W dniu 22 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 5 w Ełku w roli głównej wystąpiła książka. Obejrzeliśmy ją sobie na wiele sposobów: od strony fabuły, bohaterów, narratora, opisów przyrody, ilustracji, itp.
W sali 43 odbyły się tego dnia dwugodzinne warsztaty pisarskie dotyczące fantasy.
To bardzo popularny obecnie gatunek literatury, świętujący tryumfy sprzedażowe. Popularność wielu gatunków bierze się z ich schematyczności. Takie właśnie schematy występujące w fantasy staraliśmy się odnaleźć. Sprawdziliśmy, że najczęściej akcja jest osadzana w rzeczywistości stylizowanej na średniowiecze, a bohaterowie są stwarzani na zasadzie archetypów: królewny, młodzieńca, dobrego ojca/króla, wroga bliższego i dalszego, przyjaciela i mistrza/nauczyciela. Okazało się, że takie postaci występują w każdym dziele gatunku fantasy i chyba dlatego tak bardzo nam się to podoba. Bohaterem fantasy może być każdy człowiek, a schemat fabularny opiera się na karierze człowieka znikąd, który dzięki mocom i innym postaciom staje się wielkim. Utożsamienie się z takim bohaterem staje się oczywistością. Inne źródła popularności fantasy to promowanie powrotu do ekologii, związku z naturą, do przeszłości, zatem odwrót do pędzącego świata z jego technologiami i gadżetami. Na naszych zajęciach skupiliśmy się na próbie odtworzenia klimatu grozy w formie opisu sytuacji oraz na udramatyzowaniu partii dialogowej. Dwie godziny to za mało, by osiągnąć nawet podstawy pisarskie, ale to dobry początek na dyskusję o potrzebie pisania i ... czytania dobrej literatury. Główny wniosek, do jakiego doprowadziła nasza dyskusja zamknął się w słowach: "Albo trzeba się urodzić geniuszem pisarskim, albo najpierw należy przeczytać dobrą klasykę, by wiedzieć, jak tworzyć". Z uwagi na nieosiągalność pierwszego, drugie wydaje się być jedyną drogą do doskonałości. Wszyscy uczestnicy zgodnie orzekli, że takich zajęć jest za mało i wyrazili chęć uczestnictwa w następnej edycji.
Zatem: do następnego pisania!
Agnieszka Strzała.
Uczestnicy: Adam Górski - 3i2, Adrian Wawrzeniuk - 3i2, Klaudia Łubowicz - 3R, Mateusz Morusiewicz - 2R, Szymon Supiński - 2R, Maciej Różański - 2R, Joanna Chrzanowska - 2R, Joanna Grzesik - 2R, Joanna Gendzwiłł - 2R. 

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone