Ogólnopolskie Wybory Książek

wybory924 marca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku aktywnie włączyli się w akcję Ogólnopolskich Wyborów Książek. 

Działania, które podjęliśmy są odpowiedzią na propozycję redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole". W najbliższych latach biblioteki mają dostać miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja „Biblioteki w Szkole” pod patronatem pani minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książeki dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani. 

351 uczniów, zgodnie z instrukcją na karcie do głosowania, podało tytuły najciekawszych książek,  przeczytanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Owoce działań czytelniczych i realizowanego w ubiegłym roku projektu „Ekonomiak czyta” są widoczne. Propozycji ciekawych książek, spoza kanonu lektur obowiązkowych, które w ostatnim czasie przeczytali nasi uczniowie, jest kilkaset. Obecnie trwa czytanie głosów i tworzenie listy tytułów, które w dalszym etapie prześlemy organizatorom.

Mamy nadzieję, że głosy naszych uczniów, przekazane pani minister oraz opinii publicznej, będą ważnym elementem dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.  

Dziękujemy nauczycielom za pomoc w przeprowadzeniu wyborów oraz uczniom za zaangażowanie.

wybory1wybory2wybory 3wybory 4  wybory 5wybory 6 wybory 7wybory 8 wybory 10
Oto sprawozdanie wraz z  listą propozycji naszych uczniów, które przesłaliśmy organizatorom wyborów.
Więcej o wyborach na stronie. 

Niestety nie znaleźliśmy się w gronie wylosowanych do nagród. Lista

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone