Budka bookcrossingowa

Od 2012 roku działamy na rzecz bookcrossingu. Pierwsza budka bookcrossingowa w naszym mieście pojawiła się przed naszą szkołą. 

Półka bookcrossingowa

Przynieście przeczytane, już niepotrzebne książki do biblioteki, albo zapełnijcie naszą budkę (przed szkołą) i półkę (na szkolnym korytarzu na parterze) nowymi tytułami :-) Wiecej informacji w bibliotece i na stronie bookcrossing.pl, gdzie również mamy naszą oficjalną wirtualną półkę. Tutaj można uwalniać i  rejestrować znalezione, czy oddane książki i śledzić ich losy.

Zbiórka książek na bookcrossing

Październik to doskonały miesiąc na przeprowadzenie zbiórki bookcrossingowej. Zachęcamy społeczność naszej szkoły do włączenia się do grona osób darujących książkom "drugie życie".


14. edycja w 2017 roku

13 czerwca 2017 roku w Galerii Brama Mazur w Ełku obchodziliśmy 14. edycję  Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Wraz z bibliotekami szkół ponadgimnazjalnych (ZS1, ZS2, ZS5, ZS6, ZSME, ZSS, CKPiU) oraz biblioteką pedagogiczną rozdawaliśmy książki za darmo, dając im drugie życie. Wspólnie uwolniliśmy tego dnia ponad 700 książek. Część z nich powędrowała do różnych instytucji. Do książek dołączaliśmy lizaki i cukierki z cytatami, zakładki do książek, balony dla dzieci i inne niespodzianki. Pyszny, słodki akcent wniosła młodzież z ZS6. Inne atrakcje, które tego dnia proponowaliśmy mieszkańcom Ełku, to: recytacje wierszy, głośne czytanie, teatrzyk kukiełkowy, śpiewanie piosenek i gra  na gitarze, pokaz działania dronu oraz fagotu, malowanie twarzy, kącik kreatywnych zakładek oraz wielkie bańki mydlane przed galerią.

Dziękujemy przedszkolakom, którzy pomimo fatalnej pogody przybyli świętować z nami oraz kierownictwu Galerii Brama Mazur w Ełku, za przygarnięcie nas pod swój dach. 

Zdjęcia z obchodów

Przed pięciu laty podobna akcja miała miejsce w Parku Solidarności. Tegoroczna z pewnością nie jest ostatnią. Tymczasem zapraszamy do półek bookcrossingowych, które znajdują się w różnych miejsca w naszym mieście, m. in. w naszej szkole.

Przypominamy, że idea tego święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. 

Zapraszamy na Ogólnopolską stronę tego programu i do promowana w swoich środowiskach idei bookcrossinu. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i być czytane. Przekonajcie się sami, że dzielenie się  książką jest lepsze od jej posiadania 


 


 XIV edycja  Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się
13 czerwca 2017 roku.

W Ełku świętujemy wraz z bibliotekami szkół ponadgimnazjalnych (ZS1, ZS2, ZS5, ZS6, ZSME, ZSS, CKPiU) oraz biblioteką pedagogiczną 
w Galerii Brama Mazur
od 10:00 do 13:00
zapraszamy!

Tego dnia rozdajemy książki za darmo. Nie zabraknie również cukierków z cytatami z książek i o książkach, zakładek do książek, balonów dla dzieci i innych niespodzianek.

Ponadto zapraszamy do korzystania z przygotowanych atrakcji:

       recytacje wierszy,

       głośne czytanie,

       teatrzyk kukiełkowy,

       śpiewanie piosenek i gra  na gitarze, 

       pokaz działania dronu oraz fagotu,

       wielkie bańki mydlane,

       malowanie twarzy,

       kącik kreatywnych zakładek.

Dobrze wiedzieć, że...

Idea Święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. 

Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i być czytane - uczyć nas, bawić, zaskakiwać, dlatego zachęcamy do uwalniania swoich książek, by dać szansę innym na ich przeczytanie. Dzielenie się  książką jest lepsze od jej posiadania. 
Pobierz, wydrukuj, naklej etykietę do oznaczenia książki.

Przyłącz się i działaj na rzecz wzrostu czytelnictwa w Polsce!

Ogólnopolska strona tego programu

OSWK2017


Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

17 czerwca 2014r.

XI EDYCJA ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK


Idea święta narodziła się w 2003 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa. W akcje  bookcrossingowe  aktywnie włączają się  szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Dzięki tym działaniom w obiegu jest ponad 187 tysięcy książek, zostało uruchomionych ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych. Uwalnianie książek daje innym szansę na ich przeczytanie, książki zaś nabierają życia, bo są w ręku czytelników. Czyńmy wszystko, by nie zaginęła sztuka czytania, wspierajmy i rozwijajmy czytelnictwo w różnorodnych jego formach przywracając książce jej należne miejsce. Gorąco zachęcamy!

Więcej na stronie bookcrossing.pl„Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania”

 

Pod tym hasłem uczciliśmy 20 czerwca 2012 roku w ełckim Parku Solidarności Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

Organizatorzy akcji to nauczyciele bibliotekarze:

 • Zespołu Szkół nr 5,
 • Zespołu Szkół nr 2, 
 • Zespołu Szkół nr 1, 
 • Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych 
 • Biblioteki Pedagogicznej w Ełku.


Co się działo?

 • Happening.
 • Występy grupy teatralnej z ZS nr 5 "Słowo-Gest-Muzyka" oraz młodzieży z ZS nr 1.
 • Rozdawanie książek z bookcrossingu przechodniom, dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 oraz dzieciom z przedszkola Niezapominajka. 
 • Szczudlarze z ZS nr 5.
 • Cukierki i balony dla dzieci.
 • Obejrzyj zdjęcia w galerii.

Czym jest bookcrossing?

To podarowanie książce "drugiego życia".
Możesz pozostawić książkę w miejscu publicznym, by znalazca mógł przeczytać i przekazać dalej. Przeczytaną książkę można pozostawić na dowolnej półce bookcrossingowej.

Pierwsze półki bookcrossingow w Ełku:

 • w Bibliotece Pedagogicznej,
 • w Ełckim Centrum Kultury,
 • w bibliotece Zespołu Szkól nr 2, 
 • w bibliotece Zespołu Szkół nr 5
 • w bibliotece Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.
 • w kawiarni Papaja.
Zobacz jak ekonomiak promuje bookcrossing...
(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone