Zobacz: Przemoc w rodzinie w literaturze pięknej

Przemoc wobec dzieci

Opfer Halszka 

Kato-tata. Nie-pamiętnik.

Monidło. Życie po Kato-tacie”

Prawdziwa, ciężka i brutalna, historia dziecka molestowanego przez ojca

Surmiak-Domańska Katarzyna 

Mokradełko

 Autobiografia napisana przez Halszkę Opfer pod pseudonimem. Do tej pory w Polsce nikt z taką bezpośredniością i otwartością nie mówił o brutalnej i bezpardonowej napaści na fizyczną i psychiczną niewinność dziecka.

Tsiolkas Christos

Klaps

 

Schweighoffer Nathalie 

Miałam dwanaście lat...

Wstrząsająca historia kazirodztwa

Miller Alice 

 

Gdy runą mury milczenia. Prawda faktów

 

Kuczok Wojciech  

Gnój

"To była książka krwią pisana" (więcej)

książka nagrodzona Nagrodę NIKE (2004) (więcej)

Flock Elizabeth 

Emma i ja

 

Niegdyś w domu Emmy panowały miłość, radość i spokój. To wszystko się zmieniło po tragicznej śmierci ojca. (więcej)

Axelsson Majgull 

Pępowina

"(…) "Pępowina" to głęboka, życiowa i boleśnie prawdziwa opowieść o ludzkim przeznaczeniu, macierzyńskiej miłości, ale również o próbach odnalezienia szczęścia w życiu, o odrzuceniu, samotności, potrzebie akceptacji, tragicznych konsekwencjach nieszczęśliwego dzieciństwa.(więcej)"

Axelsson Majgull 

Dom Augusty

"(…) Mimo iż jest to powieść głównie o kobietach i dla kobiet, nie brakuje w niej również mężczyzn – którzy nie są bynajmniej wzorami godnymi naśladowania – wręcz przeciwnie. (…) Pomimo tego, że charakteryzuje ich przede wszystkim okrucieństwo, kobiety zdają się nie zauważać ich negatywnych cech i zaślepione, trwają w toksycznych związkach.(więcej)

Guénard Tim

Silniejszy od nienawiści

Autobiografia chłopca katowanego w młodości przez ojca.

Tulli Magdalena 

Włoskie szpilki

Szum

Opowieść o niezawinionych udrękach najpierw dziecka, a później młodej kobiety, której matka nigdy nie powinna była urodzić. (więcej)

 

Przemoc wobec kobiet

Autorki Anonimowe,

Taniec wysokiego ryzyka

 

Barea Consuelo 

Poradnik dla kobiet ofiar przemocy

Autorka jest lekarką psychoterapeutką, ekspertką do spraw przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Consuelo Barea udziela ofiarom przemocy konkretnych porad, m.in. wskazuje gdzie mogą szukać pomocy medycznej, socjalnej i prawnej. (więcej)

 

Ścibor Marchocka Maryla 

 

Taniec z gronostajem

 

Kobieta uwikłana w małżeństwo z alkoholikiem i chorobliwie brutalnym człowiekiem nie umie się wyzwolić spod jego wpływu.

 

Fielding Joy 

 

Grand Avenue

Cztery kobiety, cztery życia, zakończenia i jedna przyjaźń

 Follett Ken

Filary ziemi

Monumentalna powieść historyczna sięgająca XII wieku.  Follett z rozmachem roztacza przed czytelnikiem realia życia ówczesnego społeczeństwa w tym także traktowanie kobiet.

Warto przeczytać recenzję Justyny Anny Zanik 

Donovan Rebecca

 

Powód, by oddychać

„(…) W domu gdy zamykają się drzwi, rozgrywa się jeden z największych koszmarów, bo Emma staje się ofiarą przemocy domowej. Dlaczego znosi te tortury psychiczne i fizyczne? (więcej)”

 

Knight Michelle 

 

Znajdź mnie

Wyznanie ofiary, która przez 10 lat była więziona, głodzona, torturowana, gwałcona.

kulturowa

   

Trevane  Jacky 

 

Niewidzialne kobiety

 

Wilk Paulina 

Lalki w ogniu

"Kobietom autorka powięca wiele miejsca, bo one najczęściej pozostają niewidoczne. (...) Kobieta bez męża jest nikim, a romantyczna miłość zdarza się w cukierkowych produkcjach Boolywood. (więcej)"

 

Hůlovej Petry 

 

Czas Czerwonych Gór.

Jest historią pełną różnych prawd, ciężaru kobiecego życia, miłości i okrutnego losu mongolskich kobiet. Obojętnie gdzie żyją, czy to na stepie czy w Mieście, kobiety są traktowane gorzej niż zwierzęta, gwałcona, przekazywana z rąk do rąk. (więcej)

 

Şafak Elif 

 

Honor

Tysiące kilometrów od Turcji, w Londynie  tradycja i dawne rytuały mają ogromną władzę. Tak wielką, że doprowadzą do ogromnej tragedii, która na zawsze odmieni losy głównej bohaterki i jej rodziny.

 

Al-Hussein Ahmad 

40 batów za spodnie

Lubna Ahmad Al-Hussein przedstawia nam historię tysięcy kobiet, które każdego dnia skazywane są na karę chłosty. Nikt nie chce ich słuchać.

 

Dirie Waris 

Kwiat pustyni

Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż.

 

Hofmann Corinne 

Biała Masajka

(…)Książka jest relacją z ponad czteroletniego życia w kenijskim buszu, gdzie "Biała Masajka" Corinne doświadczyła wielkiego szczęścia, ale i posmakowała goryczy porażki, bezsilności i rozczarowania. Niemal każdego dnia musiała zmagać się z afrykańską biurokracją posuniętą nierzadko do granic absurdu, dzikimi i niehumanitarnymi praktykami obyczajowo-religijnymi z obrzezaniem młodych dziewcząt na czele, a także z budowaniem trudnej małżeńskiej relacji ze swoim mężem.(więcej)

 

Dirie Waris 

Przełamać tabu

Książka ma charakter bardziej dokumentalny. Dotyczy praktyki obrzezania kobiet w krajach europejskich. Wielu Afrykanów emigrując do Europy nadal kultywuje afrykańskie tradycje. Jedną z takich tradycji jest obrzezanie dziewcząt.

 

Shukri Laila 

Perska miłość

Ukazuje konsekwencje małżeństwa chrześcijanki i muzułmanina

Przemoc w szkole

   

Tryzna Tomek 

 

Panna Nikt

Przemoc psychiczna aż do zatracenia.

„(…)Opowieść o naiwnej dziewczynce, która pod wpływem dwóch koleżanek, zatraca swoją osobowość jest metaforą do (…) czegoś głębszego. I na tym właśnie polega fenomen "Panny Nikt".(więcej)”

 

Guillou Jan 

Zło

(…)Erik nie dostaje (od ojczyma) „zwyczajnego lania” za zwyczajne chłopięce nieposłuszeństwa i psoty –

jest z premedytacją i wymyślnie katowany. Codziennie. Od zawsze. Za wszystko. Na przykład „z powodu tego, że (...) ma za długie włosy”[1], „że ma bezczelną minę”[2], albo, że czyta „baśnie braci Grimm (...)

Następna przemoc to osławiona „fala” w szkole: młodsi wychowankowie mają być na posługi starszym, pozwalać się szturchać i poniżać, a każda niesubordynacja karana jest „prztyczkiem”, „ciosem jednego szwu” albo „wyzwaniem na beton”(więcej)


 

 

 

 

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone