Muzeum w Praniu

Konstanty Ildefon Gałczyński - "Zielony Konstanty" - urodził się w Warszawie 23 stycznia 1905 r.
Był "poetą lirycznych uczuć i groteskowo absurdalnego dowcipu" (Zarych E., Podróż przez epoki. Literatura. Sztuka. Moda, Biały Kot, Kraków 2010)
 pranie14
Muzeum1 Pierwszy pobyt K. I. Gałczyńskiego w leśniczówce w Praniu był od 15 lipca do 1 listopada 1950 r.
W tym czasie poeta napisał Kronikę Olsztyńską, Spotkanie z matką, Rozmowę liryczną, Przez świat idące wołanie..., Niobe, komediofarsę Babcia i wnuczek oraz ukończył przekład Snu nocy letniej Williama Szekspira na zamówienie Juliana Tuwima. 

Drugi pobyt trwał od grudnia 1950 do stycznia 1951. Napisał Sanie i Kobietę w zielonym kapturze. Rozpoczął też przekład Pieśni powszechnej Pawła Nerudy oraz Burzy Williama Szekspira
muzeum2
 

Trzeci pobyt trwał od 10 maja do końca września 1951 r. Wówczas napisł: Wita Stwosza, cykl bajek Ezop świeżo malowany, libretto do operetki Offenbacha Orfeusz w piekle oraz początek Poematu dla Zdrajcy.

Przebywając po raz czwarty od połowy lipca do końca sierpnia 1952 r. napisał wiersze Księżyc, W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich..., Ojczyzna.

W czasie ostatniej wizyty trwającej od początku sierpnia do początku listopada 1953 r. napisał poemat satyryczny Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu oraz wiersze Psy w srebrnych falach, Magiczne świece, Ręce kobiet, Zwierzęta patrzą na nas, Koń w teatrze, Tragedię profesjonalną oraz cykl dziesięciu Pieśni dedykowanych żonie Natalii.
Tu, gdzie się gwiazdy zbiegły
w taką kapelę dużą,
domek z czerwonej cegły
rumieni się na wzgórzu:
To leśniczówka Pranie
nasze jesiene mieszkanie.

W leśniczówce
pranie13
Muzeum3  muzeum4
 Muzeum5  muzeum6
   
muzeum7  
  muzeum9
   
  Gałczyński zmarł na atak serca 6 grudnia 1953 r. w swoim warszawskim mieszkaniu.
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone