Mapy myśli

Sposób notowania umożliwiający maksymalizację efektów.mapa mysli p1

FreeMind - darmowy program do tworzenia mapy mentalnej.

Filmik z podstaw tworzenia map myśli za pomocą programu FreeMind
 

Tutorial Mikołaja Grząślewicza część 1 - o programie XMind

Polecamy również filmik Wojciecha Woźniaka o mapach myśli przedstawiający historię, sposób tworzenia i możliwości ich wykorzystania oraz kolejny: Mapy myśli w 10 krokach.

Koniecznie zobacz galerię przykładowych map myśli.

Zalety korzystania z map myśli:

 • oszczędność czasu - notowanie, a później czytanie notatek zajmuje nieporównywalnie mniej czasu niż tradycyjnymi sposobami (50-95% podczas notowania, 90% podczas czytania),
 • zwiększa się kreatywność i myślenie abstrakcyjne,
 • wykorzystujemy obie półkule mózgowe (pobudzamy cały potencjał intelektualny i stymulujemy synergię półkul mózgu),
 • rośnie liczba połączeń nerowych,
 • zwiększa się efektywność,
 • informacje pozostają w głowie na bardzo długi czas (z tradycyjnych notatek po jakimś czasie w głowie zostaje tylko 1% informacji),
 • skuteczne narzedzie w biznesie (podczas burzy mózgów)
 • pomagają znaleźć rozwiązanie wielu problemów,
 • pomagają utrwalać wiedzę,
 • pomocne w planowaniu spotkań i wystąpień publicznych,
 • są zindywidualizowane, po jakimś czasie każdy wyrabia własny styl tworzenia ich, własny kod, symbole, znaki (wpływa to na ich skuteczność),
 • doskonała metoda porządkowania własnego procesu uczenia się i zapamiętywania,

Zasady tworzenia:
(potrzebujesz: kredek, pisaków, ołówków, długopisów, czystej kartki min. A4)

1. Umieść w centrum kolorowy rysunek, który stanowi główny temat mapy. Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, dlatego też zachęca do twórczego myślenia, wytwarza skojarzenia, zaciekawia i ułatwia zapamiętanie.

2. Pracuj od środka na zewnątrz. Rysowanie od środka mapy linii (na kształt gałęzi drzew) zmniejszających swoją grubość w miarę oddalania się od centrum określa hierarchię i stopień ważności myśli. Natomiast łączenie linii wskazuje że każda myśl wypływa z poprzedniej i rodzi następną (podkreśla to „kojarzeniowy” charakter procesu myślenia).

3. Używaj słów-kluczy. Każde słowo-klucz, odzwierciedlające zasadnicze fakty, wywołuje strumień skojarzeniowy, który ułatwia przywołanie, a zatem i zapamiętanie określonego materiału (lekcji). Słowa-klucze pisze się drukowanymi literami, których wielkość w miarę oddalania się od centrum zmniejsza się. Różnicowanie wielkości liter (podobnie jak grubości linii) buduje hierarchię myśli, tak że całość mapy staje się logiczna.

4. Używaj kolorów, symboli, obrazków, piktogramów, strzałek. Wprowadzenie tych elementów cieszy wzrok, pobudza pamięć i stymuluje prawą półkulę mózgową.

5. Rysuj puste linie. Dołączenie pustej (wolnej) linii, np. w przypadku chwilowego braku pomysłu lub pustki w głowie, aktywizuje umysł do wypełnienia tej luki, odblokowuje tok myśli i uwalnia strumień skojarzeń.

6. Numeruj główne linie. Numerowanie porządkuje główne wątki i dodatkowo scala mapę. Jest szczególnie przydatne, jeśli na podstawie mapy mamy wygłosić przemówienie czy referat.

7. „Uwolnij” swój umysł i uwierz w jego potęgę. Podczas rysowania mapy należy pozwolić umysłowi na swobodne i szybkie myślenie. Postaraj się nie przerywać umysłowi, jeżeli bardzo szybko, szybciej niż możesz zapisać, wpada on na różne skojarzenia.

8. Wypracuj swój własny styl. Mapa myśli powinna odzwierciedlać nasz indywidualny tok myśli i skojarzeń. Im bardziej „osobista” jest mapa, tym jest lepsza, tym z większą przyjemnością wracamy do notatek, które są nam bliskie. Jak wypracować swój styl? Ćwiczyć, po prostu ćwiczyć. 

(c)2022, Wszelkie Prawa Zastrzeżone