Byliśmy w kinie na „Mieście 44”

Dnia 26 września 2014r. wybraliśmy się do kina, by przeżyć lekcję historii o powstaniu warszawskim, zekranizowaną przez Jana Komasę w filmie „Miasto 44”. Głównym wątkiem osadzonym w czasie powstania była miłość Stefana i Alicji, którzy brali czynny udział w powstaniu. Poznajemy także wielu bohaterów drugoplanowych, którym serce rwało się do walki, by wyzwolić Polskę. W niezwykle wyrazisty sposób ukazana jest śmierć młodych ludzi, którzy umierali „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.

W dzisiejszych czasach historia się zaciera i mało wiemy o życiu ludzi w czasach II wojny światowej. Dopiero po obejrzeniu „Miasta 44”, w którym ukazano powstanie „od  środka”, uświadomiliśmy sobie, co przeżywali mieszkańcy Warszawy pod niemiecką okupacją.

Warto docenić zastosowanie efektów specjalnych, które uczyniły sceny symbolicznymi. Przykładem jest „deszcz ciał”, który w sposób drastyczny pokazywało, że wojna to nie zabawa. Cieszy nas to, że film został wyświetlony w 2D. 3D sprawiłoby, że czulibyśmy się jak powstańcy, co wzbudziłoby w nas strach i odrazę. Przez to nie zrozumielibyśmy i nie odczulibyśmy satysfakcji z oglądania filmu.

Liczymy na to, że będzie w przyszłości więcej takich filmów jak „Miasto 44”, które pomogą nam zrozumieć historię. Po obejrzeniu filmu wyszliśmy rozbici emocjonalnie, podobnie jak po wyjściu z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Klasa 4e

miasto44

Zajrzyj na oficjalną stronę filmu, gdzie w menu znajdziesz: informacje o filmie, fabule, obsadzie, partnerach, wideo, galerię zdjęć , list intencyjny, biuletyn informacyjny oraz fantastyczne materiały edukacyjne (wśród nich materiały źródłowe, mapy, relacje świadków, biogramy, scenariusze) i wiele materiałów do pobrania (plakaty, pressbook, zdjęcia, tapety, facebook cover). Gorąco polecamy!

Źródło...

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone