książek. Tego dnia w Ekonomiaku po raz czwarty królowały książki. Wystąpiły w roli głównej i drugoplanowej, były podmiotem i przedmiotem, przymiotnikiem i rzeczownikiem odmienianym przez wszystkie przypadki, inspirowały do wystąpień teatralnych, były pretekstem do sięgnięcia po adaptacje filmowe, źródłem nagrań audio i video, służyły za wskazówki, do dekoracji, były czytane, wypożyczane, wręczane, przekazywane z ręki do ręki, a nawet po raz pierwszy podjęliśmy próbę „ubarnia się” w książkę (koniecznie obejrzyjcie nasze sleeveface).

Obchody tego święta stają się u nas coraz bardziej atrakcyjne i ogarniają już całą społeczność szkolną. Każdy może znaleźć coś dla siebie. W strefach czytania nauczyciele od rana tkwią w głośnej lekturze wybranych przez siebie fragmentów książek, zachęcając młodzież do czytania i wspomagając ich w wyborach literackich. Ponadto młodzież w kącikach czytelniczych eksponuje biblioteczne oraz własne ulubione książki, co zawsze owocuje kolejką w wypożyczalni i raduje serca pań bibliotekarek. Tegoroczna pajęczyna, obok książkowych cytatów w pudełeczkach, eksponowała sparafrazowane książkowo przysłowia, jak na przykład: „Apetyt rośnie w miarę czytania”, „Ciekawość to pierwszy stopień do biblioteki”, „Nie odkładaj do jutra tego, co masz przeczytać dziś”, „Wszędzie dobrze, ale w bibliotece najlepiej”. Te i wiele innych, w znakomity sposób,  ułożyła nam, zainspirowana polskimi przysłowiami, pani Iwona Możejko. Na korytarzach i w różnych zakamarkach znajdowało się wiele wskazówek, poszukiwanych zarówno przez szkolne alfy i omegi z języka angielskiego, rywalizujące ze sobą w English Quest Game, jak również przez mijających się z nimi detektywów, poszukujących sprawcy zbrodni w kryminalnej intrydze obmyślonej przez uczniów z klasy 4e. A oto, co jeszcze działo się w „Twórczych komnatach” i angażowało Waszą uwagę tego dnia:

Fotoroom - Martyna, Sandra i Basia z 3R eksperymentowały "ubierając w książkę" koleżankę - tym samym zainicjowały w naszej szkole modę na sleeveface.
Dziękujemy Kindze z 4e za pozowanie do zdjęć.

Ecokomnata Ogrody wyobraźni - dziwy natury - uczniowie zainspirowani opisami roślin, które przygotowała im p. Katarzyna Żóber, tworzyli niebanalne, atrakcyjne kolaże "Dziwy natury". Dopiero po ukończeniu swej pracy mogli obejrzeć prawdziwe oblicze wybranej rośliny.
Dziękujemy Pani Kasi Ż. za inspirujące opisy.

Komnata pozytywnie zaKRĘCONYCH - literackie inspiracje w montażu filmów - obejrzyjcie efekt.
Dziękujemy Patrykowi Mazurkowi z 3i1 za poprowadzenie warsztatu uczniom z klasy 2i2. 

Komnata dźwięku - Arek Sikora z asystentką p. Anną Strykowską zaproponowali lekturę przed mikrofonem. Nagrywając wybrane bajki Ezopa wprowadzili w tajniki tworzenia audiobooków - wysłuchajcie fantastycznie zrealizowanych czterech bajek w wykonianiu naszych uczniów: Zofii Leszki, Oskara Chorużego, Karoliny Zyskowskiej, Arka Bogdaniuka, Dawida Olszewskiego, Arka Sikory.

Wstęp

Lis i bocian

Żaba i lis

Żółw i zając

Konik polny i mrówki

Pisalnia fantasy - p. Agnieszka Strzała zaprosiła do udziału w dwugodzinnych warsztatach pisarskich dotyczących fantasy. Czytaj więcej...

Komnata pantomimy - p. Ula Michalak otworzyła podwoje naszego szkolnego teatru. Czytaj więcej....

Sienkiewiczada, czyli sztafeta literacka - p. Izabella Chrostowska zaproponowała uczniom udział w turnieju oraz humorystyczne przedstawienie scen miłosnych, występujących w dziełach Henryka Sienkiewicza. Oto one:

Film I - Potop - scena miłosna

Film II - Ogniem i mieczem - scena miłosna

Film III - Krzyżacy - scena miłosna

Komnata bóstw Chaosu skupiła miłośników fantasy pod wodzą niezrównanego w tej dziedzinie mistrza gry, p. Łukasza Zdanowskiego.

Komnata detektywów – gra symulacyjna, podczas której młodzież wraz z p. Iwoną Możejko ścigała sprawcę zbrodni.

English Quest Game – p. Agnieszka Bernat przygotowała łamigłówki,krzyżówki i inne niespodzianki - wszystko po angielsku.

Giercownia – to komnata ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, p. Teresa Świerzbińska zadbała, abyście  zapomnieli o komputerach i smartfonach i dali się "wciągnąć" w gry planszowe i karciane, tj. Dawno, dawno temu; DIXIT, Upwords, Scrabble, Osada, szachy, warcaby i inne.

Komnata osobliwości IZ-Kar – Oskar A. z 4i1 ze swą asystentką p. Izabelą Łochowską zapewnili miejsce dla miłośników metafor i zabaw słownych, pragnących wyżyć się twórczo.

W Laboratorium zapachu p. Dorota Kawałkozaproponowała... relaks z ekranizacją Pachnidła Patricka Süskinda.

Komnata ilustratorów pozwoliła ujawnić Wasze talenty plastyczne. Do swej sali przygarneła młodych ilustratorów p. Ewa Drozdowska, miłośniczka książek Adama Wajraka, która zaproponowała zadania inspirowane jego ostatnim tytułem – Wilkami.

Największe skupisko było w  Komnacie (nie)spełnionych podróżników, gdzie szkolna wojażerka p. Anna Żółtowska snuła pasjonującą opowieść o Japonii. Zjechała ona na rowerze kawałek świata: Krym, Armenię, Turcję, Tajlandię, Kambodżę, Sri Lankę, Japonię i podzieliła się cennymi wskazówkami, jak planować takie podróże.

Biblioteka szkolna zaprosiła na akcję Trzy razy wygraj, trzy razy wygraj4czyli konkursy z nagrodami. Rozwiązywaliscie rebusy i krzyżówkę literacką, a także rozpoznawaliscie tytuły książek po ich fragmentach.

Dziękujemy również za Wasz udział w wyborach literackich, w których oddawaliscie głos na ulubionego pisarza.

Finałem dnia, wzorem ubiegłych lat, było rozstrzygnięcie konkursu na kolaż fotograficzny: (Nad)zwyczajna anatomia książki, który w tym roku zotał objęty honorowym patronatem Starosty Ełckiego.

Galeria zdjęć.

W przyszłym roku pięciolecie tego święta w naszej szkole. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału w naszym małym jubileuszu. Spodziewamy się, że ten dzień w 2017 będzie równie atrakcyjny jak w tym roku.Zbliża się Światowy Dzień Książki 

W piątek 22 kwietnia po raz czwarty będziemy fetować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Amatorzy literatury i niewolnicy słowa wszelkiej maści – łączcie się! Ruszajcie w teren, by pozyskać dla pasji czytania kolejnych adeptów. Stałych i okazjonalnych bywalców bibliotek czy księgarni zapraszamy do udziału w spotkaniach książkowych i okołoksiążkowych. A będzie w czym wybierać…

Żelaznym punktem programu, którego nie może zabraknąć również w tym roku, jest czytanie książek podczas lekcji. Sale lekcyjne zamienią się w strefy czytania, a nauczyciele porzucą swoją tradycyjną rolę i przeobrażą się w lektorów. Kto wie? – może podzielicie ich olśnienia i fascynacje literackie? Tego dnia obowiązuje hasło: „Poczytaj mi, nauczycielu”.

Swoim pedagogom będziecie mogli się zrewanżować w kącikach czytelniczych. Na czwartej lekcji, pod literacką pajęczyną (wtajemniczeni wiedzą, że należy jej szukać na parterze) spotkamy się, by porozmawiać o książkach, które was ostatnio urzekły, oraz o pisarzach, których kochacie.

Zachęcamy również do udziału w wyborach literackich. Będziecie mogli oddać głos na ulubionego pisarza. Spośród uczestników wylosujemy jedną osobę, która otrzyma nagrodę – książkową oczywiście.

bookcrossing2Dzień Książki nie może obyć się bez bookcrossingu – stoisko przygotuje biblioteka szkolna. Przy tej okazji proponujemy wam również akcję Z ręki do ręki: na czwartej lekcji obok kącików czytelniczych uruchomimy dodatkowe stanowisko, na którym będziecie mogli sprzedać swoim kolegom zalęgające i zapomniane w domach książki (za drobną opłatą: 5-10 zł).

Biblioteka szkolna zaprasza na akcję Trzy razy wygraj, trzy razy wygraj4czyli konkursy z nagrodami. Będziecie rozwiązywać rebusy i krzyżówki literackie, a także rozpoznawać tytuły książek po ich fragmentach. Śledźcie stronę internetową biblioteki, na której na bieżąco będą publikowane zadania. Więcej szczegółów znajdziecie na plakatach.

Finałem dnia, wzorem ubiegłych lat, będzie rozstrzygnięcie konkursu na kolaż fotograficzny: (Nad)zwyczajna anatomia książki. W tym roku konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Ełckiego. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 12.35 w sali nr 51 – zapraszamy wszystkich uczestników.

zapisy do komnat tworczychMnóstwo atrakcji zapewnią tego dnia wasi koledzy, którzy wraz ze swoimi asystentami (w tej roli nauczyciele) zorganizują od drugiej godziny lekcyjnej zajęcia w różnych punktach szkoły. Tylko w wyjątkowych przypadkach nastąpi zamiana ról – liderem/gospodarzem będzie nauczyciel, a asystentem uczeń. Wspólnie otworzymy dla was „twórcze komnaty” (TU-> harmonogram). Na wybrane zajęcia i gry możecie zapisać się w bibliotece szkolnej:

 • Komnata bóstw Chaosu – miłośnicy fantasy pod kierunkiem larpmastera (mistrza gry), p. Łukasza Zdanowskiego, wezmą udział w niezwykłej grze fabularnej, podczas której wcielą się w różne postacie;
 • English Quest Game – wraz z p. Agnieszką Bernat będziecie mogli tropić ślady, rozwiązywać łamigłówki, rozszyfrowywać wiadomości – a wszystko po angielsku;
 • Komnata detektywów – tu odbędzie się gra symulacyjna, podczas której będziecie ścigać mordercę; w roli czarnego charakteru… p. Iwona Możejko;
 • Sienkiewiczada, czyli sztafeta literacka – drużyny będą rywalizować o miano znawców życia i twórczości Henryka Sienkiewicza (wszak trwa Rok Sienkiewiczowski); w roli superarbitra – p. Izabella Chrostowska;
 • Giercownia – do tego, abyście choć na chwilę zapomnieli o komputerach i smartfonach, przekonywać będzie p. Teresa Świerzbińska, która zaprosi was na gry planszowe i karciane, np. Dawno, dawno temu; DIXIT, Upwords, Scrabble;
 • Komnata osobliwości IZ-Kar – to miejsce dla miłośników metafor i zabaw słownych, pragnących wyżyć się twórczo – asystować będzie p. Izabela Łochowska;
 • Pisalnia fantasy – wszyscy, którzy chcą podszlifować swój warsztat literacki i zabawić się konwencją fantasy, mogą zgłaszać się do p. Agnieszki Strzały;
 • Komnata pantomimy – spragnieni ruchu i fizycznej ekspresji będą mogli przygotować mimodram w oparciu o tekst literacki; asystować będzie p. Urszula Michalak;
 • Komnata tańca Iv-art – dwie drużyny zmierzą się w rywalizacji, tworząc układ taneczny do ścieżki dźwiękowej z filmu Rodzina Addamsów; w nastrój wprowadzą was opowieści niesamowite i p. Iwona Bielecka;
 • Komnata pozytywnie zaKRĘCONYCH – tu odbędą się warsztaty tworzenia filmów techniką poklatkową (timelapse); wraz z p. Maciejem Karanowskim będziecie szukać inspiracji w literaturze;
 • Laboratorium zapachu – tym, którzy zadowalają się raczej rolą widzów, niż twórców filmu, proponujemy relaks z ekranizacją Pachnidła Patricka Süskinda; w świat zapachów wprowadzi was p. Dorota Kawałko;
 • Fotoroom – tu zrobicie nietypowe zdjęcia, inspirowane okładkami książek; o rozbudzenie waszej wyobraźni zadba p. Beata J. Koronkiewicz;
 • Komnata ilustratorów talenty plastyczne przygarnie pod swoje twórcze skrzydła p. Ewa Drozdowska, prywatnie miłośniczka książek Adama Wajraka, więc spodziewajcie się ilustratorskich zadań inspirowanych jego ostatnim tytułem – Wilkami;
 • Ecokomnata „Ogrody wyobraźni” – po zdumiewającym świecie flory oprowadzi was p. Katarzyna Żóber; zainspirowani opisami przyrody, będziecie tworzyć kolaże;
 • Komnata dźwięku – chętnych do lektury przed mikrofonem zaprasza p. Anna Strykowska, która wprowadzi w tajniki tworzenia audiobooków; na warsztat pójdą bajki Ezopa;
 • Komnata (nie)spełnionych podróżników – ci, którzy marzą o dalekich podróżach, powinni skorzystać z okazji, by posłuchać szkolnej wojażerki, p. Anny Żółtowskiej, która zjechała na rowerze kawałek świata: Krym, Armenię, Turcję, Tajlandię, Kambodżę, Sri Lankę, Japonię; możecie się spodziewać pasjonującej opowieści o Japonii oraz cennych wskazówek, jak planować podróż.
Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączenia się w obchody Światowego Dnia Książki –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.

sdkipa2016_plakat

 
 

 

UWAGA!!!logoEC2016

SZKOLNY KONKURS NA KOLAŻ FOTOGRAFICZNY

(Nad)zwyczajna anatomia książki
Jak co roku zapraszamy społeczność uczniowską Ekonomiaka do wzięcia udziału w konkursie, którego motywem przewodnim jest książka. Tym razem namawiamy was do stworzenia kolażu fotograficznego – kompozycji polegającej na połączeniu kilku zdjęć lub ich fragmentów w całość. Projekt może być inspirowany wybranym dziełem sztuki – w takiej sytuacji wklejcie jego reprodukcję (lub fragment reprodukcji) do kolażu. Tworząc kompozycje, zmierzajcie do metafory, niejednoznaczności, zderzenia sensów, uwydatnienia symboliki, wskazania konkretnego przesłania czy rozbicia formy. Namawiamy was do uwolnienia wyobraźni, eksperymentowania i zabawy konwencjami.

Pamiętajcie, by w głównej roli obsadzić… książkę. Liczymy na oryginalne, śmiałe pomysły, wyszukane koncepty, niebanalne, energetyczne realizacje. Bierzcie przykład z surrealistów, dadaistów i kubistów – rozprostujcie skrzydła fantazji!

Niewtajemniczonym w technikę kolażu fotograficznego polecamy podpatrywanie największych: odnajdźcie w Internecie kolaże Davida Trullo, Fredericka Sommera, Hannah Höch, Małgorzaty Chwiły czy Wojciecha Bykowskiego. Zajrzyjcie na stronę internetową magazynu Hiro, opisującego współczesne trendy w kolażu:

http://hiro.pl/dziwaczne-kolaze-z-klasycznych-obrazow/

http://hiro.pl/powrot-do-kolazu/

Jak zwykle postaramy się dla was o nagrody książkowe i rzeczowe. Kolaże przesyłajcie do 13 kwietnia na adres p.dalej@o2.pl. Ogłoszenie wyników 22 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Zespół programu Ekonomiak czyta

Regulamin tutaj.

 
logoTrup w bibliotece… (gdy zbrodnia ukrywa się w książce)

 

logo

Obchody święta książki w Ekonomiaku

 


Co można robić w szkole w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskichw holu1Może zabijać nudę książką? Albo leżeć do góry brzuchem z kawałkiem dobrej prozy? A może dostawać bzika na punkcie lektury, tracić dla niej głowę, bujać w literackich obłokach? Czemu nie! 23 kwietnia czas lekcyjny odmierzaliśmy rytmem przewracanych stron książek. Tegoroczne obchody święta literatury odbyły się pod znakiem przeżywającego renesans kryminału. 

Od rana bakcylem czytania zarażali nauczyciele. strefa czytaniaW strefach czytania zamiast w tradycyjne wykłady uczniowie wsłuchiwali się w opowieści z dreszczykiem, w historie z błyskotliwą intrygą, zagadkowe, wywołujące ciarki. Sherlock Holmes i jego literaccy następcy na ten wyjątkowy dla miłośników książek dzień zawładnęli zbiorową wyobraźnią. Jak co roku uczniowie w kącikach czytelniczych opowiadali o swoich lekturowych odkryciach. Obok powieści detektywistycznych zachęcali do sięgania po książki nurtu fantasy i science-fiction, a także literaturę młodzieżową, której nie brakuje w szkolnej bibliotece. Wśród propozycji szczególnych i nieoczywistych znalazły się powieści Kurta Vonneguta i Josepha Hellera.

kąciki1 kąciki2 kąciki3 kąciki4 kąciki5

Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się gra terenowa z wątkiem kryminalnym. Gra4Gra2 Drużyny, w skład których weszli przedstawiciele kierunków kształcenia, musiały zmierzyć się z przeróżnymi zadaniami, wymagającymi umiejętności tropienia, rozszyfrowywania wiadomości, spostrzegawczości, kojarzenia faktów, twórczego myślenia oraz… choćby minimalnych zdolności muzycznych. Gra5Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy, układali puzzle, odszukiwali kluczowe książki oraz rekwizyty kojarzące się ze zbrodnią, układali dialogi dotyczące śledztwa, rozpoznawali portrety słynnych detektywów, a także recytowali fragmenty powieści kryminalnych w rytm motywu przewodniego z filmu Różowa pantera. Pierwsze miejsce w grze terenowej zdobyli logistycy: Alicja Sieńkowska, Karolina Kaniewska, Marlena Wielgat i Karolina Tołoczko.  Gra6Gra3Dziewczyny najskuteczniej ze wszystkich drużyn poszukiwały informacji, doskonale ze sobą współpracowały, a co najważniejsze – świetnie radziły sobie z przydzielaniem zadań zgodnie ze swoimi predyspozycjami i umiejętnościami.  Publiczność zachwyciła się m.in. brawurowym wykonaniem zadania muzycznego. Triumfatorki zdobyły nagrody – książki oraz koszulki i fartuchy z motywem literackim. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Tradycyjnie finałem dnia było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu literackiego Waria(n)ty opowieści. W tym roku uczestnicy konkursu pisali opowiadania inspirowane wierszem, piosenką, obrazem, rzeźbą lub fotografią. Podczas uroczystości wręczenia nagród nie brakowało niespodzianek. Laureaci: Dominik Oskar Adasiewicz (3i1), Bartosz Banach (3i1) i Klaudia Łubowicz (2r) czytali fragmenty swoich opowiadań. Nie zawiedli się też ci, którzy otarli się o podium – prowadzące uroczystość, Iwona Możejko i Izabella Chrostowska, cytowały nieustannie co ciekawsze i najbardziej frapujące fragmenty zgłoszonych na konkurs tekstów. Niezapomniany nastrój stworzyli utalentowani muzycznie uczniowie: Aleksandra Baklarz, Justyna Słabińska, Radosław Nikonowicz, Karol Kiryłło, Bartłomiej Stankiewicz, Dominik Oskar Adasiewicz i Jakub Królczyk.

Więcej na temat konkursu przeczytacie na blogu: http://podaj-dalej.webnode.com/konkurs-literacki/

Tekst Iwona Możejko

Na naszej stronie udostępniliśmy opowiadania laureatów i nie tylko.

Nagrody w konkursie tablet, czytnik ebook, pendrive oraz książki ufundowali Starostwo Powiatowe w Ełku, Zespół Szkół nr 5 w Ełku, sklep komputerowy MASZKOMP, biblioteka ZS nr 5, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków” oraz Wydawnictwo Czarna Owca.


Laureaci i artyści podczas finału szkolnego konkursu literackiego "Waria(n)ty opowieści" pod honorowym patronatem Starosty Ełckiego Marka Chojnowskiego i występy naszej muzycznie utalentowanej młodzieży.
finał1 finał2 Finał3 finał4
finał6 finał5 finał8 Finał7

Konkursy, które tego dnia zaproponowała biblioteka:
czy znasz ten kryminał Kalejdoskop autorów

Więcej zdjęć  z obchodów święta.       Zdjecia z finału konkursu.            Zdjęcia z gry.

Dowiedz się więcej o literaturze kryminalnej...


Światowy Dzień Książki tuż, tuż…
logo2015

Już po raz trzeci będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem Trup w bibliotece… (gdy zbrodnia ukrywa się w książce). Amatorzy kryminalnych zagadek i mrocznych opowieści będą mogli rozwinąć skrzydła. Zapraszamy bezkrytycznych wielbicieli detektywów, inspektorów, komisarzy i innych oryginałów uganiających się za mniej lub bardziej przebiegłymi przestępcami do skorzystania z przygotowanych dla was propozycji.

 • W licznych strefach czytania nauczyciele opowiedzą wam o swoich fascynacjach literackich i poczytają ulubione książki – dominować będą opowieści z tajemnicą, historie z dreszczykiem, wywołujące ciarki lub wstrząsające umysłami.
 • Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbędzie się gra terenowa z wątkiem kryminalnym – przedstawiciele klas będą tropić ślady, kojarzyć fakty i rozwiązywać szarady. Na zwycięską drużynę czekają nagrody!
 • Na czwartej lekcji uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy podzielą się z wami swoimi olśnieniami literackimi i poradzą, co warto przeczytać.
 • Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.
 • Będziecie mogli zdobywać nagrody książkowe w konkursie Czy znasz ten kryminał? – śledźcie na bieżąco informacje napływające z biblioteki szkolnej.
 • Rozstrzygniemy konkurs literacki Waria(n)ty opowieści – zapraszamy wszystkich uczestników konkursu na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród o godz. 11. 45 w świetlicy szkolnej.

Na obchody Światowego Dnia Książki zaprasza –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.


 

logo
Święto książki i czytelników już za nami…

SDK1Szkoła kojarzy się najczęściej z jarzmem lektury obowiązkowej – i to lektury nudnej, oderwanej od współczesnego życia, niezrozumiałej czy męczącej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich potraktowaliśmy jako świetną okazję do zamanifestowania pozytywnego zaangażowania w czytanie. Amatorzy literatury włączyli się aktywnie w obchody święta książki, nieprzekonani i uczuleni na słowo drukowane łapali bakcyla czytania.

Ci pierwsi starali się zarażać swoją pasją w wydzielonych kącikach czytelniczych. Młodzież zachęcała do sięgania po mroczne powieści spod znaku Harlana Cobena, Simona Becketta czy Stephena Kinga,  literaturę postapokaliptyczną (Cormaca McCarthy`ego i Dmitrija Głuchowskiego), bestsellery nurtu fantasy (głównie Andrzeja Sapkowskiego i J. R. R. Tolkiena), popularne wśród uczniów książki Carlosa Ruiza Zafóna, Paula Coelho i Érica-Emmanuela Schmitta czy wzruszające historie stworzone przez Richarda Paula Evansa, Monikę Szwaję i Izabelę Sowę. SDK2W promowanie czytelnictwa włączyli się nauczyciele, którzy na swoich lekcjach wystąpili w niecodziennej roli lektorów ulubionych książek. Wachlarz propozycji lekturowych był szeroki – literatura piękna, non-fiction i popularnonaukowa, powieść obyczajowa, fantasy, science fiction i reportaż, literatura polska, rosyjska, anglojęzyczna i niemieckojęzyczna. Dużą niespodziankę sprawił pan Łukasz Zdanowski, który zaprezentował uczniom własną twórczość – powieść SF Dziecko próżni.

SDK3W bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawę Sztuka książki, eksponującą dzieła wyróżniające się integralnością tekstu i obrazu. Pozwoliła ona zgłębić niepowtarzalną atmosferę książki, jej wartość edytorską i estetyczną. Tajemniczo brzmiące terminy, takie jak rycina, inicjał, iluminacja, ornament, litografia czy exlibris, poparte widomymi przykładami, przemówiły do wyobraźni. Wśród zgromadzonych pozycji można było znaleźć książki XIX-wieczne, m.in. wydany w 1831 roku Słownik łacińsko-grecko-polski autorstwa Franciszka Antoniego Woelkego czy egzemplarz Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza z 1888 r., opatrzony pieczątką jednej z syberyjskich bibliotek.

Finałem dnia było rozstrzygnięcie szkolnegoSDK6 konkursu multimedialnego Ta książka chodzi mi po głowie…, na który uczestnicy zgłaszali projekty okładek lub filmiki przedstawiające ich ulubione lektury. Ogłoszeniu nazwisk laureatów konkursu i wręczeniu nagród towarzyszyła prezentacja prac. Muzyczną ucztę zapewnili zespół Jeże oraz Aleksandra Baklarz i Karol Kiryłło.

SDK4Przez cały dzień uczniowie penetrowali bookspace – ciekawscy i dociekliwi mogli obejrzeć reprodukcje plakatów Jana Bajtlika, grafiki promujące czytelnictwo i ekspozycję uczniowskich projektów okładek, odnaleźć sentencje związane z książką, sprawdzić tytuły utworów zakazanych oraz rozwiązywać krzyżówkę literacką. Zachłanni czytelnicy brali udział w akcji uwalniania książek.

SDK5

Światowy Dzień Książki obchodziliśmy 23 kwietnia, ale świętować nie przestajemy. Przed nami jeszcze kilka akcji czytelniczych, wszak Rok Czytelnika nadal trwa…

Iwona Możejko
SDK7 

 


logo projektu


SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY

ROZSTRZYGNIĘTY!

1final23 kwietnia, podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, został rozstrzygnięty konkurs Ta książka chodzi mi po2final głowie… Uczestnicy konkursu w formie plastycznej lub filmowej prezentowali swoją ulubioną książkę. Projekty ujawniły preferencje czytelnicze uczniów Ekonomiaka – obok nostalgicznych powrotów do lektur dziecięcych (z nieśmiertelnym Kubusiem Puchatkiem na czele) pojawiły się młodzieżowe bestsellery (seria Harry Potter czy saga o Wiedźminie), hity ostatnich lat (powieści Harlana Cobena, Jo Nesbø czy Stephanie Meyer) 3finaloraz pozycje z wyższej półki (np. Władca much Williama Goldinga). Na konkurs wpłynęło 35 prac – 4 filmiki i 31 projektów okładek. Komisja konkursowa, której przewodniczył pan Wojciech Wawrzyńczak, doceniła indywidualizm oraz walory artystyczno-wizualne prac.

Oto nazwiska laureatów:


w kategorii FILM


I MIEJSCE
– Anita Zambrowska (IV E)

za filmik do serii komiksów autorstwa Kevina Smitha i Phila Hestera Green Arrow 

II MIEJSCE – Kinga Zawadzka (III E)

za filmik do powieści Anji Snellman Dziewczynki ze świata maskotek 

WYRÓŻNIENIA

Katarzyna Renkiewicz (II E)

za filmik do powieści Bolesława Prusa Lalka

Sylwia Biaduń (IV E)

za filmik do serii powieści Joanne Kathleen Rowling Harry Potter 


w kategorii OKŁADKA/ILUSTRACJA


I MIEJSCE
– Dawid Topczewski (IV i1)

Zmierzch

II MIEJSCE – Maciej Sawicki (IV i1)

Jak żyć...

III MIEJSCE – Mateusz Jakimiec (III E)

Czerwone gardło

WYRÓŻNIENIA

Anna Stramowska (IV E)

Władca much

Mateusz Chrapowicki (IV i1)

Metro...

 Rafał Zyskowski (IV H)

Kariera...

Nagrody książkowe ufundowali: Wydawnictwo Wiatr od Morza, Zysk i S-ka, Wydawnictwo Sic!, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki „Tuliszków”. Czytniki Ebook i pendrive'y pozyskaliśmy dzięki wsparciu Rady Rodziców przy ZS nr 5, Starostwa Powiatowego w Ełku, sklepu komputerowego MASZKOMP, firmie ROBCAR Anna Pazdej oraz barowi szybkiej obsługi BarBados.

Gratulujemy laureatom oraz zapraszamy do oglądania nagrodzonych projektów oraz zdjęć z finału i świętowania Dnia Książki w naszej szkole.

Zespół programu „Ekonomiak czyta”

 


logo
Święto książki już wkrótce!

Mole książkowe i etatowi czytelnicy łączcie się! Tuż po przerwie świątecznej, 23 kwietnia, po raz kolejny będziemy obchodzić w Ekonomiaku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dozwolone jest: pożeranie książek, zarażanie pasją czytania i łapanie bakcyla (też czytania), zabijanie nudy książką, buszowanie w książkach, uwodzenie znajomością literatury, zaspokajanie apetytu na książkę i leżenie do góry brzuchem (ale tylko z dobrą powieścią). A czego możecie się spodziewać?
plakat SDKiPA 2014 

Na długiej przerwie uruchomimy kąciki czytelnicze – będziecie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, którzy zdradzą Wam swoje literackie fascynacje i poradzą, co warto przeczytać.

Wydzielimy na terenie szkoły liczne strefy czytania, w których królować będą nauczyciele w roli lektorów swoich ulubionych książek.

Uwolnimy książki, które z jakichś powodów skazane zostały na zapomnienie – poprzez bookcrossing podarujemy im drugie życie.

Otworzymy wystawę Sztuka książki, która niejednego z Was zaskoczy. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba będzie zobaczyć! 

Rozstrzygniemy konkurs multimedialny Ta książka chodzi mi po głowie… – wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników o godz. 12. 35 w świetlicy szkolnej.

Na obchody święta książki i czytelników zaprasza –

zespół programu „Ekonomiak czyta”.

 Wiecej na temat tego święta i jego historii przeczytasz tutaj...  oraz na stronie Polskiej Izby Książki...   oraz na stronie CEO...

zdjęcia z obchodów już w galerii 


Święto książki 2013 zbliża się wielkimi krokami…

Już wkrótce, bo 23 kwietnia, będziemy świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej szkole dziać się będzie wiele. Spróbujemy przywrócić modę na czytanie. Sceptycy podnoszący statystyki uczulonych na książkę uważajcie! Możecie zostać zarażeni! A co Was czeka?

> Finał konkursu fotograficznego W stronę książki, czyli poszukiwania niestraconego czasu– wszyscy uczestnicy konkursu niech się czują zaproszeni na ogłoszenie wyników w świetlicy o godz. 11.50. Nagrody już na Was czekają. Książkowe oczywiście

logo
> Etatowi czytelnicy wszelkiej maści spróbują przekonać Was do zagłębiania się w meandry słowa pisanego. Dzielić się będą swoimi pasjami literackimi w kącikach czytelniczych, które uruchomimy na długiej przerwie. Szukajcie ich na parterze. Miejsce wskaże drogowskaz.

> Na spragnionych literackich wrażeń i potrzebujących pobudzenia wyobraźni czekają strefy czytania. W świetlicy czytać Wam będą p. Dorota Kawałko i p. Iwona Możejko, a w sali nr 43 p. Agnieszka Strzała. Dla własnego komfortu możecie zadbać o jaśki-przytulajki.

> Przez cały dzień będziemy uwalniać książki. Bookcrossing w murach szkoły – tego jeszcze nie było. Jeżeli macie w domu zapomniane książki, dajcie im drugie życie – przynieście je ze sobą i zostawcie na parapetach. Nie podrzucajcie jednak kukułczych jaj – po stare podręczniki nikt zapewne nie sięgnie :-)

> Będziecie mogli również penetrować booktunel. Brzmi tajemniczo? I niech tak pozostanie. Zapewniamy, że booktunelu nie da się przegapić.


Obejrzyj film z obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole.


Podsumowanie konkursu fotograficznego: Pasjonaci fotografii i artystyczni eksperymentatorzy nie zawiedli. Książka – rekwizyt zwykle postrzegany jako nieatrakcyjny – okazała się ciekawym obiektem do fotografowania. Uczestnicy konkursu postawili na śmiałe skojarzenia, ale nie brakowało też klasycznej estetyki. Komisja konkursowa, której przewodniczył pan Wojciech Wawrzyńczak, spośród 44 zdjęć wyselekcjonowała te najbardziej wyjątkowe, ujmujące wyzwoloną wyobraźnią i wrażliwością twórcy. Oto nazwiska laureatów:
 • I miejsce – Wioleta Karwowska (IV i2)

1
 • II miejsce ex aequo – Aleksandra Pietrzykowska (IV E1)

2a
 • Weronika Niedźwiecka(III i1)

2b
 • III miejsce – Jakub Balcerek (III i1)

3
 • wyróżnienia – Wojciech Krukowski (III i1)

w1
 • Radosław Nikonowicz (I L)

w2
 • Paulina Kołodziejczyk (I L)

w3
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone